صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۶ آبان ۱۴۰۰ / ۱۷:۱۹
کد خبر: 6543
گزارشگر: 213
۵۰۵
۰
۰
۳
دُز سوم کووید 19 ضروری است

«فراخوان» دریافت دُز سوم واکسن کرونا از هفته جاری

«فراخوان» دریافت دُز سوم واکسن کرونا از هفته جاری
در حالی که هنوز از واکسن های معتبر و تایید شده جهان برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا در ایران خبری نیست، رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: افرادی که دریافت دُز سوم شامل حال آنها شود از سوی مرکز بهداشت فراخوان می‌شوند و می‌توانند یکی از انواع واکسن موجود در استان را دریافت کنند.

به گزارش آسیانیوز، رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: از هفته جاری افرادی بالای ۶۰ سال سن برای دریافت دُز سوم واکسن یا دُز یادآور از سوی مرکز بهداشت استان فراخوان می‌شوند.

-------------------------------------

بیشتر بخوانید:
چرا مردم ایران «موش آزمایشگاهی» شدند؟!
-----------------------------------------------------------------------------------

مجید شیرانی شامگاه شنبه افزود: افرادی که دریافت دُز سوم شامل حال آنها شود از سوی مرکز بهداشت فراخوان می‌شوند و طبق جدول تعیین شده می‌توانند یکی از انواع واکسن موجود دراستان را دریافت کنند.

 

 ---------------------------

بیشتر بخوانید:

علت «مبهم» منتفی شدن واردات واکسن فایزر
------------------------------------------------

وی تصریح کرد: محدودیتی در خصوص انواع واکسن در استان وجود ندارد و به اندازه کافی برای تمامی افراد بالای ۱۲ سال در استان واکسن وجود دارد و توصیه می‌شود ۲۰ درصد جمعیتی که هنوز اقدام به دریافت واکسن نکرده‌اند سریع‌تر به پایگاه‌های واکسیناسیون مراجعه کنند.

--------------------------

بیشتر بخوانید:

مردم ایران از تزریق واکسن فایزر و مدرنا محروم می مانند؟!/نامه نظام پزشکی ایران به سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واکسن کرونا

------------------------------------------------

شیرانی با اشاره به اجرای پرشتاب طرح واکسیناسون علیه کرونا در استان، اظهار داشت: تاکنون ۸۰ درصد جمعیت استان دُز نخست و حدود ۶۰ درصد دُز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.


رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری به آخرین رنگ‌بندی شیوع کرونا اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اشاره کرد و گفت: طبق این رنگ‌بندی شهرستان قرمز در استان نداریم، هفت شهرستان شهرکرد، بروجن، لردگان، اردل، کیار، سامان و فارسان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و سه شهرستان کوهرنگ، بن و خانمیرزا در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند.

--------------------------

بیشتر بخوانید:

واکسن «فایزر» باید در دوز سوم تزریق شود!/موفقیت خیره‌کننده ۹۵.۶ درصد کارایی
---------------------------------------------
شیرانی با اشاره به آمار مبتلایان کرونا در استان از شناسایی ۷۴ بیمار مبتلا به این ویروس در شبانه‌روز گذشته خبر داد و افزود: از این تعداد ۱۸ بیمار بستری شدند و ۵۶ بیمار سرپایی تحت درمان قرار گرفتند.

وی همچنین از فوت سه بیمار مبتلا به کرونا در استان طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: بر این اساس مجموع فوتی‌های ناشی از کرونا در استان به یک هزار و ۶۸۲ نفر رسید.

از ابتدای شیوع کرونا تا ۱۵ آبان ۲۴۱ هزار و۵۴۱ مورد تست تشخیص مولکولی از بیماران مشکوک به علائم بالینی کرونا گرفته شده که بر اساس آن ۸۴ هزار و ۴۲۷ مبتلا به این ویروس شناسایی شده است.(ایرنا)

 

به گزارش آسیانیوز، همچنانکه وضعیت ورود واکسن فایزر به ایران هنوز مبهم و بی نتیجه مانده است، پژوهش ها نشان داده که تزریق دوز سوم واکسن فایزر به افراد تا حدود ۹۶ درصد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر واقع شده و نهایتا نتیجه بخش پروسه واکسیناسیون خواهد بود.

همچنین نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد تزریق دوز سوم واکسن فایزر تا حدود ۹۶ درصد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر واقع شده است.

دوز سوم کدام واکسن در مقابل سویه دلتا هم مقاومت بسیار بالایی دارد؟


مطالعه جدید که توسط دو آزمایش در آلمان انجام و نتایج آن روز پنجشنبه منتشر شده دوز تقویت کننده یا سومی که برای پیشگیری از ویروس کرونا تزریق شده است توانسته موفقیت خیره‌کننده ۹۵.۶ درصد کارایی داشته باشد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که از سوی شرکت فایزر- بیونتک در این خصوص منتشر شده این پژوهش روی ۱۰ هزار نفر از افراد بالای ۱۶ سال انجام شده است. این پژوهش نخستین نتایج کارایی دوز سوم یا تقویتی واکسن کووید-۱۹ به شمار می‌رود. این نتایج امیدوارکننده در حالی حاصل شده که کرونای سویه دلتا، اصلی‌ترین نوع رایج بیماری کووید-۱۹ در این دوره زمانی بوده است. بر این اساس نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که دوز سوم واکسن فایزر در مقابل سویه دلتا هم مقاومت بسیار بالایی دارد.

آلبرت بورلا مدیرعامل شرکت فایزر-بیونتک در بیانیه مطبوعاتی که در این رابطه منتشر شده می‌نویسد: «این نتایج یک بار دیگر سودمندی تقویت‌کننده‌ها را در تلاش ما برای محافظت از مردم در برابر این بیماری نشان می‌دهد.» میانگین سنی کسانی که در این آزمایش بالینی شرکت کرده‌اند حدود ۵۳ سال بوده است. شرکت فایزر می‌گوید نتایج خود را در اسرع وقت در اختیار مقام‌های نظارتی قرار خواهد داد.

به نقل از اقتصاد نیوز، در حال حاضر چندین کشور تزریق دوز سوم یا تقویت کننده در برابر ویروس کرونا را برای تقویت سیستم ایمنی افراد واکسینه شده آغاز کرده‌اند. پزشکان و متخصصان می‌گویند پس از گذشت چند ماه میزان ایمنی افراد در برابر ویروس کرونا کاهش می‌یابد و بر همین اساس تزریق دوز سوم یا تقویت کننده می‌تواند مفید باشد.

در آمریکا کارشناسان آژانس دارویی آمریکا توصیه کرده‌اند که از پایان ماه سپتامبر سومین دوز واکسن فایزر-بیونتک برای برخی از افراد در معرض خطر مانند گروه‌های سنی بالای ۶۵ سال آغاز شود. جانت وودکاک سرپرست آژانس دارویی آمریکا در این خصوص می‌گوید: «داده‌های موجود نشان می‌دهد که ایمنی ایجاد شده در افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند پس از گذشت چند ماه کاهش می‌یابد.»

در اروپا هم آژانس دارویی تایید کرده که از ابتدای ماه اکتبر دوز سوم واکسن فایزر بیونتک برای افراد بالای ۱۸ سال تزریق شود. برخی از کشورها هم از همین حالا این روند را آغاز کرده‌اند. به عنوان مثال در فرانسه گروه‌های خاص و افراد مسن که ۶ ماه از تزریق دوز دوم واکسن آنها گذشته باشد می‌توانند دوز سوم خود را دریافت کنند.این در حالیست که برخی دولت‌ها همچون اسرائیل از این هم فراتر رفته و تزریق دوز سوم برای افراد بالاتر از ۱۲ سال به شرطی که ۵ ماه از واکسیناسیون آنها گذشته باشد قابل دسترس است.

با این حال موضوع دوز سوم مسئله نابرابری بین کشورهای ثروتمند و فقیر را بیش از گذشته به تصویر می‌کشد. در حالی‌که دسترسی به دوز نخست هم در بسیاری از کشورها به ویژه آفریقا بسیار محدود است، برخی از کشورهای دنیا در پی تزریق دوز سوم و تقویت کننده هستند. این موضوع البته نگرانی‌های پزشکان را نیز به همراه داشته است چرا که گفته می‌شود باقی ماندن ویروس و عدم تزریق دوز دوم می‌تواند باعث جهش‌های جدید در شکل این ویروس شود و در نتیجه گونه‌های محافظ‌تری در مقابل واکسن کرونا پدید آیند.

به گزارش آسیانیوز، این در حالی است که در ابتدای دولت سیزدهم، وزارت بهداشت از منتفی شدن واردات واکسن فایزر از بلژیک برای زنان باردار خبر داد و افزود: اعضای کمیته ملی واکسن در جلسه اخیر خود با تکیه بر شواهد علمی به این نتیجه رسیدند واکسیناسیون زنان باردار با واکسن سینوفارم ادامه یابد و دیگر تصمیمی برای واردات واکسن فایزر وجود ندارد.


وزارت بهداشت افزود که به دنبال ارجاع موضوع واکسیناسیون زنان باردار از سوی بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، به کمیته علمی کرونا، «اعضای کمیته ملی واکسن کووید۱۹ در جلسه اخیر خود با اجماع و تکیه بر شواهد معتبر علمی به این نتیجه رسیدند که واکسیناسیون این افراد کماکان با واکسن سینوفارم که یکی از معتبرترین واکسن‌های حال حاضر دنیا و دارای تاییدیه سازمان جهانی بهداشت است، ادامه یابد!

در اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت همچنین عنوان شده است که «بنابر توصیه سازمان جهانی بهداشت، بهترین واکسن اولین واکسن در دسترس افراد است.»

این اطلاعیه وزارت بهداشت حاکی از تداوم اجرای فرمان ۱۹ دی ماه سال ۹۹ رهبر انقلاب مبنی بر «ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی» است./


https://www.asianews.ir/u/46j
اخبار مرتبط
براساس اعلام در سایت رسمی فایزر داروی پی‌اف-۰۷۳۲۱۳۳۲ یک داروی تحقیقاتی ضدویروسیِ مهارکننده آنزیم پروتئاز ویروس کرونای عامل کووید-۱۹ است که به‌ طور خاص برای تجویز خوراکی طراحی شده است و در صورت بروز اولین علائم عفونت و بدون نیاز به بستری شدن برای بیماران تجویز شود.
همچنانکه وضعیت ورود واکسن فایزر به ایران هنوز مبهم و بی نتیجه مانده است، پژوهش ها نشان داده که تزریق دوز سوم واکسن فایزر به افراد تا حدود ۹۶ درصد برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر واقع شده و نهایتا نتیجه بخش پروسه واکسیناسیون خواهد بود.
با گذشت شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسن، افراد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند؛ دُز سوم را دریافت و در سامانه به ثبت برسانند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: افرادی که دوز اول و دوم واکسن‌های بهارات، برکت یا سینوفارم را دریافت کرده‌اند، در دوز سوم یا مشابه دوزهای اول و دوم و یا دو واکسن دیگر را دریافت می‌کنند.
یک مرکز پزشکی و تحقیقاتی در آمریکا اعلام کرده است ۷۴ درصد افراده پس از تزریق دُز سوم، علاوه بر سایر واکنش های «سیستمیک» دچار خستگی، درد عضلانی یا سردرد نیز شده اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید