صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۶ آذر ۱۴۰۰ / ۱۸:۰۲
کد خبر: 7053
گزارشگر: 213
۲۱۰۸
۰
۰
۲
افراد مبتلا به سویه خطرناک کرونا در کشور نامعلومند

سرایت هولناک «کرونای اومیکرن» در ایران «قابل تشخیص» نیست!

سرایت هولناک «کرونای اومیکرن» در ایران «قابل تشخیص» نیست!
در حالی که رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد از ورود سویه خطرناک کرونای «امیکرون» به ایران و قدرت سرایت 10 برابری آن نسبت به دلتا کرونا خبر داد، گفته شده که تجهیزات پزشکی تشخیص امیکرن در ایران وجود ندارد.

به گزارش آسیانیوز، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد از احتمال ورود سویه جدید ویروس کرونا به ایران خبر داد.

سویه اومیکرون ویروس کرونا که نخستین بار در کشور بوتسوانا مشاهده شد، در مدت کوتاهی به بسیاری از کشورهای جهان رسید اما در ایران درباره شناسایی این سویه اطلاعات دقیقی وجود ندارد و اظهارنظر مقام‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران درباره احتمال ورود سویه اومیکرون متناقض است. در حالی‌ که وزارت بهداشت اعلام کرده این سویه هنوز به ایران نیامده، علیرضا صداقت، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد، گفته که این سویه «احتمالا» به ایران وارد شده است.

------------------

بیشتر بخوانید:

معجزه «خوراکی» فایزر کرونا را ریشه کن کرد!
-------------------------------------------------------------

ابتلای دو هزار دانش‌آموز تهرانی به ویروس کرونا

اعضای جامعه پزشکی از مدت‌ها پیش هشدار داده بودند که بروز موج ششم بیماری با سویه جدیدی از ویروس کرونا اجتناب‌ناپذیر است. آنان «بازگشایی شتاب‌زده» مدارس و دانشگاه‌ها و لغو محدودیت‌های مربوط به کرونا را در شرایطی که هنوز تعداد زیادی از جمعیت هدف واکسینه نشده‌اند، خطرناک توصیف کردند و بازنگری مقام‌های دولتی در تصمیم‌گیری‌هایشان را خواستار شدند؛ اما با وجود این هشدارها، آموزش و پرورش بر بازگشایی حضوری مدارس اصرار ورزید و حالا کمتر از یک ماه از رفتن دانش‌آموزان به مدارس، استاندار تهران اعلام کرده است که در این مدت دو هزار دانش‌آموز به کرونا مبتلا شده‌اند.

محسن منصوری متوسط ابتلای دانش‌آموزان به کرونا را پایین‌تر از میزان ابتلای عمومی خوانده است؛ با این حال متخصصان بارها هشدار داده‌اند که کودکان می‌توانند در چرخه انتقال بیماری تاثیر داشته باشند.

نبود کیت‌های تشخیص سویه اومیکرون

بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، قرار است محدودیت‌های هوشمند مرتبط با کرونا اعمال شود. طبق این طرح، از ورود افراد واکسن نزده به مکان‌های عمومی جلوگیری خواهد شد.

 

------------------------

بیشتر بخوانید:

واکسن «فایزر» باید در دوز سوم تزریق شود!/موفقیت خیره‌کننده ۹۵.۶ درصد کارایی

-------------------------------------------------------------------------

 با این حال شواهد نشان می‌دهد که از وضعیت ورود سویه‌ اومیکرون به کشور ارزیابی دقیقی وجود ندارد. این موضوع را علیرضا صداقت نیز تایید کرده و با اشاره به اینکه احتمالا سویه اومیکرون به ایران وارد شده، گفته است: «هنوز کیت تشخیص اومیکرون نداریم و با کمک ستاد ملی قرار است تعداد محدودی کیت برای شناسایی بیماران مشکوک تهیه شود.»

 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: قدرت انتقال سویه جدید کرونا ۱۰ برابر نوع دلتا است

  به گزارش روزنامه اعتماد، اظهارنظر این مقام مسئول در حوزه سلامت می‌تواند به این معنا هم تعبیر شود که تکذیب قاطعانه برخی مسئولان درباره صفر بودن ورود سویه جدید ویروس، غیرمنطقی و غیرعلمی است؛ چون تجهیزات تشخیصی برای شناسایی سریع سویه‌ها و جهش‌های جدید ویروس در ایران ناکافی است؛ چنانکه چندی قبل هم برخی ویروس‌شناسان تاکید کردند که ایران حتما قربانی چندین جهش از ویروس بوده چرا که پایین بودن آمار واکسیناسیون در نیمه اول سال ۱۴۰۰، زمینه را برای جهش‌های متعدد ویروس مساعد کرده است. صداقت نیز به این نکته اشاره کرد و گفت که بروز سویه جدید ویروس کرونا در کشورهای آفریقایی به این دلیل است که در این کشورها، حداکثر ۲۷ درصد جمعیت واکسینه شده‌اند.

در نبود کیت‌های تشخیص شناسایی بیماران مشکوک، ستاد ملی مقابله با کرونا بر محدودیت ورود مسافران به‌ویژه از کشورهای آفریقایی تمرکز کرده است. با این حال، گزارش رسانه‌های داخلی ایران حاکی از آن است که کنترل مرزها نیز به‌درستی انجام نمی‌شود؛

به‌ طوری‌ که بنا بر اعلام معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان، روزانه ۶۰۰ مسافر از پاکستان به ایران وارد می‌شوند. در روزهای گذشته نیز فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور، از صدور روادید برای مسافرانی از کشورهای آفریقایی که از بندر امام خمینی وارد شده بودند، انتقاد کرد.

پلیس گذرنامه جمهوری اسلامی ایران در حالی اجازه ورود اتباع کشورهای هند، پاکستان و آفریقای جنوبی را صادر کرده که طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، ورود اتباع این کشورها حتی با داشتن جواب منفی آزمایش کرونا هم ممنوع اعلام شده است. بررسی آمار تفکیکی ابتلا به کرونا در استان‌ها نشان می‌دهد که در روزهای گذشته، شیب بستری و ابتلا در استان‌های مرزی مثل خراسان جنوبی و گلستان دوباره صعودی شده است./

https://www.asianews.ir/u/4kb
اخبار مرتبط
در حالی که که دی ماه سال گذشته ورود محصولات دارویی ضد کرونای فایزر به ایران ممنوع شد، به تازگی قرار است قرص‌های ضد کرونای فایزر از طریق شرکت‌های هندی در ایران توزیع شوند.
با شروع تزریق نوبت سوم واکسیناسیون علیه کرونا، اینکه چه افرادی می‌توانند این نوبت را تزریق کنند و چه واکسنی به کدام گروه تزریق خواهد شد، پرسش بسیاری از شهروندان است.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه عادی انگاری کرونا در کشور زیاد شده است، گفت: محدودیت‌های هوشمند کرونایی از هفته آینده در کشور اجرا می‌شود.
یک متخصص بیماری‌های غدد درون ریز گفت: در صورت ابتلا به ویژه برای بیمارانی که کنترل قند خون مناسبی ندارند، احتمال پیشرفت و شدت گرفتن بیماری و همچنین مرگ‌ومیر بیشتری وجود دارد باید در دریافت واکسن ملاحظاتی داشته باشند.
در حالی که هنوز از واکسن های معتبر و تایید شده جهان برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا در ایران خبری نیست، رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: افرادی که دریافت دُز سوم شامل حال آنها شود از سوی مرکز بهداشت فراخوان می‌شوند و می‌توانند یکی از انواع واکسن موجود در استان را دریافت کنند.
برخی از مردم دلایلی برای واکسن نزدن دارند و در این باره موضوعات بسیاری را توجیه می کنند.
«شایعات» و اشتباهات درباره واکسن کرونا+فیلم: این روزها درباره واکسن کرونا شایعات و نوعی باورهای غلط به وجود آمده است که گفته شده از نظر پزشکی و علمی فاقد اعتبار است.
با گذشت شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسن، افراد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند؛ دُز سوم را دریافت و در سامانه به ثبت برسانند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید