سه شنبه / ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۸
کد خبر: 620
گزارشگر: 2
۹۰۲
۴
۰
۰
اطلاعات بانکی مودیان در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد

حساب و کتاب شما در بانک ها دیگر محرمانه نیست!

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها ابلاغ کرد، طبق قانون بودجه سال ۹۸ فهرست حساب‌ها و اطلاعات کلیه تراکنش‌های بانکی مودیان به صورت ماهانه در اختیار سازمان مالیاتی قرار گیرد.

نمایندگان مجلس در جریان تصویب قانون بودجه سال ۹۸ مقرر کردند که تمامی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظفند، براساس درخواست سازمان امور مالیاتی فهرست حساب‌های بانکی و اطلاعات مربوط به کلیه تراکنش‌های بانکی (درون بانکی و بین بانکی) مودیان را به‌صورت ماهانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

بنا به تکالیف قانونی بانک‌ها در بودجه سال جاری، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مورخ ۱۷ اردیبشهت این مباحث را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است:‌ بند (ج) تبصره (۱۶) به منظور افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی، مبارزه با پولشویی و جلوگیری از فرار مالیاتی:

۱- بانک مرکزی مجاز است ظرف مدت یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی فاقد شماره ملی و افراد حقوقی شناسنامه‌ ملی را مسدود کند.

۲- کلیه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظفند براساس درخواست سازمان امور مالیاتی فهرست حساب‌های بانکی و اطلاعاتی مربوط به کلیه تراکنش‌های بانکی (درون بانکی و بین بانکی) مودیان را به صورت ماهانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

۳- بانک مرکزی با تصویب شورای پول و اعتبار، برای شفافیت تراکنش‌های بانکی به صورت یکسان یا متناسب با سطح فعالیت اشخاص حقیقی از نظر عملکرد مالی حد آستانه‌ای (سقفی) را تعیین کند و انتقال وجه با مبلغ بالاتر از حد آستانه (سقف) را برای اشخاص حقیقی از طریق کلیه تراکنش‌های بانکی (درون بانکی و بین بانکی) و سایر ابزارهای پرداخت، مشروط به درج (بابت) و در صورت نیاز به ارائه اسناد مثبته کند.

اشخاص حقیقی که از حساب بانکی خود استفاده تجاری می‌کنند می‌توانند با دریافت شناسه (کد) اقتصادی و اتصال حساب بانکی خود به شناسه (کد) اقتصادی، از شمول مفاد این جزء مستثنی شوند.

خواهشمند است دستور فرمایید ضمن تمهید مقدمات اجرای موارد مطروحه، مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه‌ شماره ۹۶/۱۴۹۱۵۳ مورخ ۱۳۹۶/۰۵/۱۶ به تمامی واحدهای ذیربط آن بانک/ موسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ شده و آن بانک/ موسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ شده و برحسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

ایرانو
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
0
0
1

دولت شریک کسب و کار است ۲۵ درصد سود خالص یک شرکت برای این شریک وظیف شناس است چرا؟ چون فضای رونق اقتصادی را فراهم می کند تورم را کنترل می کند نیروی کار خوب فراهم می کند ارتباط با اقتصاد جهانی را تسهیل می کند پاسپورت قوی به شما می دهد امنیت اقتصادی فراهم می کند به مشکلات شرکتها در تامین مواد و لوازم توجه می کند بازار را با تقویت قدرت خرید مردم‌ رونق می دهد و ... خوب با این وصف این مالیات حق دولت است و باید داد!

مدیر سایت
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
0
0
0

اظهار نظری هوشمندانه بود،سپاس!


فرزاد
۱۳۹۸/۰۴/۰۴
0
0
0

مالیات حق مردم است و دولت(یا هر ارگانی که امانت دار این حق است)مامورجمع آوری و هزینه کردن برای مردم است.این طرح بسیار مفید و لازم است.هستند کسانی که از طریق حسابهای شخصی(که بنام چندین و چند نوچه و کامند جزء هستند)معاملات سنگین میلیاردی میکنند و دارایی را دور میزنند.از سکه و دلارگرفته تا لوازم خانگی و مواد غذایی. این حسابها باید شناسایی شوند.حالا بانی چنین اقدامی هرکس که میخواهد باشد فرقی نمیکند اما باید انجام شود.اگرچه دانه درشتهای ذی نفوذ یک راهی برای دور زدن چنین اقدامی نیز پیدا میکنند!

مدیر سایت
۱۳۹۸/۰۴/۰۹
0
0
0

سپاس از اظهار نظر شما.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید