صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۳ آبان ۱۴۰۰ / ۱۹:۳۴
کد خبر: 6373
گزارشگر: 213
۸۵۵
۰
۰
۲
طالبان گفت تمایل ندارد در نشست تهران شرکت کند

چرا طالبان از جمهوری اسلامی «فاصله» گرفت؟

چرا طالبان از جمهوری اسلامی «فاصله» گرفت؟
طالبان می‌گوید در نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران شرکت نخواهد کرد؛ این در حالی است که با سقوط دولت پیشین افغانستان طالبان کم کم از تهران فاصله گرفته است.

به گزارش آسیانیوز، طالبان می‌گوید در نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران شرکت نخواهد کرد.

----------------------------------

بیشتر بخوانید:

---------------------------------------------------------------------------------------

تهران روز چهارشنبه میزبان نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان خواهد بود. مسوولان جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند که هدف از برگزاری این نشست، ایجاد یک حکومت فراگیر با حضور همه جناح‌ها و اقوام افغانستان است.

-----------------------------------

بیشتر بخوانید:

روزنامه «جمهوری اسلامی» خطاب به برخی مسوولان: ذات طالبان «دشمنی با ایران» است؛ خوش بینی و اعتماد جایز نیست!

----------------------------------------

 وزارت خارجه ایران گفته است که در این نشست وزرای خارجه پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، و تاجیکستان حضور خواهند یافت و وزرای خارجه روسیه و چین نیز به صورت مجازی در آن شرکت خواهند داشت.
 
-----------------------------------

بیشتر بخوانید:

علی رغم مخالفت نخبگان؛ مقامات ایران خواستار همکاری با طالبان هستند!

-----------------------------------------------------
این دومین نشست وزرای خارجه همسایه‌های افغانستان خواهد بود. پیش از این در اواسط شهریور ماه ، پاکستان به صورت مجازی میزبان وزرای خارجه همسایه افغانستان بود.

 

----------------

بیشتر بخوانید:

فاجعه بشری در سایه طالبان/ خرید و فروش انسان در افغانستان+عکس های مرتبط

-----------------------------------------------------

با این حال، مقام‌های طالبان، ضمن استقبال از این برگزاری این نشست، می‌گویند که در آن شرکت نخواهند کرد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان، در نشست خبری روز یکشنبه گفت، «امارت اسلامی افغانستان به نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان در تهران خوشبین است، اما در آن نشست شرکت نخواهد کرد.» او گفته است که هیچ کسی از سوی طالبان در آن نشست حضور نخواهد داشت.

----------------------------

بیشتر بخوانید:

احمدمسعود گفت افغانستان علیه طالبان به پا خیزد!

------------------------------------------------------------

پیش از این نیز مسئولان حکومتی طالبان با تردید در مورد نشست تهران سخن گفته بودند. خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان، روز جمعه گفته بود، «هنوز برای صحبت در مورد نشست تهران زود است.»

بیشتر رسانه‌های از بی‌علاقه بودن طالبان به حضور در نشست تهران خبر داده‌اند. از سوی دیگر، خبرگزاری فارس نوشته است که وزارت خارجه ایران از طالبان برای شرکت در آن نشست دعوت نکرده است.

بیانیه نشست مسکو: طرف‌های درگیر در افغانستان فورا آتش‌بس بدهند

 بی‌میلی طالبان به حضور در نشست تهران، می‌تواند برای ایران تا حدودی ناخوب به نظر برسد. جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته نشان می‌داد که نقش موثری در جنگ افغانستان ایفا می‌کند و به اندازه پاکستان، برای طالبان مهم است.

طالبان نیز در طول این سال‌ها روابط حسنه‌ای با تهران برقرار کردند. ملااخترمحمد منصور که پس از ملاعمر رهبر گروه طالبان تعیین شده بود، رابطه گسترده‌ای با مسئولان سپاه پاسداران ایران داشت و شماری از دیگر فرماندهان طالب نیز ارتباطات محکمی با جمهوری اسلامی ایران به وجود آورده بودند. اما با سقوط دولت پیشین افغانستان، طالبان نیز اندک اندک از تهران فاصله گرفتند.

نخستین نشانه این فاصله، کنار گذاشتن چهر‌ه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران از مناصب مهم در کابینه طالبان بود. افرادی مانند صدر ابراهیم و ملافاضل که به سپاه پاسداران نزدیک بودند، برخلاف توقع، در مناصب پایین حکومت طالبان جای گرفتند. این امر برای تهران شوک‌آور بود، تا جایی که لحن رهبران جمهوری اسلامی ایران ناگهان در مقابل طالبان تغییر کرد. اما طالبان اهمیت چندانی برای آزردگی تهران قائل نشدند. حالا هم با نرفتن به نشست تهران، عملا نشان داده‌اند که دیگر به جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دوست معتمد نمی‌نگرند.

پشت کردن طالبان به جمهوری اسلامی ایران از جنبه‌های مختلف قابل ارزیابی است. مهم‌‌ترین دلیل برای طالبان شاید این باشد که این گروه می‌خواهد رویکرد خود را نسبت به جمهوری اسلامی ایران، پا‌به‌پای جامعه جهانی شکل دهد. به‌رغم کمک‌های بی دریغ ایران به آنان در سال‌های گذشته، طالبان حالا می‌خواهند بیشتر روی کمک‌های آمریکا و دولت‌های غربی سرمایه‌گذاری کنند.


ایندیپندنت نوشت نخستین گام برای جلب اعتماد غرب، فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی ایران است. از این گذشته، ظاهرا طالبان و نظام حاکم بر ایران از منظر ایدئولوژیک با هم در موارد زیادی تفاوت و تضاد دارند. نزدیکی حکومت ایران به طالبان صرفا برای جبهه‌سازی مشترک علیه آمریکا و استفاده از طالبان به عنوان سپر در مقابل نفوذ داعش بود و طالبان به خوبی به این امر واقف بودند.

حالا که طالبان می‌خواهند در بازی‌های بزرگ‌تر، مهره اصلی‌تری محسوب شوند، تمایل زیادی به نزدیکی با تهران ندارند. آنان نمی‌خواهند ابتکار عمل در شکل‌گیری حکومت خود را با جمهوری اسلامی ایران شریک شوند و با نرفتن به نشست تهران، عملا تضمین و اعتبار هرگونه تصمیمی در این نشست را از آن می‌گیرند./

https://www.asianews.ir/u/421
اخبار مرتبط
یک خبرگزاری خارجی در گزارشی در حالی از درخواست مشترک تهران، مسکو و پکن برای همکاری با طالبان خبر داد که بسیاری از نخبگان و کارشناسان در داخل ایران مخالف ارتباط با طالبان هستند و بارها آن را اعلام کرده اند.
بسیاری از خانواده‌ها دختران و پسران خود را در کابل به خاطر فقر و بدبختی به فروش می‌گذارند.
دومین حمله مرگبار به مساجد شیعیان در افغانستان امروز رخ داد؛ این دومین حمله خونین ترویستی در عرض یک هفته گذشته در این کشور نسبت به شیعیان است.
همچنانکه گفته می شود مقاومت احمد مسعود و یارانش تا شکست طالبان ادامه دارد، ایستادگی این مبارزان آزاده در آثاری دیدنی قابل توجه شده است.
خبرها از بروز درگیری و تیر اندازی در کاخ ریاست جمهوری کابل حکایت دارند.
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: توافق نانوشته‌ای بین روسیه و آمریکا درباره آینده وجود دارد و در این میان حتی اگر برخی سیاسیون و محافل اقتدارگرا، حاکمیت گروه تروریستی طالبان را با نقشه راه خود همسوتر از دولت اشرف غنی بدانند، باید توجه کنند که اولا ذات گروه طالبان با تخاصم با ایران سرشته است و قطعا اعتماد به آنها یک خوش بینی خطرناک است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید