صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۱ مهر ۱۴۰۰ / ۰۰:۳۶
کد خبر: 6214
گزارشگر: 213
۱۷۷۵
۱
۰
۹
حکم اعدام کودک مجرم لغو شود

«سازمان ملل» خواستار توقف فوری اعدام آرمان عبدالعالی شد

«سازمان ملل» خواستار توقف فوری اعدام آرمان عبدالعالی شد
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواستار لغو فوری اعدام آرمان عبدالعالی شدند و در بیانیه ای گفتند تمامی احکام اعدام مجرمان زیر سن ۱۸ سال باید لغو شود.

به گزارش آسیانيوز، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه ۲۰ مهر در بیانیه‌ای خواستار لغو فوری اعدام آرمان عبدالعالی شدند و از مقامات ایران خواستند صدور حکم اعدام برای کودک - مجرمان را متوقف کند.

---------------------------

بیشتر بخوانید:

در آخرین برگ پرونده «غزاله شکور و آرمان عبدالعالی» چه رقم خواهد خورد؟/تلاش های جهانی برای جلوگیری از اعدام+ویدیو

---------------------------------------------------

آرمان عبدالعالی که متهم است در سن ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده، قرار است روز چهارشنبه ۲۱ مهر اعدام شود ولی در گذشته حداقل یک بار اجرای حکم اعدام او در آخرین لحظات متوقف شده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، میکیلو اوتانی، رئیس کمیته دفاع از حقوق کودک، موریس تیدبال بینز، گزارشگر ویژه اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه و نیلز ملزر، گزارشگر ویژه در زمینه شکنجه و سایر مجازات‌های غیرانسانی در بیانیه مشترکی از ایران خواستند اعدام آرمان عبدالعالی فورا متوقف و حکم اعدام او لغو شود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بخشی از این بیانیه می‌گویند: «قوانین بین‌المللی حقوق بشر با صراحت مجازات مرگ در مورد مجرمان زیر ۱۸ سال را ممنوع کرده است. ما اطلاع داریم که مقامات مسئول در ایران مصالحه برای عفو این متهم را تشویق کرده‌اند ولی چنین اقداماتی نمی‌تواند جایگزین ممنوعیت مطلق اجرای مجازات اعدام شود».

براساس گزارش ها، آرمان عبدالعالی که اکنون ۲۵ ساله است در سال ۲۰۱۴ و در ارتباط با ناپدید شدن یکی از آشنایان او بازداشت شد. او که در آن زمان هنوز نوجوان بود به مدت ۷۶ روز در سلول انفرادی تحت بازداشت بود و مورد شکنجه و آزار قرار گرفت. گزارش شده که مقامات زندان به او داروی آسم نداده‌اند و به همین وی از اضطراب و فشار عصبی شدیدی رنج برده است.

دادگاه او را بر اساس اعترافاتش در زندان به اتهام قتل محکوم کرد. ولی او می‌گوید این اعترافات را تحت شکنجه و آزار از او گرفته‌اند و بعدا تمامی آن‌ها را پس گرفته است.

 عبدالعالی در سال ۱۳۹۴ به اعدام محکوم شد. دستگاه قضایی ایران در بهمن ۱۳۹۸ با تقاضای فرجام او موافقت کرد ولی دادگاه تجدیدنظر در شهریور پارسال حکم اعدام او را تایید کرد.

دیوان عالی ایران در بهمن ۱۳۹۸ بر اساس ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی که برای کودک مجرمانی که «عدم بلوغ ذهنی» آن‌ها اثبات شود مجازات‌های دیگری در نظر می‌گیرد، با محاکمه مجدد عبدالعالی موافقت کرد. اما دادگاه جنایی مامور بررسی این پرونده اعلام کرد که هفت سال پس از وقوع جرم تشخیص «بلوغ ذهنی» متهم میسر نیست و در نتیجه حکم اعدام را که توسط دادگاه اولیه صادر شده بود، تایید کرد.

طبق گزارش‌های موجود هم‌اکنون حداقل ۸۵ کودک مجرم در زندان‌های ایران منتظر اعدام هستند.

آن‌ها در پایان بیانیه خود عنوان کردند: «ایران باید اعدام آقای عبدالعالی را متوقف و بدون هیچ قید و شرطی به صدور حکم اعدام برای کودک مجرمان پایان دهد و حکومت ایران در راستای تعهدات بین‌المللی خود باید تمامی احکام اعدام مجرمان زیر سن ۱۸ سال را لغو کند»./

https://www.asianews.ir/u/3xt
اخبار مرتبط
در حالی که تلاش های جهانی و حقوق بشری برای جلوگیری از اعدام آرمان عبدالعالی ادامه دارد، پرونده غزاله و آرمان به آخرین مرحله نزدیک شده است؛ پرونده آنها سال 92 با ناپدید شدن ناگهانی غزاله آغاز شد و آرمان به اتهام قتل غزاله به قصاص محکوم شد.
یزد - سحرگاه امروز در حالی که خانواده مقتول ناامیدانه فقط برای تحویل گرفتن جنازه فرزند ۲۳ ساله خود پس از اعدام پشت درب‌های زندان مرکزی یزد انتظار می‌کشیدند روح بلند یک مادر از گریه های لحظات آخر یک قاتل لرزید و به شرط اعلام رضایت پدر مقتول از خون فرزند خود گذشت
سفارت آمریکا در کابل گفت گزارش‌هایی دریافت کرده مبنی بر این که اعضای طالبان سربازان تسلیم‌شده ارتش را اعدام کرده و به شکل غیرقانونی برخی از اعضای دولت و ماموران پلیس را بازداشت کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
شهروند
۱۴۰۰/۰۷/۲۱
0
0
0

انشالله این بلارد سر زن و بچه خودتون بیارن ک بعد ببینیم واکنشتون چیه. میبخشینش یا نه�� از اعدامش میگذرین یا نه��


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید