صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۳۰ مهر ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۰
کد خبر: 6330
گزارشگر: 213
۳۴۳
۰
۰
۶
دریافت دوز سوم از واکسن آمریکایی واکسیناسیون را به ثمر می رساند

واکسن «فایزر» باید در دوز سوم تزریق شود!/موفقیت خیره‌کننده ۹۵.۶ درصد کارایی

واکسن «فایزر» باید در دوز سوم تزریق شود!/موفقیت خیره‌کننده ۹۵.۶ درصد کارایی
همچنانکه وضعیت ورود واکسن فایزر به ایران هنوز مبهم و بی نتیجه مانده است، پژوهش ها نشان داده که تزریق دوز سوم واکسن فایزر به افراد تا حدود ۹۶ درصد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر واقع شده و نهایتا نتیجه بخش پروسه واکسیناسیون خواهد بود.

به گزارش آسیانیوز، نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد تزریق دوز سوم واکسن فایزر تا حدود ۹۶ درصد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر واقع شده است.

---------------------------

بیشتر بخوانید:
چرا مردم ایران «موش آزمایشگاهی» شدند؟!
-----------------------------------------------------------------------------------

دوز سوم کدام واکسن در مقابل سویه دلتا هم مقاومت بسیار بالایی دارد؟
مطالعه جدید که توسط دو آزمایش در آلمان انجام و نتایج آن روز پنجشنبه منتشر شده دوز تقویت کننده یا سومی که برای پیشگیری از ویروس کرونا تزریق شده است توانسته موفقیت خیره‌کننده ۹۵.۶ درصد کارایی داشته باشد.

---------------------------

بیشتر بخوانید:

علت «مبهم» منتفی شدن واردات واکسن فایزر
------------------------------------------------------
بر اساس بیانیه مطبوعاتی که از سوی شرکت فایزر- بیونتک در این خصوص منتشر شده این پژوهش روی ۱۰ هزار نفر از افراد بالای ۱۶ سال انجام شده است. این پژوهش نخستین نتایج کارایی دوز سوم یا تقویتی واکسن کووید-۱۹ به شمار می‌رود. این نتایج امیدوارکننده در حالی حاصل شده که کرونای سویه دلتا، اصلی‌ترین نوع رایج بیماری کووید-۱۹ در این دوره زمانی بوده است. بر این اساس نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که دوز سوم واکسن فایزر در مقابل سویه دلتا هم مقاومت بسیار بالایی دارد.

--------------------------

بیشتر بخوانید:

مردم ایران از تزریق واکسن فایزر و مدرنا محروم می مانند؟!/نامه نظام پزشکی ایران به سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واکسن کرونا

------------------------------------------------

آلبرت بورلا مدیرعامل شرکت فایزر-بیونتک در بیانیه مطبوعاتی که در این رابطه منتشر شده می‌نویسد: «این نتایج یک بار دیگر سودمندی تقویت‌کننده‌ها را در تلاش ما برای محافظت از مردم در برابر این بیماری نشان می‌دهد.» میانگین سنی کسانی که در این آزمایش بالینی شرکت کرده‌اند حدود ۵۳ سال بوده است. شرکت فایزر می‌گوید نتایج خود را در اسرع وقت در اختیار مقام‌های نظارتی قرار خواهد داد.

به نقل از اقتصاد نیوز، در حال حاضر چندین کشور تزریق دوز سوم یا تقویت کننده در برابر ویروس کرونا را برای تقویت سیستم ایمنی افراد واکسینه شده آغاز کرده‌اند. پزشکان و متخصصان می‌گویند پس از گذشت چند ماه میزان ایمنی افراد در برابر ویروس کرونا کاهش می‌یابد و بر همین اساس تزریق دوز سوم یا تقویت کننده می‌تواند مفید باشد.

در آمریکا کارشناسان آژانس دارویی آمریکا توصیه کرده‌اند که از پایان ماه سپتامبر سومین دوز واکسن فایزر-بیونتک برای برخی از افراد در معرض خطر مانند گروه‌های سنی بالای ۶۵ سال آغاز شود. جانت وودکاک سرپرست آژانس دارویی آمریکا در این خصوص می‌گوید: «داده‌های موجود نشان می‌دهد که ایمنی ایجاد شده در افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند پس از گذشت چند ماه کاهش می‌یابد.»

در اروپا هم آژانس دارویی تایید کرده که از ابتدای ماه اکتبر دوز سوم واکسن فایزر بیونتک برای افراد بالای ۱۸ سال تزریق شود. برخی از کشورها هم از همین حالا این روند را آغاز کرده‌اند. به عنوان مثال در فرانسه گروه‌های خاص و افراد مسن که ۶ ماه از تزریق دوز دوم واکسن آنها گذشته باشد می‌توانند دوز سوم خود را دریافت کنند.این در حالیست که برخی دولت‌ها همچون اسرائیل از این هم فراتر رفته و تزریق دوز سوم برای افراد بالاتر از ۱۲ سال به شرطی که ۵ ماه از واکسیناسیون آنها گذشته باشد قابل دسترس است.

با این حال موضوع دوز سوم مسئله نابرابری بین کشورهای ثروتمند و فقیر را بیش از گذشته به تصویر می‌کشد. در حالی‌که دسترسی به دوز نخست هم در بسیاری از کشورها به ویژه آفریقا بسیار محدود است، برخی از کشورهای دنیا در پی تزریق دوز سوم و تقویت کننده هستند. این موضوع البته نگرانی‌های پزشکان را نیز به همراه داشته است چرا که گفته می‌شود باقی ماندن ویروس و عدم تزریق دوز دوم می‌تواند باعث جهش‌های جدید در شکل این ویروس شود و در نتیجه گونه‌های محافظ‌تری در مقابل واکسن کرونا پدید آیند.

به گزارش آسیانیوز، این در حالی است که در ابتدای دولت سیزدهم، وزارت بهداشت از منتفی شدن واردات واکسن فایزر از بلژیک برای زنان باردار خبر داد و افزود: اعضای کمیته ملی واکسن در جلسه اخیر خود با تکیه بر شواهد علمی به این نتیجه رسیدند واکسیناسیون زنان باردار با واکسن سینوفارم ادامه یابد و دیگر تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.


وزارت بهداشت افزود که به دنبال ارجاع موضوع واکسیناسیون زنان باردار از سوی بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، به کمیته علمی کرونا، «اعضای کمیته ملی واکسن کووید۱۹ در جلسه اخیر خود با اجماع و تکیه بر شواهد معتبر علمی به این نتیجه رسیدند که واکسیناسیون این افراد کماکان با واکسن سینوفارم که یکی از معتبرترین واکسن‌های حال حاضر دنیا و دارای تاییدیه سازمان جهانی بهداشت است، ادامه یابد.»

در اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت همچنین عنوان شده است که «بنابر توصیه سازمان جهانی بهداشت، بهترین واکسن اولین واکسن در دسترس افراد است.»

این اطلاعیه وزارت بهداشت حاکی از تداوم اجرای فرمان ۱۹ دی ماه سال ۹۹ رهبر انقلاب مبنی بر «ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی» است./

اخبار مرتبط
براساس ادعای عجیب رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر کاهش اثربخشی واکسن‌هایی همچون فایزر در مقابل سویه‌های جدید ویروس کرونا و اثر بخشی واکسن اسپایکوژن در مقابل سویه دلتا؛ مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران تاکید کرد که میزان کارایی این واکسن را نمی‌توان با این سرعت اعلام کرد.
جمعه / ۱۶ مهر ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۲
در حالی که مسوولان تصمیم گرفتند واکسن فایزر فقط باید به خانم های باردار تزریق شود، عضو کمیته ملی واکسن کرونا درباره عدم واردات فایزر به بیان عباراتی جالبی پرداخت و گفت: طرح مطالعاتی تزریق واکسن فایزر بر خانم‌های باردار متوقف شد؛ زیرا داوطلبین پروژه را رها کردند و این واکسن به این دلیل وارد نشد.
یکشنبه / ۱۱ مهر ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۹
در حالی که چندی پیش کیانوش جهانپور واردات واکسن فایزر را دروغ بزرگ عنوان کرد، بالاخره وزارت بهداشت از تغییر تصمیمات جدید و منتفی شدن واردات واکسن فایزر از بلژیک برای زنان باردار خبر داد.
چهارشنبه / ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۱۹
معاون بهداشت وزارت بهداشت در مورد واردات واکسن فایزر و اینکه به همه مردم تزریق نخواهد شد، توضیحاتی داد؛ این در حالی است که از سال گذشته ارسال واکسن های معتبر به همه کشورها از تاکیدات مهم سازمان های بهداشت جهانی در دوران پاندمی کرونا بود.
پنج شنبه / ۱ مهر ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۶
رییس سازمان نظام پزشکی تهران در یک نشست خبری با انتقاد از بی‌توجهی‌ها به نظرات کارشناسان در دوران شیوع کرونا در ایران، گفت: هیچ تاثیری در واردات دارو ندیدیم و مردم ایران «موش آزمایشگاهی» شدند!
شنبه / ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۸:۰۱
در حالی که هنوز اطلاعات‌مان نسبت به واکسن‌ها و پلتفرم‌های مختلف واکسن ناقص است، سازمان جهانی بهداشت این واکسن‌ها را قبول کرده است.
سه شنبه / ۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۲۳:۲۶
رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در حالی خبر امکان واردات ۴۰ میلیون دُز واکسن از طریق طرح کواکس را تکذیب کرد که امروز نائب‌رئیس کمسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، گفت: مذاکرات برای واردت ۴۰ میلیون دز واکسن فایزر و جانسون اند جانسون انجام شده است و در صورت نهایی شدن، امیدواریم این واکسن‌ها به زودی وارد کشور شوند.
سه شنبه / ۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۳۵
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید