صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۰ آذر ۱۴۰۰ / ۲۳:۳۱
کد خبر: 6978
گزارشگر: 213
۵۴۱۲
۲
۱
۷
درگیری مسلحانه نیروهای طالبان با مرزبانی جمهوری اسلامی

آیا پاسگاه‌های مرزی ایران به دست طالبان سقوط کردند؟

آیا پاسگاه‌های مرزی ایران به دست طالبان سقوط کردند؟
شماری از رسانه‌ها امروز از وقوع درگیری مسلحانه بین قوای طالبان با نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در مرزهای شرقی کشور و سقوط شماری از پاسگاه‌های مرزی خبر دادند.

به گزارش آسیانیوز، شماری از رسانه‌ها امروز از وقوع درگیری مسلحانه بین قوای طالبان با نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در مرزهای شرقی کشور و «سقوط شماری از پاسگاه‌های مرزی ایران» خبر دادند.

خبرگزاری تسنیم، گزارش‌ درگیری‌ها را تایید کرده ولی خبر سقوط چند پاسگاه مرزی ایران را تکذیب کرده است.

--------------------------------

بیشتر بخوانید:

---------------------------------------------------------------------------------------

یک منبع محلی در ولایت نیمروز افغانستان نیز خبر درگیری نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در نوار مرزی این ولایت را تایید کرد.


او در گفت و گو با رادیو افغان مدعی شد که درگیری مرزی بعدازظهر چهارشنبه، زمانی آغاز شد که نیروهای ایرانی، پس از استقرار توپخانه، اقدام به حمله به طالبان کردند. این منبع توضیح بیشتری نداد.

در همین حال، بلال کریمی معاون سخنگوی دولت طالبان در گفت‌وگو با شبکه طلوع نیوز افغانستان، این درگیری را تایید کرد ولی هیچ جزئیاتی در این زمینه ارائه نداد.

-----------------------------------

بیشتر بخوانید:

روزنامه «جمهوری اسلامی» خطاب به برخی مسوولان: ذات طالبان «دشمنی با ایران» است؛ خوش بینی و اعتماد جایز نیست!

----------------------------------------

 


طلوع نیوز در صفحه توئیتر خود نوشت: «او گفت که درگیری‌ها متوقف شده است و هیچ اطلاعاتی درباره علت بروز این حادثه ارائه نداد».

از سوی دیگر، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، درگیری مرزی را به «اختلاف مرزی بین مرزنشینان» تقلیل داد که به گفته او، «موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد» و «با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت و پایان یافته است».

خبر درگیری‌ها را ابتدا رسانه‌های افغانستان و منطقه منتشر کردند. گزارش‌ رسانه‌های منطقه با فیلم‌هایی همراه بود که گفته می‌شود از درگیری میان قوای طالبان و نیروهای مرزی ایران در طول روز چهارشنبه گرفته شده است.

شبکه «روسیه‌الیوم» نیز به نقل از سایت خبری افغانی «آماج نیوز» مدعی شد که در این درگیری‌ها از «سلاح‌های سنگین» استفاده شده و جریان هجوم نیروهای مسلح طالبان در مرز دیده می‌شود.

سایت افغانی «آماج‌نیوز» در صفحه توئیتر خود با استناد به منابع داخلی در افغانستان نوشته که ابتدا پاسگاه مرزی ایرانی به نام «ده‌رییس» در این حمله «سقوط کرد»، که ظاهرا منظور آن تصرف به‌دست نیروهای طالبان است.

 
-----------------------------------

بیشتر بخوانید:

علی رغم مخالفت نخبگان؛ مقامات ایران خواستار همکاری با طالبان هستند!

-------------------------------------


این سایت در گزارش توئیتری خود نوشته است که «طالبان به گونه تهاجمی بالای (علیه) پاسگاه‌های مرزی ایران در مرز نیمروز حمله‌ور شده و به شمول پاسگاه مرزی "ده‌رییس" مربوط به مرزبانان ایرانی، چندین پاسگاه دیگر نیز به تصرف آن‌ها درآمده است».

به ادعای «آماج‌نیوز»، طالبان سپس به پیشروی ادامه داده و بر چند پاسگاه دیگر مرزی ایران مسلط شدند.

به گزارش «روسیه‌الیوم»، نیروهای طالبان از خودروهای زرهی آمریکایی که قوای ایالات متحده هنگام خروج شتاب‌زده از افغانستان آن‌ها را رها کردند، در این حملات استفاده می‌کند.

گزارش‌ها تاکید دارد که سلاح‌های سبک و سنگین همراه با آتش توپخانه در منطقه استفاده می‌شود.‎

 «آماج‌نیوز» نوشته است که با توجه به «درگیری‌های سنگین در ولسوالی (شهرستان) کنگ در ولایت نیمروز، طالبان از ساکنان محلی خواسته است تا خانه‌های خود را ترک کنند».

خبرگزاری تسنیم، در توضیح این رویدادها، نوشته است که «بعدازظهر چهارشنبه، در منطقه شغالک در نزدیکی ولایت نیمروز، بر سر یک سوءتفاهم مرزی، درگیری میان نیروهای مرزبانی ایران و طالبان رخ داده است».

تسنیم تایید کرده که «پیرو این ماجرا، نیروهای طالبان به سوی نیروهای ایران شلیک می‌کنند که با تبادل آتش نیروهای ایرانی پاسخ گرفته است».

با این حال، خبرگزاری یاد شده افزوده که تمامی تصاویر منتشره مربوط به لحظات اولیه درگیری بوده و در حال حاضر نیروهای مرزی ایران «به طور کامل بر مرزهای کشور تسلط دارند».

تسنیم به نقل از «یک منبع مطلع»، گزارش‌های رسانه‌های منطقه در خصوص مسلط شدن طالبان بر شماری از مقرهای مرزی ایران را «از اساس کذب» و آن را «اخبار حاشیه‌ای» نامیده است. تسنیم گفت که «هم‌اکنون این درگیری‌ها پایان یافته و ایران در حال توجیه طالبان نسبت به خط مرزی است».

اگرچه جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی با طالبان دارد ولی مرزهای ایران و افغانستان به‌دلیل قاچاق مواد مخدر، مشکل آب و فرار مردم این کشور از سلطه گروه طالبان، با تنش و بحران روبروست.

این نخستین درگیری مسلحانه جدی بین قوای طالبان با نیروهای مرزبانی ایران از زمان تسلط طالبان بر سراسر افغانستان است.

در خبرهای دیگری آمده است  در این درگیری هیچ‌یک از پاسگاه‌های مرزی ایران تصرف نشده و تلفاتی نیز در میان نیروهای مرزبانی وجود نداشته است و  اشرار به دلیل اختلاف بر سر اراضی کشاورزی در خط مرزی دست به تهاجم زدند که با پاسخ محکم نیروهای مرزبانی مواجه شدند.

جمهوری اسلامی ایران به تازگی حسن کاظمی قمی را به عنوان نماینده ارشد دولت ابراهیم رئیسی در یک ماموریت ویژه به افغانستان فرستاده بود تا در دیدارهای متعدد با سران طالبان، راه‌های همکاری و دوری از تنش را بررسی کند. وی از جمله با ملا محمد حسن آخند، رئیس کابینه و ملا برادر، معاون اول ریاست جمهوری طالبان دیدار کرده بود.

مقامات ایران و نیز طالبان در طول سفر آقای کاظمی قمی و هیات همراه او و پس از آن، تاکید کرده بودند که توافق‌های خوبی بین طرفین حاصل شده است./

https://www.asianews.ir/u/4id
اخبار مرتبط
دیدبان حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرد که حکومت طالبان تنها در چهار ولایت بیش از ۱۰۰ پلیس یا مامور امنیتی سابق دولت افغانستان را کشته یا به اجبار ناپدید کرده است.
محمد حسن آخوند، مقام طالبان گفت مردم نباید در رابطه با بدتر شدن بحران اقتصادی کشور انگشت اتهام به سوی طالبان نشانه روند؛ باید برای مقابله با قحطی «دعا» بخوانند.
از میان زنانی که در سه ماه اخیر در افغانستان اعتراضاتی داشته اند، شمار زیادی از آنان تعقیب شده‌اند و تماس‌ها و پیام‌های تهدید آمیز دریافت کرده‌اند و گروهی هم شکنجه و زندان را می گذرانند و حتی عده‌ای از آنان به قتل رسیده‌اند.
با ظهور طالبان تمامی منابع اقتصادی که حدود ۴۰ میلیون انسان از طریق آن تامین می‌شدند، به‌یک‌باره نابود شدند و سراسر کشور در فقر و ناامنی و قتل و به دنبال آن آدم ربایی و صدها خشونت دیگر قرار گرفت.
معاون آسیایی دیدبان حقوق بشر گفت شیوه‌نامه جدید طالبان برای رسانه‌ها در کنار تهدیدهای روز افزون خبرنگاران «نشان‌دهنده تلاش گسترده طالبان برای خاموش کردن انتقادها» و از بین رفتن فضا برای کار و فعالیت هنری زنان است.
طالبان می‌گوید در نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران شرکت نخواهد کرد؛ این در حالی است که با سقوط دولت پیشین افغانستان طالبان کم کم از تهران فاصله گرفته است.
یک خبرگزاری خارجی در گزارشی در حالی از درخواست مشترک تهران، مسکو و پکن برای همکاری با طالبان خبر داد که بسیاری از نخبگان و کارشناسان در داخل ایران مخالف ارتباط با طالبان هستند و بارها آن را اعلام کرده اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
محبوب از تبریز
۱۴۰۰/۰۹/۱۱
0
0
1

یک دلخوشی داشتیم که اخبار حقیقی را در این سایت تصویری که توسظ اقای جمشیدی اجرا می شد ولی مثل اینکه این خبر هم دچار سانسور شده است

مدیر سایت
۱۴۰۰/۰۹/۱۱
0
0
0

با درود بر شما؛

متأسفانه ارشاد و صدا و سیما و … از ما ایراد گرفتند و وبسایت ما را تهدید به فیلترشدن کردند…!ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید