صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۱۸ آذر ۱۴۰۰ / ۱۳:۳۱
کد خبر: 7081
گزارشگر: 306
۱۰۱
۰
۰
۰

مراسم تحلیف هیئت منصفه مطبوعات و جرائم سیاسی استان یزد برگزار شد

مراسم تحلیف هیئت منصفه مطبوعات و جرائم سیاسی استان یزد برگزار شد
ِیزد - مراسم تحلیف هیئت منصفه مطبوعات و جرائم سیاسی استان یزد برگزار و حکم اعضای این هیئت با حضور رئیس کل دادگستری استان یزد اعطا شد
آسیا نیوز / یزد ؛ رئیس کل دادگستری استان یزد، در آیین تحلیف هیئت منصفه مطبوعات . جرائم سیاسی استان اظهار داشت: نقش اثر گذار رسانه ها در دوران انفجار اطلاعات بر کسی پوشیده نیست و ضرورت دارد برای استفاده از این قدرت و ظرفیت فرایند سازی و برنامه ریزی صورت گیرد.
غلامعلی دهشیری با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب تحت عنوان جهاد تبیین، افزود: تنویر افکار عمومی در همه حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی با انتشار تحلیل‌ها و تفاسیر روشنگرانه، بصیرت افزا و صحیح، رسالت سنگینی است که بر دوش اصحاب رسانه است. 
وی رسانه های را حلقه وصل ملت و حاکمیت ذکر کرد و بیان داشت: روشنگری، مطالبه گری، ایجاد زمینه های دشمن‌شناسی با افشای توطئه‌های دشمن برای مردم از مهم‌ترین انتظارات از جامعه رسانه‌ای است.
این مقام قضایی، تصریح کرد: در اصل ١٦٨ قانون اساسی، ماده 305 آیین دادرسی کیفری، قانون مطبوعات رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی را منوط به حضور هیئت منصفه کرده است.
وی با اشاره به حساسیت جایگاه اصحاب رسانه به عنوان نمایندگان افکار عمومی جامعه بیان کرد: قانونگذار با در نظر داشتن این حساسیت و جایگاه مهم مطبوعات، پیش بینی کرده است که جرایم و تخلفات احتمالی در این حوزه در دادگاه ویژه با حضور و نظر مشورتی اعضای هیئت منصفه مطبوعات مورد رسیدگی و منتهی به صدور رأی عادلانه شود.
دهشیری، رسانه‌های استان یزد را رسانه‌هایی قانون گرا و ملتزم به اخلاق و مقررات ذکر کرد و گفت: عدم تشکیل پرونده مطبوعاتی در سنوات اخیر، مؤیِد همین امر است.
وی خاطرنشان کرد: اعضای هیئت منصفه از میان اقشار مختلف اجتماع اعم از فرهنگیان،کارمندان، وکلا، مهندسان، روزنامه نگاران، روحانیون، پیشه وران و کارگران انتخاب می شوند تا نماینده افکار عمومی در دادگاه باشند و پس از رسیدگی نظر خود را در خصوص گناهکار بودن و یا نبودن و شایسته تخفیف مجازات بودن و یا نبودن اعلام نمایند. 
رئیس کل دادگستری استان یزد، حضور 9 نفر از 14 نفر عضو را جهت رسیدگی به پرونده الزامی دانست و گفت: پس از دعوت دادگاه کیفری در خصوص تشکیل دادگاه، عضو هیئت منصفه باید در جلسه دادرسی شرکت نماید   و در صورت عدم امکان حضور در موعد دادرسی، نسبت به این موضوع با رئیس دادگاه کیفری یک استان مذاکره نماید. 
شایان ذکر است در دوره جدید هیئت منصفه و جرایم سیاسی استان یزد، جمال قضاوتی، نماینده وکلا، مصطفی میرمحمدی، نماینده اساتید، حجت الاسلام مهدی پرنیان، نماینده روحانیون، محمدحسن لطفی، نماینده پزشکان، ابوالقاسم محی الدینی، نماینده مهندسین، مسعود ارکان، نماینده روزنامه نگاران، ابوالقاسم شعشعی، نماینده دبیران، محمدرضا بهشتی، نماینده اصناف، عالیه محرابی، نماینده بسیجیان، جواد دشتی پور، نماینده کشاورزان، محمود رهبران، نماینده هنرمندان، علی‌محمد دهقانی، نماینده کارگران، سعید عبدالهی، نماینده کارمندان و صدیقه رمضانخانی، نماینده نویسندگان انتخاب و برای مدت دو سال با امضای قاضی سراج به عنوان نماینده ریاست قوه قضائیه در تعیین هیئت منصفه سراسر کشور، حکم گرفتند.

 

سید محمد جواد عرفانفر

مراسم تحلیف هیئت منصفه مطبوعات و جرائم سیاسی استان یزد برگزار شد , غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد , سید محمد جواد عرفانفر

اخبار مرتبط
یزد - رئیس دادگستری شهرستان میبد گفت: واگذاری اراضی به مردم، دارای متولی مشخص است و شوراها حق دخالت در این زمینه را ندارند
چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۹:۱۸
یزد - جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اردکان با حضور دادستان ، رئیس اداره تعزیرات حکومتی ، مسئول ستاد امر به معروف و نهی از منکر ، فرمانده سپاه ، فرمانده نیروی انتظامی ، رئیس اداره صمت و اتاق اصناف شهرستان اردکان در دفتر حجت الاسلام و المسلمین سید حسین شاکر امام جمعه محترم اردکان برگزار گردید
چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۹:۰۸
یزد - مدیر نمایندگی ستاد دیه استان از آغاز پویش "یلدای رهایی" به منظور آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در استان یزد خبر داد
چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۸:۵۵
یزد - رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد در دیدار با مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان بر لزوم اجرای فعالیت‌های فرهنگی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد
چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۸:۴۶
یزد - مرحله منطقه ای مسابقات قرآنی مددجویان منطقه ۷ زندانهای کشور در استان یزد برگزار می شود
چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۵
یزد - بانوی یزدی مبلغ 35 میلیون ریال هزینه مراسم سالگرد همسر خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد
چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۸
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید