صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۷:۰۱
کد خبر: 7068
گزارشگر: 213
۵۴۹
۱
۰
۲
تشکیل پرونده کشور همسایه و دعوا بر سر آب

عراق به دلیل «سد سازی» از ایران شکایت کرد!

عراق به دلیل «سد سازی» از ایران شکایت کرد!
وزیر منابع آب عراق، از تشکیل پرونده رسمی و شکایت علیه اسلامی جمهوری ایران در دادگاه لاهه به دلیل سدسازی‌های گسترده خبر داده است.

به گزارش آسیانیوز، چند روزی بود که کاربران شبکه‌های اجتماعی زمزمه‌هایی درباره جنگ آبی خاورمیانه مطرح کرده بودند. حالا وزیر منابع آب عراق، اعلام کرد که این کشور قرار است در دادگاه لاهه از ایران شکایت کند. او دلیل این شکایت را هم ندادن حق‌آبه استان دیاله اعلام کرده بود. اما آیا ایران واقعا راه آب عراق را بسته است؟

به نقل از تجارت نیوز، وزیر منابع آب عراق، از تشکیل پرونده رسمی علیه ایران در دادگاه لاهه به دلیل سدسازی‌های گسترده خبر داده است.

ماجرا از این قرار بود که عراق مدعی شده بحران آبی در استان دیاله عراق شدت گرفته و دلیل آن هم این است که ایران، جلوی ورود آب رودخانه‌های کرخه، الوند، کارون و سیروان را گرفته است.

 این در حالی است که ایران به گفته وزارت نیرو در خشک‌ترین پاییز ۵۲ سال گذشته قرار دارد و ورودی آب سدها به شدت کاهش یافته است و احتمالا دلیل کاهش ورودی آب به این استان هم همین باشد.

دیاکو افخم، عضو سابق اتاق بازرگانی ایران و عراق و فعال اقتصادی ایرانی در عراق، به تجارت‌نیوز، می‌گوید: کارشناسان پیش از این هم درباره وقوع این مساله هشدار داده بودند. منابع آب شیرین دنیا بسیار کم و جنگ آب در خاورمیانه، اجتناب‌ناپذیر است.

الصباح مدعی شده بود که آنکارا و بغداد مذاکراتی درباره حق‌آبه عراق با یکدیگر داشتند اما ایران به بهانه برگزاری انتخابات ایران چندین بار این نشست را به تعویق انداخته است.

افخم ادامه می‌دهد: آب رود فرات از سوریه شروع می‌شود، به ترکیه می‌رود در آخر وارد ایران می‌شود. براساس توافقی که بین این سه کشور منعقد شده است، هر کشور مقدار مشخصی از این آب سهم دارد.

او توضیح می‌دهد: متاسفانه، ترکیه بخش زیادی از این آب را مصرف می‌کند و پروژه‌های سدسازی با ترکیه بر این رودخانه موجب شده ما هم دچار مشکلاتی شویم. از طرف دیگر ما هم در ابعاد کوچک اقدام به سدسازی بر این رود کرده‌ایم و حالا عراق قصد دارد از ایران در دادگاه لاهه شکایت کند.

این فعال بخش خصوصی می‌افزاید: اما ایران تنها مقصر این ماجرا نیست زیرا ترکیه هم از حق‌آبه ایران استفاده می‌کند اما مسئولان هنوز موضع‌گیری درستی در این باره نکرده‌اند و سیاست‌های منفعلانه در پیش گرفتند.

ایران هم باید در لاهه طرح شکایت کند؟
افخم بیان می‌کند: رودهایی مثل کرخه، کارون و سروان، از ایران وارد استان دیاله عراق می‌شود و اگر روند آبی کشور همین طور نزولی باشد و ایران به جای پس دادن حق‌آبه عراق تصمیم به ذخیره‌سازی آب بگیرد، فاجعه آبی در این استان رخ می‌دهد.

او همچنین یادآوری می‌کند: ما باید پیگیر حق‌آبه ایران از کشورهای همسایه باشیم. وزیر آب عراق تنها حق خود را می‌خواهد. ما نمی‌دانیم این آب به طور کلی و به دلیل تغییرات اقلیمی کاهش پیدا کرده یا ترکیه حق‌آبه این دو کشور را پرداخت نمی‌کند یا این که ایران جلوی ورود آب به عراق را گرفته است./

مطالعه بیشتر:


https://www.asianews.ir/u/4kq
اخبار مرتبط
وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران، از جمله غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفان را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.
در حالی که براساس یک فراخوان مردمی تجمع و برگزاری نماز در بستر خشک زاینده رود وعده داده شده بود، پلیس راهنمایی و رانندگی استان اصفهان اعلام کرد که تمام مسیرهای منتهی به پل خواجو در شهر اصفهان روز جمعه بسته خواهد بود,
در حالی که براساس دیدگاههای کارشناسان برنامه های تلویزیونی، برنامه «خندوانه» در بخش های بسیاری با توسل به حالات تصنعی معمول در برنامه های سفارشی، تظاهر به خنداندن مردم می کرد؛ محمد بحرانی «جناب خان» عروسک گردان این برنامه در اینستاگرام خود با انتشار ویدئویی برای دلجویی با مردم اصفهان صحبت هایی کرد.
نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل روز امروز خطاب به نمایندگان کشورهای طرف مذاکره با ایران مدعی شد: «امروز جمهوری اسلامی که در اصفهان به مردم خود نیز شلیک کرد با یک هدف مشخص وارد مذاکرات در وین خواهد شد برای پایان دادن به تحریم‌ها و در ازای تقریبا هیچ.»
انسان همواره با سرزمینی که در آن به دنیا آمده و رشد کرده ارتباط روحی و احساسی خاصی دارد و زاینده رود همواره از تاریخ باستان، نماد آبادی و طراوت کشور دیده شده و به ساخته شدن آثار بی بدیل فرهنگی همچون، مجموعه پلهای ساخته شده بر آن و یا میادین تاریخی در اطراف آن گواهی است بر اهمیت شخصیت باستانی این رود است و آسیب دیدن آن، آسیب به روح ملی مردم است.
ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود متتشر شده حاکی از حضور نیروهای پلیس و یگان ویژه در محل تجمع و شلیک گاز اشک‌آور برای جلوگیری از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود است.
بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه های اجتماعی، نیروهای انتظامی و امنیتی بامداد پنجشنبه به کشاورزان متحصن در بستر زاینده‌رود حمله کرده و چادرهای آنها را آتش زدند.
در ادامه پیوستن تظاهرات مردم شهرهای مختلف به اعتراضات گسترده مردم اصفهان، امروز نیز در تجمعی وسیع در شهرکرد، معترضان شعارهایی چون «بردن آب محاله، اینجا چهارمحاله» و «دولت خودش مافیاست» را سر دادند.
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که حدود ۵۹ درصد شهروندان ایرانی امیدی به بهتر شدن وضعیت کشور در سال آینده ندارند.
وقتی در نقطه ای از کشور مردم آب ندارند یا در بسیاری از شهرها هوای سالم ندارند؛ دیگر هموطنان از جان و مال خود برای هموطن دردکشیده دریغ نمی کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
Ali
۱۴۰۰/۰۹/۱۸
0
0
0

قبایل عراقی با سیستانی و مردم حاضر به تحت تکبر باشد .مقتدا صدر سیستانی عاشق قبیله عراق است و مردمش را دوست دارد.


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید