صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۱ آبان ۱۴۰۰ / ۲۰:۵۳
کد خبر: 6601
گزارشگر: 213
۴۳۷
۰
۰
۳
مرور مرگ های غیرعادی در تظاهرات معترضان آبان ۹۸

سومین روز دادگاه مردمی آبان در لندن چگونه برگزار شد؟

سومین روز دادگاه مردمی آبان در لندن چگونه برگزار شد؟
در سومین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که روز جمعه در لندن برگزار شد، دو پژوهشگر حقوق بشر گزارش‌هایی از اسناد جمع‌آوری شده درباره کشتار معترضان آبان ۹۸ ارائه کردند و چند شاهد از جمله یک پزشک نیز شهادت دادند.

به گزارش آسیانیوز،  در سومین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که روز جمعه در لندن برگزار شد، دو پژوهشگر حقوق بشر گزارش‌هایی از اسناد جمع‌آوری شده درباره کشتار معترضان آبان ۹۸ ارائه کردند و چند شاهد نیز شهادت دادند.

-------------------

بیشتر بخوانید:

برای رسیدگی به وضعیت «معترضان آبان ۹۸» دادگاهی در لندن برپا می شود

---------------------------------------------------------------

این دادگاه مدعی شده که قصد دارد درباره برخی مقامات ایرانی و احتمال انجام جنایت علیه بشریت، گفته شهود را بررسی کند.

 

-------------------

بیشتر بخوانید:

روز دوم دادگاه مردمی آبان ۹۸ در لندن؛ شهادت تیراندازی های رگباری و عفو بین الملل

-----------------------------------

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، پیش از صدور حکم نهایی خود در اوایل سال ۲۰۲۲، اظهارات ۱۲۰ شاهد دیگر را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد و از سوی سه سازمان‌ «جلسات خود را تا ۲۳ آبان در لندن برگزار می‌کند.

------------------

بیشتر بخوانید:

مشاور وزیر کشور گفت از فاصله نزدیک به «شقیقه» برخی معترضان آبان شلیک شده بود

--------------------------------------------

 کامیار احمدی، پسرخاله ارشاد رحمانیان یکی از کشته‌شدگان اعتراضات آبان در مریوان، گفت که او پنجم آذر ۹۸ پس از خروج از خانه ناپدید و جنازه‌اش ۲۴ آذر در کنار سد «گاران» در حاشیه شهر پیدا شد.


احمدی گفت که گزارش پزشکی‌قانونی علت مرگ را شکستگی جمجمه در اثر اصابت جسم تیز اعلام کرد و «ترومای من این است که با انگشتر به سر ارشاد زده و او جان باخته و سپس جسدش را به آب انداخته‌اند.»

------------------

بیشتر بخوانید:

مطهری گفت در حوادث تلخ آبان رییس جمهور باید برکنار می شد!

------------------------------------------

او مدعی شد گفت که وزارت اطلاعات بارها خانواده ارشاد رحمانیان را تهدید کرده و فردی که در صدا و سیمای کردستان است، از این خانواده خواست بگویند فرزندشان خودکشی کرده اما آنها نپذیرفتند.


در نوبت عصر سومین روز دادگاه همچنین شاهد شماره ۳۹۹ سرگردی معرفی شد که مسئول استخدام زندانیان «خطرناک» برای مقابله با معترضان بوده است.

او ادعا کرد که این افراد از اسلحه‌های غیر متداول و از رده خارج استفاده می‌کردند تا نتوان گلوله‌ها را به نیروهای نظامی منتسب کرد.

وی همچنین گفت که نیروهای امنیتی از این زندانیان برای حمله کردن به اماکن و متشنج کردن فضا و پیدا کردن بهانه برای برخورد با معترضان استفاده می‌کنند و بعد از آن ممکن است سربه نیست شوند.

بهار صبا، پژوهشگر عفو بین‌الملل، در نشست عصر این دادگاه مدعی شد که سلاح‌های استفاده‌شده در اعتراضات آبان ۹۸ نشان می‌دهد که برخی نیروهای امنیتی به صورت عامدانه قصد کشتن تظاهرکنندگان را داشتند.

او همچنین گفت که برخی از ماموران به برخی مکان‌های سربسته و خانه‌های افراد گاز اشک‌آور شلیک کردند و در مواردی کودکان نیز در این خانه‌ها حضور داشته‌اند.

در جلسه صبح دادگاه نیز شادی صدر، از مدیران سازمان عدالت برای ایران، گفت که این سازمان دو هزار و ۲۹۸ ویدیو از خشونت و کشتن معترضان آبان در ۸۶ شهر در ۲۹ استان جمع آوری و آن‌ها را راستی‌آزمایی کرده و در ۳۱۰ ویدیو صدای شلیک یا اجساد جان‌باختگان دیده می‌شود.

همچنین شاهد شماره ۳۱ که برادرش یک کارگر بوده و در اعتراضات آبان جان‌باخته است گفت که دادستان نظامی به او گفته قاتل برادرش از نیروهای نظامی است اما به خانواده معرفی نمی‌شود و «خودمان با او برخورد می‌کنیم».

شاهد دیگر در دادگاه که از او با عنوان شاهد شماره ۱۰۹ یاد شد گفت که یک پزشک است. بر اساس روایت و ادعای او، روز ۲۵ آبان فردی در بخش آی‌سی‌یو در بیمارستان بستری بود که گلوله به جمجمه‌اش خورده و از آن خارج شده بود و یک چهارم مغزش با عمل جراحی تخلیه شده بود.

در روزهای اول و دوم دادگاه، کیفرخواست از سوی هیات دادستانی قرائت و جمعی از شاهدان و خانواده کشته‌شدگان، شهادت خود را به دادگاه ارائه دادند.

در دومین روز دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که پنجشنبه برگزار شد نماینده سازمان عفو بین‌الملل درباره جان‌باختگان و شکنجه و تجاوز زندانیان گزارش داده و دو معترض آسیب‌دیده و یک سرگرد نیروی انتظامی نیز شهادت داده بودند.

در جلسه روز اول دادگاه نیز خانواده تعدادی از کشته‌شدگان، از جمله امین انصاری‌فر پدر فرزاد، مادر پژمان قلی‌پور، و ناهید شیرپیشه مادر پویا بختیاری، شهادت دادند.

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که با هدف «رسیدگی به کشتار و شکنجه مردم در اعتراضات آبان ۹۸» در لندن تشکیل شده که مدعی است قصد دارد درباره برخی از مسوولان و احتمال انجام جنایت علیه بشریت از سوی آن‌ها، اظهارات ده‌ها شاهد را بررسی کند./


اخبار مرتبط
در ادامه برگزاری دادگاه مردمی بین‌المللی در لندن که مدعی است قصد دارد وضعیت کشته شدگان و شکنجه های معترضان آبان ۹۸ را با حضور گروهی از شاهدان بررسی کند، دومین روز این دادگاه با شهادت درباره تیراندازی به معترضان تجاوز، آزار کودکان و گزارش عفو بین الملل سپری شد.
یک دادگاه مردمی بین‌المللی در لندن قصد دارد وضعیت کشته شدگان و شکنجه های معترضان آبان ۹۸ را با حضور گروهی از شاهدان بررسی کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید