صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۷ آبان ۱۴۰۰ / ۲۲:۲۳
کد خبر: 6424
گزارشگر: 213
۲۹۲
۰
۰
۳
در جایگاه‌های سوخت عرضه بنزین با نرخ آزاد فعال‌ است

ادامه «اختلال جدی» در سامانه سوخت و فروش بنزین آزاد به مردم

ادامه «اختلال جدی» در سامانه سوخت و فروش بنزین آزاد به مردم
در حالی که گفته های ضد و نقیض مسوولان حاکی از ارایه بنزین دولتی در برخی از جایگاه های سوخت است، بر اساس گفته های منابع محلی و اعلام رئیس صنف جایگاه‌داران سوخت، بیش از ۹۵ درصد جایگاه‌های عرضه سوخت ایران با ارائه بنزین به قیمت آزاد فعال‌اند.

به گزارش آسيانیوز، پس از حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت مسئولان گفتند که این مشکل به‌سرعت حل خواهد شد.

-----------------------

بیشتر بخوانید:

«حذف» یارانه های پنهان و افزایش ناگهانی قیمت بنزین؟

-------------------------------------------------------

بر اساس اعلام رئیس صنف جایگاه‌داران سوخت، بیش از ۹۵ درصد جایگاه‌های عرضه سوخت ایران با ارائه بنزین به قیمت آزاد فعال‌اند اما عرضه سوخت با نرخ دولتی همچنان با اختلال مواجه است.


اسدالله قلی‌زاده با اعلام اینکه تعداد کارکنان جایگاه‌ها برای ارائه خدمات دو برابر شده‌، وعده داده است که مشکلات فعلی به‌زودی حل شود.

-----------------

بیشتر بخوانید:

سامانه بنزین هک شد؟/پیامک وزارت نفت درباره حفظ سهمیه+لینک اطلاع از فعال بودن جایگاه‌ها

--------------------------------------------------------------------

این مقام مسئول مشخص نکرده است که وضعیت فعلی عرضه سوخت دقیقا چه زمان پایان می‌یابد. با این حال،‌ فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، بدون اشاره به فهرست جایگاه‌ها و ارائه آمار تفکیکی و دقیق، اظهار داشته است: «بیش از یک هزار و ۴۵۰ جایگاه به سامانه هوشمند سوخت متصل و امکان دریافت بنزین با کارت‌ سوخت از آن‌ها فراهم شده است.» او همچنین تاکید کرد: «حدود دو هزار و ۳۵۰ جایگاه هم بنزین را با نرخ آزاد عرضه می‌کنند.»

---------------------------------

بیشتر بخوانید:

حمله سایبری به همه جایگاه های سوخت ایران؛ شعار نویسی اعتراض آمیز شهروندان+ویدیو

----------------------------------------

 پس از حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در تاریخ سه‌شنبه ۴ آبان‌ ۱۴۰۰، مسئولان گفتند که این مشکل به‌سرعت حل خواهد شد. ولی براساس پی گیری ها و مشاهدات مردم در شبکه های اجتماعی جایگاه‌های این شهر همچنان بنزین با نرخ دولتی عرضه نمی‌کنند. در استان خوزستان هم که روز گذشته مقصد سفر رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و امروز رئیس‌جمهوری به آنجا سفر کرده است هم سوخت تنها با نرخ آزاد عرضه می‌شود؛ ضمن آنکه بعضی جایگاه‌های بین‌شهری حتی سوخت به نرخ آزاد هم عرضه نمی‌کنند.


در استان آذربایجان شرقی و غربی نیز وضعیت عرضه سوخت در جایگاه‌ها مشکلات زیادی را برای دارندگان وسایل نقلیه‌عمومی و ماشین‌های سنگین ایجاد کرده است. نبود امکان خرید سوخت به نرخ دولتی زیان مالی به این مشاغل را در پی داشته و دولت هم تاکنون در این‌ خصوص اقدامی نکرده است.

به گزارش منابع محلی، با توجه‌ به غیرفعال بودن جایگاه‌های عرضه سوخت در استان سیستان و بلوچستان، در مناطق دورافتاده‌تر سوخت موردنیاز کنار خیابان‌ها و با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌شود و برای زمان حل مشکل جایگاه‌ها هیچ برنامه‌ای اعلام نشده است. گفته می‌شود اتصال مجدد به سیستم و عرضه سوخت در این مکان‌ها به‌صورت مرحله‌ای انجام خواهد شد.

در استان اصفهان نیز مشکل عرضه سوخت آزاد در بیش از ۹۰ درصد جایگاه‌های شهری حل شده اما در شهرهای اطراف و به‌خصوص جایگاه‌های بین‌شهری، همچنان تعدادی از جایگاه‌ها امکان عرضه سوخت ندارند و خرید سوخت با نرخ دولتی هم ممکن نیست.

با وجود اظهارات مسئولان مبنی بر نرم‌افزاری بودن مشکل فعلی و اینکه برای سوخت‌گیری با نرخ آزاد هیچ مشکلی وجود ندارد، این میزان اختلال و فعالیت نکردن جایگاه‌ها در مناطق دوردست غیرشهری و بین‌جاده‌ای را نمی‌توان عادی قلمداد کرد؛ مسئله‌ای که درباره آن به طورغیرمستقیم گفته می‌شود به «استهلاک سامانه هوشمند سوخت» در ایران مربوط است.

در این میان، رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران، گفته است: «تاکنون گزارشی از بروز مشکل برای حمل‌ونقل عمومی و ناوگان باری و مسافری گزارش نشده است.» اما وزیر کشور تصریح کرده است که «مشکل پمپ‌بنزین‌ها فنی بوده است و به‌سرعت برطرف خواهد شد.»

نکته قابل‌تامل در خصوص مشکلات اخیر در عرضه بنزین این است که برخلاف رویه‌ معمول، ائمه جمعه شهرهایی که امروز مراسم نماز جمعه در آن‌ها برگزار شده است، به موضوع حوادث و مشکلات روزهای اخیر اشاره‌ای نکرده‌اند و احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری، تنها فردی است که امروز درباره مسئله حمله سایبری به سامانه سوخت‌رسانی در ایران صحبت کرده است. او گفته است: «در موضوع بنزین دو نظریه وجود دارد؛ یک نظر معتقد است یک کشور خارجی مقصر بوده است و دوم اینکه مسئولان گفتند شیاطین داخلی در هک کردن مقصر بودند و با تکرار اغتشاشات آبان‌ماه می‌خواستند به اغتشاش‌ها دامن بزنند و با شایعه گرانی بنزین در کشور آتش‌افروزی کنند.»/

اخبار مرتبط
سیستم توزیع بنزین در کشور شامل سه بخش است؛ بخش اول پالایشگاه که بنزین را تولید می کند، قسمت دوم جایگاه ها و قسمت سوم نیز نازل ها هستند و همه این موارد توسط یک مغز متفکر برنامه ریزی می شود.
در ادامه اختلال ها در ارایه بنزین هوشمند در کشور، براساس آخرین گزارش‌ها امروز ۶ آبان، ۱۸ جایگاه در تهران بنزین سهمیه‌ای عرضه می‌کنند و مردم می‌توانند با استفاده از کارت و سهمیه سوخت خود، بنزین ۱۵۰۰ تومانی بزنند. اما در بقیه جایگا‌ه‌ها همچنان سوخت آزاد موجود است.
همچنانکه دبیر شورای عالی فضای مجازی روز گذشته گفت جایگاه‌های سوخت تا روز پنج‌شنبه به وضعیت عادی برمی گردد، اختلال در جایگاه سوخت همچنان ادامه دارد و امروز وزیر نفت از اهدای سهمیه بنزین ویژه‌ به منظور جبران این مدت برای مردم خبر داد.
فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران، اختلال بنزین را ناشی از یک حمله سایبری گسترده اعلام کرد که همه چهار هزار و ۳۰۰ جایگاه سوختی در ایران را دچار وقفه در عرضه سوخت کرده است؛ این در حالی است که تصاویر شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد که روی بیلبوردها پرسش های اعتراض آمیز نوشته شده است.
در حالی که گفت و شنودهای مجازی کاربران از هک شدن سامانه بنزین یارانه ای حکایت دارد، استاندار تهران اعلام کرده است مردم بابت اختلال در کارت های سوخت نگرانی نداشته باشند؛ وزارت نفت نیز در این باره برای مشترکین پیامک ارسال کرده است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در یک برنامه تلویزیونی گفت که حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور نیاز به کمک فوری و آنی دارند.
همچنانکه زمزمه حذف یارانه های پنهان به گوش می رسد؛ خبرها حاکی از افزایش ناگهانی بهای بنزین هستند؛ در حالی که افزایش قیمت بنزین حتی با دادن یارانه نقدی، بر اغلب اقشار اجتماعی فشار معیشتی فراوانی وارد خواهد کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید