صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۹ مهر ۱۴۰۰ / ۱۷:۳۹
کد خبر: 6192
گزارشگر: 213
۱۵۹
۰
۰
۴
اظهارات قایرات توربایف درباره تجارت موثر با ایران

برپایی مجمع تجاری و اقتصادی قزاقستان و ایران/همگرائی صدها شرکت کوچک و متوسط

برپایی مجمع تجاری و اقتصادی قزاقستان و ایران/همگرائی صدها شرکت کوچک و متوسط
معاون وزیر تجارت و همگرائی قزاقستان در مجمع تجاری و اقتصادی قزاقستان و ایران گفت: قزاقستان به طور سیستماتیک اهداف استراتژیک را با هدف توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور و همگرائی صدها شرکت کوچک و متوسط اجرا می کند.

به گزارش آسیانیوز، مجمع تجاری قزاقستان و ایران با حضور رییس اتاق ایران در محل اتاق بازرگانی ایران افتتاح شد.

در این مجمع دوازده شرکت قزاقستانی نماینده محصولات ماشین سازی، صنایع غذایی، دارویی و تولید مصالح ساختمانی فرصت های صادراتی خود را ارائه داده اند.

برپایی مجمع تجاری و اقتصادی قزاقستان و ایران asianews

در این برنامه قایرات توربایف ، معاون وزیر تجارت و همگرائی قزاقستان گفت: "قزاقستان به طور سیستماتیک اهداف استراتژیک را با هدف توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور و همگرائی صدها شرکت کوچک و متوسط اجرا می کند.

به گفته وی، سال گذشته، محدودیت های کووید تأثیر منفی بر تجارت متقابل بین قزاقستان و ایران گذاشت و آن را تا 37 درصد کاهش داد. اما در حال حاضر در 8 ماه امسال ، ما توانستیم از حجم گردش مالی کل سال گذشته فراتر برویم. قیرات توربایف گفت که این موضوع پتانسیل بالای تجارت کشورهای ما را نشان می دهد.

برپایی مجمع تجاری و اقتصادی قزاقستان و ایران asianews

توربایف خاطرنشان کرد: این تجزیه و تحلیل از پتانسیل افزایش صادرات کالاهای قزاقستانی در رشته های صنایع متالورژی، صنایع غذایی، ماشین سازی، شیمیایی و دارویی به ایران به مبلغ 162.3 میلیون دلار را نشان می دهد. همچنین منطقه آزاد تجاری به یک توافق نامه کامل تبدیل می شود و رشد تجارت بین کشورها رشد تعامل بین دو کشور با بهره برداری از راه آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران تسهیل خواهد شد. 

به گفته وی، این ارتباط فرصتی برای انتقال 10 میلیون تن محموله فراهم می کند. از طریق این جاده ، ایران این فرصت را دارد که وارد بازارهای روسیه و چین شود و به نوبه خود ، قزاقستان- به تمام کشورهای خلیج فارس. این بزرگراه تأثیر مثبتی در ارتقای سطح همکاری های تجاری و اقتصادی دو جانبه و منطقه ای داشته است.

همچنین آسخات اورازبای, سفیر جمهوری قزاقستان در ایران خاطرنشان کرد: توجه مشاغل ایرانی در نمایندگی تجاری و اقتصادی قزاقستان "حضور علاقه متقابل عظیم بین کشورهای ما در توسعه روابط تجاری و اقتصادی" را نشان می دهد.

وی افزود: سرمایه گذاران ایرانی در سال گذشته 4.3 میلیون دلار سرمایه مستقیم در اقتصاد قزاقستان جذب کردند. این رقم در سه ماهه اول سال جاری 1.7 میلیون دلار بوده است و بسیاری از پروژه های جدید در حال انجام است. به عنوان مثال ، به تازگی ، قراردادی بین بندر آقتائو و اتاق بازرگانی قزوین برای ساخت مجتمع تجاری و لجستیکی در قلمرو بندر امضا شد.

اورازبای گفت که تفاهم نامه تجارت گندم بین قزاقستان و ایران و روسیه امضا شد که اجازه واردات موقت ، ترانزیت و مبادله گندم قزاقستان به این کشورها را می دهد و این مکانیزم باید تا حد امکان مورد استفاده قرار گیرد.

در همین حال این هیات قزاقستانی اظهار داشت: ما همه سازوکارهای لازم برای تقویت همکاری خود را داریم و مهم تر از همه میل و اراده سیاسی قوی رهبران دو کشور هستیم و شرکت های قزاقستانی و ایرانی به توافقات متعددی دست یافته اند./

آسیانیوز
اخبار مرتبط
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی خواهد کرد.
جمعه / ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۲
در حالی که سفیر ایران پیشنهاد ارسال برق به لبنان داد و محموله سوخت از ایران به تازگی به لبنان رسیده است، سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان گفت:حزب‌الله می‌داند که دلیل اصلی بحران سوخت در لبنان، قاچاق عمدی برای خدمت به رژیم سوریه است.
جمعه / ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۱
بعد از آنکه لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، عکسی از خودش و سفیر جدید بریتانیا در سفارت روسیه که مشابه عکس چرچیل، روزولت و استالین در «کنفرانس تهران» است را منتشر کرد، مسوولان در تهران واکنش گسترده ای به آن نشان دادند.
پنج شنبه / ۲۱ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۴
رسانه‌های اسرائیل تاکید کرده‌اند که در انتصاب سرهنگ هرتسوگ به مقام سفیر در آمریکا، «تجربیات» و «شناخت عمیق» او در ارتباط با ایران موثر بوده و احتمالا مهم‌ترین ماموریت او در واشینگتن، جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام است.
شنبه / ۱۶ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۰۱:۰۴
سفیر ارمنستان در ا,یران برای نخستین‌بار به موضوع تزریق رایگان واکسن کرونا به گردشگران خارجی در آن کشور پرداخته و گفته است موردی که باید به آن توجه داشت، مجاز بودن تزریق واکسن کرونا به افرادی است که بیش از ۱۰روز در ارمنستان اقامت داشته‌اند.
چهارشنبه / ۱۶ تیر ۱۴۰۰ / ۰۱:۰۱
سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان در یک توییت واکنش قاطعی به اظهارات سفیر رژیم صهیونیستی در باکو علیه سید ابراهیم رئیسی نشان داد.
پنج شنبه / ۳ تیر ۱۴۰۰ / ۱۷:۰۷
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید