یکشنبه / ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۹:۲۱
کد خبر: 704
گزارشگر: 49
۳۴۲
۰
۰
۰

ترامپ اهل مذاکره نیست

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته است که آماده است بدون پیش‌شرط با ایران مذاکره کند ،این در حالی است که رییس جمهور کشورمان دکتر حسن روحانی در روز شنبه ۱۱ خرداد اعلام کرد که ایران اهل منطق و مذاکره‌است و آمریکا می بایست با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی به کنار میز مذاکره بنشیند نه اینکه فرمان مذاکره صادر کند.
از طرفی تجربه مذاکرات آمریکا با کره شمالی نشان داد که آمریکا و شخص ترامپ منظورش از مذاکره این است که آمریکا تنها سخن بگوید و طرف مقابل نیز بشنود و مو به مو  سخنان و شرایط ترامپ را اجرا نماید !
حال ایران در مقابل آمریکا دو گزینه دارد اول اینکه با تولید و انباشت اورانیوم و آب سنگین، راه نقض برجام را در بگیرد و مقدمات جنگ نظامی بر علیه آمریکا را برنامه ریزی نماید و دوم اینکه بر پای میز مذاکره با آمریکا بنشیند ؟
اما مذاکره به چه قیمتی؟

 

ایران بارها و بارها اعلام نموده است که تنها شرطش برای مذاکره با ترامپ، بازگشت آمریکا به معاهده برجام است و از سوی دیگر آمریکا نیز لیستی ارایه نموده است (در ذیل به آن اشاره شده است) که تنها در این صورت با ایران به توافق خواهد رسید!
شاید یکی از مهمترین دلایلی که آمریکا اصرار به انجام مذاکره با ایران را دارد این است که که ترامپ در هر شرایطی دست به اقدامی نمی‌زند که دوره دوم ریاست جمهوری خود را به باد دهد و آغاز جنگ از سوی ترامپ علیه ایران بهترین بهانه برای مخالفان ترامپ است که مانع دوره دوم ریاست او شوند همچنان که جرج بوش پدر نیز به دلیل جنگ بی‌فرجام عراق (جنگ اول خلیج فارس / اوت ۱۹۹۰ تا فوریه ۱۹۹۱) نتوانست به دور دوم برسد.

 

بنابراین تحت هیچ شرایطی آمریکا آغاز کننده جنگ بر علیه ایران نخواهد بود و تنها دو‌گزینه بر سرمیز باقی می ماند اول اینکه میانجیگری اروپا میان ایران و آمریکا به نتیجه نرسد و ایران از برجام خارج شود و آغاز کننده جنگ ایران باشد که در این صورت یک برگ برنده به برگهای ترامپ جهت موفقیت در دور دوم ریاست جمهوری اضافه خواهد شد و نهایتا گزینه دوم مذاکره است،
حال باید منتظر ماند که در صورت انجام مذاکره کدام دو کشور شرایط طرف مقابل را می پذیرد؟
آیا آمریکا به برجام باز می گردد یا ایران شرایط ۱۲ گانه آمریکا را بصورت کامل یا موردی می پذیرد!

 

شرایط ۱۲ گانه آمریکا 
1. ارائه گزارش کامل ابعاد نظامی برنامه هسته ای سابق به آژانس بین المللی انرژی اتمی و کنار گذاشتن هرگونه تلاشی در این زمینه برای همیشه و به شکلی قابل راستی آزمایی.
2. توقف غنی سازی اورانیوم و خودداری همیشگی از پردازش پلوتونیوم از جمله تعطیل رآکتور آب سنگین اراک.
3. اجازه دسترسی کامل و بدون قید و شرط آژانس انرژی اتمی به تمامی سایت ها در سراسر ایران
4. خاتمه برنامه موشک های بالستیک و توقف پرتاب یا فعالیت روی سیستم های موشکی با قابلیت اتمی.
5. آزادی تمامی شهروندان آمریکایی و شهروندان کشورهای متحد و شریک ایالات متحده از زندان.
6. دست برداشتن از حمایت از گروه های "تروریستی" از جمله حزب الله، حماس و جهاد اسلامی.
7. احترام به حق حاکمیت دولت عراق و امکان خلع سلاح و انحلال گروه های شبه نظامیان شیعه و پیوستن آنان به ارتش عراق.
8. توقف حمایت نظامی از شورشیان حوثی و تلاش برای حل مسالمت آمیز بحران یمن از راه های سیاسی.
9. خارج کردن تمامی نیروهای تحت فرماندهی ایران از تمامی خاک سوریه.
10. پایان حمایت از طالبان و سایر "تروریست ها" در افغانستان و کل منطقه و دست برداشتن از پناه دادن به رهبران ارشد شبکه القاعده.
11. پایان دادن به حمایت نیروی قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شرکای "تروریست" و "تندرو" آن در سراسر جهان.
12. دست برداشتن از رفتار تهدیدآمیز علیه همسایگان که بسیاری از آنان متحدان آمریکا هستند، از جمله دست برداشتن از تهدید به نابود کردن اسرائیل و شلیک موشک به عربستان سعودی و امارات متحده عربی و توقف تهدید علیه کشتیرانی بین المللی و حملات ویرانگر سایبری.
شیرین نوری
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید