دوشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۰۸:۰۰
کد خبر: 726
گزارشگر: 2
۳۴۴۱
۰
۴
۳
لاریجانی رئیس مجلس اعلام کرد:

مالیات سنگین بر خانه های خالی

دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مجلس شورای اسلامی و دولت برای حل مشکل مسکن هم‌صدا هستند، در این باره گفت‌: مالیات سنگین برای خانه‌های خالی وضع شود.

وی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بعد از پایان اظهارات وزرای کشور و راه و شهرسازی و تعدادی از نمایندگان درباره طرح ملی مسکن و راهکار برون رفت از مشکل فعلی مسکن، گفت‌: یکی از مسائل مهم در تهران مسکن زائد است که طبق آمار مرکز پژوهشها در تهران ۵۰۰ هزار مسکن اضافی داریم که این میزان در کل کشور به دو میلیون مسکن اضافی می‌رسد که بعضا این مسکن‌ها لوکس هستند و افراد بی بضاعت توانایی خرید آن را ندارند.
وی ادامه‌ داد: یکی از مسائل آن است که شهرداری‌ها اجازه برای ساخت مسکن‌هایی می‌دهند که افراد بی بضاعت و طبقات متوسط توانایی خرید آن را ندارند؛ ضمن این که مسکن متناسب با افراد هم وجود ندارد و باید به این موضوع توجه شود.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهاراتش خاطر نشان کرد: ما در کشورمان بیش از هزار شهر کوچک و متوسط داریم. ممکن است در داخل این شهرها زمین برای واگذاری وجود داشته باشد که در صورت نبود زمین هم می‌توان محدوده این شهرها را افزایش داد. در این باره مشکلی وجود ندارد. وزارت مسکن هم نظری در این باره دارد که وزارت کشور و شورای برنامه‌ریزی باید کمک های لازم را داشته باشند. می‌توان این مشکل را از جلوی پای مردم در شهرهای کوچک و متوسط برداشت.
لاریجانی اضافه کرد: در شهرهای بزرگ هم شهرک‌های اقماری نیاز است که در طرح وزارت مسکن هم به این امر توجه شده است. اگر هر چه‌ سریع‌تر این طرح محقق شود می‌تواند مشکل مسکن کاملا ظرف چند سال آینده حل کند. به شرط این که پیشنهاد ساخت یک میلیون مسکن در طول سال در کل کشور اجرایی شود.
وی افزود: یکی دیگر از موضوعات مربوط به وام است. طبق تقسیم بندی صورت گرفته شده وام به هر نفر در سطح روستاها ۴۰ میلیون تومان در شهرهای کوچک و متوسط ۶۰ میلیون و در شهرهای بزرگ ۸۰ میلیون تومان است اما افراد پشت نوبت قرار می‌گیرند چون سهم کلان تسهیلات بانکی برای وام مسکن ۸.۵ درصد بوده است که آقای همتی پذیرفتند که آن را به ۲۰ درصد برسانند تا گشایشی در زمینه تسهیلات برای ساخت مسکن فراهم شود.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که این طرح می‌تواند زمینه ساز حل مشکل مسکن باشد، در این باره تاکید کرد: البته باید در مقام اجرا همه مجموعه ها همچون وزارتخانه راه و شهرسازی، کشور و کشاورزی و بنیاد مسکن یک فکر را دنبال کنند البته در این باره ملاحظات و ریزه کاری هم وجود دارد از جمله درباره مسکن‌های خالی که اگر نظام‌ مالیاتی برای آنها وضع شود تا برای مسکن‌های خالی مالیات‌های سنگین گذاشته شود تا اگر خانه‌های خالی را اجاره دهند آنها از پرداخت مالیات ظرف پنج سال معاف می‌شوند ، می‌توانند انگیزه‌ای برای پر شدن خانه ها باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورها دولت زمین می‌دهد و انبوه سازان خانه می‌سازند، درصدی که مالکیت آن مربوط به دولت می‌شود را در اختیار شهرداری‌ها می‌گذارند تا بتوانند اجاره دهند. می‌توان از این امکانات هم در این طرح استفاده شود، اما باید توجه شود که در این طرح زمین از حالت بورس بازی خارج شود. به این شکل که وقتی خانه‌هایی ساخته می‌شود اسناد آن به صورت فوری منتقل شود. پس باید زمانی برای نقل‌ و انتقالات در نظر گرفته شود. به طور کلی این مجموعه اقدامات می‌تواند موثر باشد که دولت و مجلس شورای اسلامی روی این مساله هم صدا هستند.

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید