صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۲ آذر ۱۴۰۰ / ۱۴:۰۱
کد خبر: 6995
گزارشگر: 213
۱۱۳۲
۰
۰
۲
فضای امنیتی در اطراف زاینده رود اصفهان

مسدود شدن راه‌های منتهی به پل خواجو برای جلوگیری از برپایی نماز مردمی

مسدود شدن راه‌های منتهی به پل خواجو برای جلوگیری از برپایی نماز مردمی
در حالی که براساس یک فراخوان مردمی تجمع و برگزاری نماز در بستر خشک زاینده رود وعده داده شده بود، پلیس راهنمایی و رانندگی استان اصفهان اعلام کرد که تمام مسیرهای منتهی به پل خواجو در شهر اصفهان روز جمعه بسته خواهد بود,

به گزارش آسیانیوز،  پلیس راهنمایی و رانندگی استان اصفهان اعلام کرد که تمام مسیرهای منتهی به پل خواجو در شهر اصفهان روز جمعه بسته خواهد بود و موتورسیکلت و  خودروها در این مسیرها حق تردد نخواهند داشت.

در همین حال خبرها از اصفهان که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است حاکی از برقراری «جو شدیدا امنیتی» در این شهر در روز جمعه، ۱۲ آذرماه، است.

------------------------------

بیشتر بخوانید

آیا برنامه سفارشی «خندوانه» می توانست مردم را بخنداند؟چرا جناب خان از مردم اصفهان عذر خواهی کرد؟+فیلم
--------------------------------------------------------------------

نیروهای امنیتی در چند روز گذشته تلاش کرده‌اند مانع پاسخ مردم به فراخوان برگزاری نماز در اطراف پل خواجوی اصفهان شوند.

هفته گذشته فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر دعوت از مردم برای برگزاری نماز جمعه این هفته،‌ ۱۲ آذرماه، بر بستر خشکیده زاینده‌رود در جوار پل خواجو منتشر شد. در این فراخوان که مشخص نیست نخستین‌ بار چه فرد یا گروهی آن را منتشر کرده، از شهروندان اصفهان خواسته شده بود کف رودخانه «نماز مردمی» و نه نماز جمعه برگزار کنند.


در این فراخوان آمده بود که «نماز که آزاد است» و از شهروندان اصفهانی خواسته شده به صورت «میلیونی» برای برگزاری نماز اعتراضی در بستر زاینده‌رود شرکت کنند.

انتشار این فراخوان با استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز مواجه شده و شماری از کاربران با استفاده از هشتگ‌های «اصفهان تنها نیست»، «اصفهان خونین‌چشم» و «اصفهان در خون»، با حمایت از مجروحان اصفهان که با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای امنیتی آسیب دیده‌اند، نسبت به حوادث اصفهان، ابراز همدردی کرده‌اند.

در مقابل فرماندار اصفهان روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذرماه، هشدار داد که برگزاری «هرگونه» تجمع در روز جمعه در این استان «غیرقانونی» خواهد بود.

یک نهاد قضایی هم به شهروندان اصفهان تذکر داد که مراقب «سوء‌استفاده معاندین» باشند و از شرکت در تجمع‌های «غیر قانونی» خودداری کنند.

نهایتا رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اصفهان نیز روز پنج‌شنبه رسما اعلام کرد که در روز جمعه از ساعت پنج صبح تمام مسیرهای منتهی به پل خواجو بسته خواهد بود.

او گفت: «این محدودیت از ساعت ۵ صبح فردا جمعه انجام می‌شود و تحت هیچ شرایطی اجازه تردد موتورسیکلت‌ها نیز داده نمی‌شود و اگر خودرویی از قبل پارک کرده در محل، نسبت به انتقال خودروی خود اقدام کند وگرنه نسبت به انتقال خودرو با یدک‌کش اقدامات لازم صورت می‌پذیرد.»

تجمع‌ اعتراض کشاورزان اصفهان به ناکارآمدی مدیریت آب این استان و محروم ماندن آنها از حقآبه‌شان از روز ۱۷ آبان‌ آغاز شد و تا دو هفته نیز ادامه داشت و در این مدت رسانه‌های دولتی نیز خبر این رخداد را پوشش می‌دادند.

اما پس از آن که اعتراض کشاورزان با حمایت گسترده مردم روبه‌رو شد و هزاران نفر را به بستر زاینده‌رود کشاند، به نظر می‌رسد مسوولان به این نتیجه رسیدند که ادامه این وضع و کنترل آن ممکن است از دست آنها خارج شود.

در نهایت در روز جمعه، چهارم آذر، تجمع مردم در اطراف پل خواجو با مداخله نیروهای نظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد. بر اساس تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای نظامی و امنیتی اقدام به شلیک مستقیم گلوله و پرتاب گاز اشک‌آور به معترضان کردند.

وب‌سایت هرانا پیشتر از بازداشت دست‌کم ۲۱۴ نفر از جمله ۱۳ کودک در جریان اعتراض آذر و پس از آن خبر داده، و سازمان حقوق‌ بشر ایران نیز اعلام کرده است که حدود ۴۰ نفر در اعتراض‌‌های اصفهان، دست‌کم یک چشم‌شان را بر اساس اصابت گلوله ساچمه‌ای از دست داده‌اند./


https://www.asianews.ir/u/4it
اخبار مرتبط
در حالی که براساس دیدگاههای کارشناسان برنامه های تلویزیونی، برنامه «خندوانه» در بخش های بسیاری با توسل به حالات تصنعی معمول در برنامه های سفارشی، تظاهر به خنداندن مردم می کرد؛ محمد بحرانی «جناب خان» عروسک گردان این برنامه در اینستاگرام خود با انتشار ویدئویی برای دلجویی با مردم اصفهان صحبت هایی کرد.
نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل روز امروز خطاب به نمایندگان کشورهای طرف مذاکره با ایران مدعی شد: «امروز جمهوری اسلامی که در اصفهان به مردم خود نیز شلیک کرد با یک هدف مشخص وارد مذاکرات در وین خواهد شد برای پایان دادن به تحریم‌ها و در ازای تقریبا هیچ.»
انسان همواره با سرزمینی که در آن به دنیا آمده و رشد کرده ارتباط روحی و احساسی خاصی دارد و زاینده رود همواره از تاریخ باستان، نماد آبادی و طراوت کشور دیده شده و به ساخته شدن آثار بی بدیل فرهنگی همچون، مجموعه پلهای ساخته شده بر آن و یا میادین تاریخی در اطراف آن گواهی است بر اهمیت شخصیت باستانی این رود است و آسیب دیدن آن، آسیب به روح ملی مردم است.
ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود متتشر شده حاکی از حضور نیروهای پلیس و یگان ویژه در محل تجمع و شلیک گاز اشک‌آور برای جلوگیری از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود است.
بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه های اجتماعی، نیروهای انتظامی و امنیتی بامداد پنجشنبه به کشاورزان متحصن در بستر زاینده‌رود حمله کرده و چادرهای آنها را آتش زدند.
در ادامه پیوستن تظاهرات مردم شهرهای مختلف به اعتراضات گسترده مردم اصفهان، امروز نیز در تجمعی وسیع در شهرکرد، معترضان شعارهایی چون «بردن آب محاله، اینجا چهارمحاله» و «دولت خودش مافیاست» را سر دادند.
براساس گزارش ها در شبکه های اجتماعی صبح روز جمعه، ۲۸ آبان‌ماه، انبوهی از مردم اصفهان در کنار کشاورزان زحمتکش و محروم از آب استان، بر بستر خشک زاینده‌رود تجمع کرده‌اند و شعارهایی در دفاع از حق آبه خود سر دادند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید