صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲ آذر ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۶
کد خبر: 6806
گزارشگر: 213
۶۱۴
۰
۰
۲
ادعای مقام اسراییلی درباره عدم شرکت ایران در مذاکرات هسته ای

جمهوری اسلامی برای مذاکره به وین نمی‌رود!

جمهوری اسلامی برای مذاکره به وین نمی‌رود!
در حالی که خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ از شکست تلویحی مذاکرات هسته ای خبر داده است، رییس جمهور اسراییل گفت: ایران خواهان گفت‌وگو نیست و به دنبال بمب است و از تمایل جهان برای مذاکره به‌منظور خرید وقت سوء‌استفاده می‌کند.

به گزارش آسیانیوز، «ایران خواهان گفت‌وگو نیست و از تمایل جهان برای مذاکره به‌منظور خرید وقت سوء‌استفاده می‌کند»

در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواست تا مطمئن شوند دولتشان مقابل ایران محکم و سختگیر باقی می‌ماند، زیرا به گفته او، ایرانی‌ها درپی دستیابی به بمب‌اند و برای معامله به وین نمی‌آیند.

------------------

بیشتر بخوانید:

اعلام «شکست» مذاکرات هسته‌ای
------------------------------------------------
مذاکرات میان ایران و کشورهای۱+۴ (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) با مشارکت غیرمستقیم ایالات متحده و به‌منظور احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، که شش دور آن از اوایل سال جاری تا اواخر خردادماه برگزار شده بود، پس از پنج ماه توقف، قرار است هشتم آذرماه (۲۹ نوامبر) در وین ازسر گرفته شود.

رئیس جمهوری اسرائیل که به لندن سفر کرده است، روز دوشنبه، اول آذرماه، در نشستی با یک‌صد نماینده پارلمان بریتانیا، گفت: «برداشت ما این است که ایرانی‌ها برای انجام معامله به وین نمی‌آیند، بلکه باشتاب به‌سمت دستیابی به بمب می‌روند.»

هرتزوگ ضمن اشاره‌ای آشکار به‌درخواست مستمر اسرائیل از دیگر کشورها مبنی‌بر ارائه نوعی تهدید نظامی معتبر علیه ایران، افزود: «این وظیفه قدرت‌های بزرگ است که قوی باشند و روشن کنند همه گزینه‌ها روی میز است.»

او که در آستانه سفرش به بریتانیا خواستار برخورد «سختگیر و قاطع» در مذاکره با ایران شده بود، در این نشست نیز بار دیگر از همه طرف‌های مذاکرات احیای برجام خواست که «تا حد امکان با ایران سخت‌گیر باشند».

اسحاق هرتزوگ هم‌زمان با سفرش به لندن، با انتشار یادداشتی در روزنامه بریتانیایی «ساندی‌ تلگراف» نیز درمورد مذاکره با ایران، نوشته بود: «ایران خواهان گفت‌وگو نیست و از تمایل جهان برای مذاکره به‌منظور خرید وقت سوء‌استفاده می‌کند. اسرائیل نمی‌تواند اجازه دهد که بنیادگرایان تهران به بمب هسته‌ای دست یابند.»

او در این یادداشت پیمان ابراهیم و عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی را پیشرفتی قابل‌توجه دانسته و تاکید کرده بود که به‌منظور رویارویی با حکومت ایران، گفت‌وگو میان اسرائیل و کشورهای عرب خاورمیانه ضروری است. هرتزوگ همچنین نوشته بود: «کشورهای میانه‌رو خاورمیانه نیاز دارند که متحدانشان ازجمله بریتانیا، به‌جای اتلاف وقت برای بازی‌های ایران، یک گفت‌وگوی ضروری با آن‌ها در رابطه با چگونگی متوقف کردن ایران برقرار کنند».

رئیس جمهوری اسرائیل در نشست خود با نمایندگان پارلمان بریتانیا، همچنین تاکید کرد که دخالت ایران -در قالب حمایت‌هاش از حزب‌الله و حماس- بود که منجربه فروپاشی لبنان و غزه شد. او افزود: «حماس غزه را گروگان گرفته است و از ائتلاف نفرت ایران دستور می‌گیرد.»

بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد که کلیت گروه فلسطینی حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد و حمایت از این گروه را غیرقانونی می‌داند. هرتزوگ در سخنرانی خود از تصمیم قانونگذاران بریتانیایی تشکر کرد.

نشست رئیس جمهوری اسرائیل با قانون‌گذاران بریتانیا را گروه «متحدان اسرائیل در پارلمان» ترتیب داده بود و در آن، نمایندگانی از تمام احزاب اصلی سیاسی آن کشور حضور داشتند. هرتزوگ روز دوشنبه، پیش از این نشست، با لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، نیز دیدار کرد. او همچنین در ملاقات با شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا، حول محورهایی ازجمله تغییرات اقلیمی و تهدیدهای منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

اسحاق هرتزوگ قرار است روز سه‌شنبه پس از نشست با رهبران یهودی در بریتانیا و ملاقات با بوریس جانسون، نخست‌وزیر آن کشور، به اسرائیل بازگردد.

این در حالی است که روز گذشته خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ نوشت یک هفته مانده به برگزاری دور جدید مذاکرات میان ایران و طرف‌های باقی مانده در برجام، شورای سردبیری خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ روز دوشنبه اول آذر در یادداشتی نوشت که آمریکا باید برای شکست مذاکرات «آماده باشد».

این خبرگزاری از دولت جو بایدن خواسته است تا در صورت ناکامی مذاکرات وین، «تهدید ایران» را از راه‌های دیگر مهار کند.

----------------------

بیشتر بخوانید:

«مالی» گفت برجام «غیرقابل بازگشت» است!/انتقاد تند جواد ظریف
---------------------------------------------------------
بلومبرگ خواهان آن شده است که با شکست احتمالی مذاکرات وین، آمریکا تحریم‌های کنونی علیه تهران را سخت‌تر کرده و آن را دقیق‌تر اجرا کند.

این خبرگزاری تاکید کرده که واشینگتن باید از طریق متحدین خود شفاف روشن کند که خطوط قرمز آمریکا کدام است و خطراتی که ایران در صورت عبور از این خطوط قرمز به جان می‌خرد، چیست.

خبرگزاری بلومبرگ به دولت بایدن توصیه کرده تا به کشورهای مذاکره‌کننده در گفت‌وگوهای پیش‌رو با ایران، یادآور شود که هدف اولیه از گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران این بوده که در صورت ناکامی کوشش‌های دیپلماتیک، در بازه زمانی قابل قبولی به جهان بگویند که ایران تا دستیابی به بمب اتمی چقدر فاصله دارد.

-------------------

بیشتر بخوانید:

اسرائیل گفت برای حمله نظامی به ایران آماده است

----------------------------------------

به نوشته شورای سردبیری بلومبرگ، زمان گریز ایران برای برخورداری از تمامی مواد لازم جهت تولید بمب اتمی که قبلا حدود یک سال بود، اکنون به یک ماه کاهش یافته است./

https://www.asianews.ir/u/4do
اخبار مرتبط
یک خبرگزاری معتبر آمریکایی نوشت آمریکا باید برای شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران آماده باشد و از این رو احتمال درگیری آشکار با ایران در حال افزایش است.
در حالی که رابرت مالی، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران با اشاره به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی هشدار داد که تهران به «نقطه غیرقابل بازگشت» برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نزدیک می‌شود، جواد ظربف در توییتی به این سخنان انتقاد کرد.
در حالی که نیروی هوایی ایالات متحده آزمایش موفقیت‌آمیز یک بمب پیشرفته ۲.۵ تُنی به نام جی‌بی‌یو ۷۲ در حمله به مراکز هسته‌ای ایران را علنی کرده است، شبکه تلویزیونی اسرائیل از اختصاص بودجه‌ برای آماده‌سازی نظامی اسرائیل با هدف حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران خبر داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید