صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۹:۱۳
کد خبر: 7224
گزارشگر: 213
۷۰۲
۰
۰
۲
پاسخ رییس پیشین مجلس به دلیل رد صلاحیتش

چرا نامه احمد جنتی به علی لاریجانی افشا شد؟

چرا نامه احمد جنتی به علی لاریجانی افشا شد؟
در حالی که علی لاریجانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری امسال همواره اصرار داشت تا شورای نگهبان دلایل رد صلاحیت او را به صراحت بگوید، امروز تصویر نامه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و پاسخ ۲۱ صفحه‌ای علی لاریجانی، مشاور رهبر انقلاب در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آنها جزئیات رد صلاحیت لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آمده است.

به گزارش آسیانیوز، روز شنبه تصویر نامه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و پاسخ ۲۱ صفحه‌ای علی لاریجانی، مشاور رهبر انقلاب در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آنها جزئیات رد صلاحیت عل لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آمده است.

--------------------

بیشتر بخوانید

«خسران سیاست» در جمهوری اسلامی بدون علی لاریجانی؟

------------------------------------------------


در نامه احمد جنتی از «مواضع و اظهارات سیاسی» لاریجانی درباره رویدادهای پس از انتخابات ۸۸، حمایت از افراد ردصلاحیت شده توسط شورای نگهبان، مداخله فرزند او در قراردادهای ساخت و ساز مجلس، اقامت «برخی منسوبین درجه یک» او در انگلستان و اقامت فرزندش در آمریکا، سفرهای «متعدد» اعضای خانواده او به کشورهای اروپایی و ساده‌زیست نبودن به عنوان دلایل رد صلاحیت علی لاریجانی نام برده شده است.

علی لاریجانی در پاسخ مفصل خود به شورای نگهبان، دخالت فرزندش در کارهای مجلس را تکذیب کرده و گفته است فرزندش در آمریکا اقامت ندارد و همسرش نیز برای انجام معاینات پزشکی فرزندش به انگلستان رفته بود.

رئیس سابق مجلسن پس از رد صلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری امسال چندین بار از شورای نگهبان خواست که دلایل ردصلاحیتش را اعلام کند ولی این شورا در نامه محرمانه مواردی را به او اطلاع داده است که اکنون متن این نامه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

 

--------------------

بیشتر بخوانید

علی لاریجانی: جمهوری اسلامی «اشکالاتی» دارد/افراد مدعی بی گناهی از کجا آمده اند؟!

------------------------------------------------------------


رد صلاحیت لاریجانی منجر به تنش‌های سیاسی محدودی در ایران شد. صادق لاریجانی، برادر او که عضو شورای نگهبان بود، به شدت از نقش نهادهای اطلاعاتی انتقاد کرد و سرانجام از عضویت در این شورا استعفا داد.

رهبر انقلاب نیز نیز روز ۱۴ خرداد با اشاره به رد صلاحیت بعضی نامزدها گفت «در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که احراز صلاحیت نشدند جفا و ظلم شد» و از «دستگاه‌های مسئول» خواست که «جبران» و «اعاده حیثیت» کنند.
ی
او به اخباری درباره خانواده و فرزند یک نامزد اشاره داشت که مشخص شد مقصود علی لاریجانی و اقامت فرزند او در آمریکا بوده است. با این حال این موضع‌گیری منجر به تغییر نظر شورای نگهبان نشد و دفتر رهبری نیز توضیح داد که منظور علی خامنه‌ای تغییر در تصمیم شورای نگهبان نبوده است.

--------------------

بیشتر بخوانید

پاسخ «مفصل» علی لاریجانی به شورای نگهبان چه بود؟
------------------------------------------------------------------------

علی لاریجانی در بخشی از نامه خود نوشته است که دخترش سال ۸۳ به همراه همسرش به آمریکا سفر کرده است تا در این کشور تحصیل کند.

او نوشته است شورای عالی امنیت ایران سال ۸۸ مصوب کرده است که فرزندان مسئولان ارشد جمهوری اسلامی نباید خارج از کشور تحصیل کنند و فرزندش «علم غیب» نداشته است.

رئیس سابق مجلس ایران همچنین درباره سفرهای خارجی فریده مطهری، همسرش، نوشته است این سفرها با هزینه شخصی بوده و دو بار سفر همسرش به انگلستان نیز برای معاینه فرزندش بود که نیاز به عکس‌برداری تخصصی داشته و در آن زمان این نوع عکس‌برداری در ایران وجود نداشته است.

علی لاریجانی همچنین دخالت فرزندش در ساخت و ساز مجلس را رد کرده و از قوه قضاییه خواسته است که به این موضوع رسیدگی کند.

خانواده آقای لاریجانی در طول دو دهه گذشته با فهرست طولانی از اتهامات فساد مواجه بوده‌اند.

فاضل لاریجانی در پرونده مرتبط با بابک زنجانی برای رشوه‌گیری دخیل بود، ولی در جریان رسیدگی تبرئه شد، محمدجواد لاریجانی پرونده زمین‌خواری در قوه قضاییه داشت ولی تاکنون گزارش دقیقی از سرنوشت پرونده او منتشر نشده است و صادق لاریجانی در پرونده فساد اکبر طبری متهم به حمایت و پشتیبانی از آقای طبری شد، ولی رهبر انقلاب با طرح اتهام فساد علیه او مخالفت کرد.

علی لاریجانی در نامه خود همچنین از نقش‌آفرینی‌اش در تصویب برجام به عنوان دلایل رد صلاحیت خود نام برده و ضمن دفاع از پذیرش برجام توسط ایران نوشته است که شورای نگهبان صلاحیت کارشناسی درباره پرونده هسته‌ای را ندارد.

تصویب سریع برجام در مجلس ایران در زمانی که علی لاریجانی رئیس مجلس بود، با حمایت و همراهی دفتر رهبر انقلاب و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی صورت گرفت ولی منتقدان علی لاریجانی در سال‌های اخیر بارها از این رویه انتقاد کرده‌ و تصویب سریع برجام در مجلس را نادرست دانسته‌اند.

علی لاریجانی در نامه خود توضیح داده است که برای تصویب برجام ۳۰ جلسه با حضور خامنه‌ای، ۴۰ جلسه در شورای هسته‌ای با مسئولیت دولت و ۴ جلسه در شورای عالی امنیت ملی برگزار شده است.

رئیس سابق مجلس ایران همچنین استدلال شورای نگهبان درباره مواضع او پس از رویدادهای انتخابات سال ۸۸ را «عجیب» خوانده و خطاب به اعضای شورای نگهبان نوشته است: «یک کلام بگویید بنا داشتیم شما را حذف کنیم.»

علی لاریجانی پس از رد صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری به طور نسبی از صحنه سیاست ایران کنار گذاشته شده است. او پیش از این به عنوان مشاور رهبری پرونده سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را پیگیری می‌کرد، این ماموریت چند ماهی است که به محمد مخبر، معاون اول رئیسی واگذار شده است./


اخبار مرتبط
پس از آنکه شورای نگهبان اعلام کرد دلایل عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی را به وی اعلام کرده است، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در متنی تفصیلی به مباحث مطرح شده از سوی شورای نگهبان پاسخ داده است.
در پی اظهارات روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر محرمانه بودن دلیل رد صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری؛ علی لاریجانی با انتشار نامه‌ای نوشت «از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید.
مشاور علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی گفته است که او پرونده توافقنامه ۲۵ ساله با چین را به مقامات دولت ابراهیم رئیسی تحویل داده است.
نزدیکان سیاسی علی لاریجانی معتقدند نظام از کنارماندن آقای لاریجانی دچار خسران شده و حتما با حضور او در عرصه سیاسی زمینه‌های معقولی در عرصه تقنین یا اجرا فراهم می‌شود.
علی لاریجانی نوشته است: با وجود موافقت چین برای ارسال «۱۸ میلیون واکسن با قیمت ارزان»، به دلیل «تعلل مسئولان وزارت بهداشت» این کار انجام نشده است.
علی لاریجانی در کانال تلگرامی اش خطاب به شورای نگهبان صراحتا نوشت: مرحمت فرمایید مهر محرمانه نامه را حذف نمایید تا بتوانم نامه‌ی شورا را برای اطلاع عموم علنی نمایم.
سخنگوی شورای نگهبان امضا نشدن اعتبارنامه رئیسی توسط صادق لاریجانی را تایید کرد.
علی لاریجانی گفت: من ادعا نمی‌کنم نظراتم دقیق است، اما جمهوری اسلامی نشان داده که ما در برخی زمینه‌ها مانند تئوری‌پردازی، توسعه و اولویت‌بندی‌ها اشکالات داریم و افرادی که خود را از وضع موجود مبرا می دانند، بگویند از کجا آمده اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید