صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۳۰ آبان ۱۴۰۰ / ۱۵:۵۸
کد خبر: 6749
گزارشگر: 213
۱۱۸
۰
۰
۷
چرا مشتریان پرانول زیادند

قرص «آرام بخش» قلب های ایرانی؛ دلیل محبوبیت پروپرانولول

قرص «آرام بخش» قلب های ایرانی؛ دلیل محبوبیت پروپرانولول
داروی پروپرانولول یک مسدودکننده‌ی بتا است که برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، رعشه و لرزش و شرایطی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد و تقریبا در میان ایرانی ها مشتریان قرص محبوبی به شمار می رود.
به گزارش آسیانیوز، داروی پروپرانولول برای درمان درد قفسه‌ سینه و دردهای میگرنی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نباید هنگام بروز درد مصرف شود.

 داروی پروپرانولول یک مسدودکننده‌ی بتا است که برای درمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، رعشه و لرزش و شرایطی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عملکرد پروپرانولول به شکل جلوگیری از فعالیت بعضی مواد شیمیایی در بدن (مانند اپی‌نفرین) که بر روی قلب و عروق خونی تاثیر می‌گذارد است که این عملکرد باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار قلب می‌شود.

نحوه‌ مصرف پروپرانولول و دوز مصرفی

این دارو را به صورت خوراکی و طبق دستور دکتر (معمولا دو تا چهار بار در روز)‌ مصرف کنید.

داروی پروپرانولول را بعد از هر وعده‌ی غذا مصرف کنید.

در صورتی که تجویز دکتر چهار عدد در یک روز بود یک عدد را پیش از خواب استفاده کنید.

اگر از شکل شربت داروی پروپرانولول استفاده می‌کنید آن را با پیمانه‌ مخصوص میل کنید.

در صورت استفاده از قاشق‌های غذاخوری خانگی ممکن است بیش‌تر یا کم‌تر از دوز مقرر مصرف کنید.

دوز مصرف داروی پروپرانولول به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد.

برای تاثیرگذاری بیش‌تر این دارو را به طور مرتب مصرف کنید.

به یاد داشته باشید هر روز در ساعت معینی از دارو استفاده کنید.

حتی اگر بعد از مصرف چندین باره‌ی داروی پروپرانولول احساس خوبی داشتید طبق تجویز دکتر قلب به مصرف آن ادامه دهید.

نکات مهم

همان‌طور که گفته شد این دارو برای درمان درد قفسه‌ی سینه و دردهای میگرنی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نباید هنگام بروز درد مصرف شود. در این موارد می‌توانید با مشورت پزشک خود یا دکتر داروخانه از داروهای دیگری استفاده کنید. مانند قرص‌های نیتروگلیسرین به صورت زیرزبانی برای درمان درد قفسه‌ی سینه. و سوماتریپتان برای سردردهای میگرنی استفاده کنید.

اگر برای کاهش کلسترول از داروهای خاصی مانند رزین‌های انقیاد اسید صفرا از قبیل کلستیرامین و کولستیپولاستفاده می کنید، داروی پروپرانولول را حداقل یک ساعت قبل یا چهار ساعت بعد از این داروها مصرف کنید.

در صورتی که داروی پروپرانولول را برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌کنید ممکن است یک تا دو هفته زمان ببرد تا دارو تاثیرگذاری خودش را به طور کامل نشان دهد.

اگر وضعیت بیماری شما وخیم‌تر شد. به عنوان مثال فشار خون‌تان افزایش یافت یا درد قفسه‌ی سینه یا دردهای میگرنی‌تان بدتر شد. موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید.

از جمله عوارض جانبی داروی پروپرانولول موارد زیر است:

سرگیجه

احساس سبکی در سر

و احساس خستگی

همچنین در صورت ادامه‌دار شدن یا وخیم‌تر شدن عوارضی مانند موارد زیر ممکن است رخ دهد:

تهوع و استفراغ

درد معده

تغییرات بینایی

مشکل در خواب

و دیدن رویاهای غیرمعمول.

نکته مهم

داروی پروپرانولول می‌تواند فشار خون را در دست‌ها و پاها کاهش دهد و باعث شود احساس سرما کنید. مصرف سیگار ممکن است این اثر را شدیدتر کند. در این مواقع لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

درصورتی که پزشک داروی پروپرانولول را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی پروپرانولول را مصرف کرده اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند./

دنیای اقتصاد
اخبار مرتبط
پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس گفت: نمی توان با تفنگ در اتاق خواب مردم حضور داشت، واقعا قوانین جدید؛ مانند خارج شدن وسایل ضد بارداری از دسترس مردم، دست کمی از با تفنگ رفتن در اتاق خواب ندارد!
شنبه / ۲۹ آبان ۱۴۰۰ / ۰۳:۰۱
دکتر مهرشاد پورسعید اصفهانی، متخصص پزشکی ورزشی معتقد است مصرف مکمل های ورزشی سبب بیماری‌های خطرناک بسیاری در بدن ورزشکارارن خواهند شد.
یکشنبه / ۲۳ آبان ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۹
در حالی که نه تنها «واردات واکسن فایزر» که به تازگی «ورود انواع واکسن خارجی» نیز به کشور ممنوع شده است،شرکت داروسازی فایزر روز گذشته از نتایج حیرت آور آزمایش‌های بالینی قرص ضد ویروس این شرکت رونمایی کرد که موارد خطرناک ابتلا به کووید-۱۹، بستری شدن و فوت بیماران را ۸۹ درصد کاهش می‌دهد.
شنبه / ۱۵ آبان ۱۴۰۰ / ۰۷:۲۶
براساس اعلام در سایت رسمی فایزر داروی پی‌اف-۰۷۳۲۱۳۳۲ یک داروی تحقیقاتی ضدویروسیِ مهارکننده آنزیم پروتئاز ویروس کرونای عامل کووید-۱۹ است که به‌ طور خاص برای تجویز خوراکی طراحی شده است و در صورت بروز اولین علائم عفونت و بدون نیاز به بستری شدن برای بیماران تجویز شود.
دوشنبه / ۳ آبان ۱۴۰۰ / ۱۷:۱۲
بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی نتایج یک مطالعه نشان می دهد تعدادی از بیماران تحت درمان با قرص های هیدروکسی کلروکین یا رمدسیویر دریافت کردند، در بیمارستان جان خود را از دست دادند.
چهارشنبه / ۲۳ تیر ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۱
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید