صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۹ آذر ۱۴۰۰ / ۱۸:۵۵
کد خبر: 7261
گزارشگر: 213
۶۵۰
۰
۰
۳
علت هدیه دادن دامادها به عروس ها در شب چله

جذاب ترین فال شب یلدا چیست؟

جذاب ترین فال شب یلدا چیست؟
​همراه با خوردن هندوانه در شب یلدا، مردم تالش با آن فال هم می گیرند؛ یلدا در فرهنگ فارسی معین «تولد و زایش» آمده است و در باور ایرانیان شبی‌ است که نور بر تاریکی چیره می‌شود و خورشید دوباره زاده خواهد شد و در برخی فرهنگ ها هم به دلایلی دامادها برای عروسشان هدیه می بردند.

به گزارش آسیانیوز، فال و فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا چیست؟

شب یلدا یکی از سنت های ایرانیان است که همه ساله در آخرین شب پاییز برگزار می شود و با خوردن هندوانه و انار همراه است.

بسیاری از اقوام ایرانی مانند: لر، ترک، بلوچ، کرد و… آداب و رسوم مختلفی دارند اما از آئینی که همه ساله ما ایرانیان آن را برگزار می کنیم، شب یلدا است. شب یلدا طولانی ترین شب سال است که افراد خانواده و یا دوست در این شب دور هم جمع می شوند و با خواندن اشعار حافظ و شاهنامه و خوردن خوراکی های خوشمزه این شب را در کنار هم برگزار می کنند.

هندوانه و جذاب ترین فال شب یلدا asianews

آیین شب یلدا یا شب چله با خوردن هندوانه همراه است اما چرا در این شب هندوانه می خورند؟ با این بخش همراه شوید تا بدانید فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا چیست.

فال هندوانه شب یلدا

  به جز خوردن هندوانه در شب یلدا مردم تالش با آن فال هم می گیرند. آنها پوست هندوانه های شب یلدا را بریده و به چهار قسمت تقسیم کرده و نیت می کنند. سپس پوسته ها را از جلو به پشت سر می اندازند.


فلسفه یا سنت خوردن هندوانه در شب یلدا
در هر گوشه کشور برپایی یلدا، سنت مخصوص خودش را دارد اما در بیشتر شهرهای ایران شب یلدا، با هندوانه و انار و… معنی پیدا می کند. اما چرا هندوانه؟

یکی از دلایل خوردن هندوانه رنگ سبز آن است زیرا رنگ سبز هندوانه نماد آبادانی و روند زندگی بر روی این کره خاکی هست.

از دیگر علت های خوردن هندوانه در شب یلدا سرخی و شیرینی آن است که نماد عشق، دوستی، روزخوشی، بهروزی و همزیستی حاصل از آبادانی و آسودگی است.

گرد بودن هندوانه نیر نماد گرد بودن زمین و زندگی بر روی آن است..

رنگ سفید لایه درونی پوست هندوانه سمبل صلح، سازگاری، آرامش و آسودگی می باشد.

دانه هندوانه نیز نشانه باروری و افزونی نژاد است. همچنین خوردن هندوانه در شب یلدا موجب میشود شما در طول زمستان به بیماری دچار نشوید و سرما به شما غلبه نکند.

فواید هندوانه

هندوانه از دیدگاه طب قدیم «سرد و تر» است و تب بر و به علت دارا بودن آب فراوان برای رفع عطش بسیار مفید است. برای جلوگیری و دفع سنگ کلیه مفید است.
هندوانه منبع غنی از بتاکاروتن و لیکوپن است که آنتی اکسیدان های طبیعی هستند و سبب جلوگیری از بروز سرطان ها در انسان می شوند.

هندوانه از بروز آسیب های پوستی در اثر نور جلوگیری و مواد زاید بدن را دفع می کند  و برای شادابی و طراوت پوست مفید است.

به علت قند کم و میزان کالری پایین برای همه افراد مفید است. از اکسیداسیون کلسترول و تنگ شدن دیواره عروق و بیماری های قلبی و سکته جلوگیری می کند.
مصرف منظم آن از بروز حملات آسم، سرطان کولون ، آرتروز ، نقرس و بواسیر جلوگیری می کند. مغز تخم هندوانه سبب از بین رفتن انگل های روده و معده می شود.
پوست سفید داخل آن برای زخم گلو و دهان مفید و هندوانه سرشار از ویتامین های A و B و C است.

خوردن هندوانه شب یلدا و ایام دیگر برای چه کسانی مضر است؟

هندوانه میوه ای است که مزاج سرد و تر دارد بنابراین برای افراد سردمزاج یا کسانی که معده سرد دارند مناسب نیست. افرادی که مشکل طحال دارند نباید هندوانه مصرف کنند.

زیاده روی در خوردن هندوانه باعث انباشتگی پتاسیم و لیکوپِن در بدن می شود و با علائمی مانند تهوع، اسهال، دیرهضمی و نفخ همراه است .

افراد که پتاسیم خون بالایی دارند بهتر است در مصرف هندوانه زیاده روی نکنند زیرا مصرف بیش از حد آن در این افراد سبب ضربان نامنظم قلب، مشکلات قلبی عروقی و کاهش کنترل عضلانی می شود.

قند هندوانه از نوع طبیعی است اما افراد دیابتی باید آن را با احتیاط مصرف کنند.

همراه یا بعد از غذا هندوانه مصرف نکنید زیرا معده برای هضم غذا نیاز به حرارت دارد . هندوانه با کاهش حرارت معده، شخص را دچار اختلال هضم و ترش کردن و نفخ می کند.

معنای  شب یلدا؛ تولد خورشید

یلدا در فرهنگ فارسی معین «تولد و زایش» آمده است و در لغت‌نامه‌ی دهخدا معنای «میلاد» دارد. شب یلدا، در باور ایرانیان شبی‌ است که نور بر تاریکی چیره می‌شود و خورشید دوباره زاده خواهد شد.

زمین و خورشیدی که یلدا می‌آفرینند؛ بهتر است از اینجا شروع کنیم که چرا شب یلدا طولانی‌ترین شب سال است.

مدار چرخش زمین به دور خورشید را در نظر بگیرید؛ تصور کنید که این مدار تشکیل یک دایره را در فضا می‌دهد، برای آنکه تصور آن راحت باشد می‌توانید از تصویر زیر نیز کمک بگیرید. به این صفحه دایره‌البروج می‌گوییم. حالا کره‌ی زمین را در نظر بگیرید و از قطب شمال به قطب جنوب آن در ذهن خود یک خط بکشید، این خط فرضی را محور کره‌ی زمین می‌نامیم. دایره‌البروج و محور کره‌ی زمین بر یکدیگر عمود نیستند؛ به این معنی که زمین در حرکت خود به دور خورشید، کمی مایل است.

همین حرکت مایل، اصلی‌ترین دلیل چرخش فصل‌ها بر روی کره‌ی خاکی است و دلیل اصلی اینکه چرا در دو نیم‌کره‌ی شمالی و جنوبی زمین، فصل‌ها برعکس اتفاق می‌افتند. خوب به یلدا برسیم. اولین روز زمستان در نیم‌کره‌ی شمالی، کوتاه‌ترین روز سال است. خورشید در این روز به دید ناظران این نیم‌کره دورترین فاصله از زمین و کمترین فاصله از خط افق آسمان را دارد. اگر کمی سخت شد، دوباره به تصویر پایین نگاه کنید:

جذاب ترین فال شب یلدا asianews

در ابتدای پاییز و بهار، طول روز و شب در هر دو نیم‌کره برابر است. اما در نخستین روز زمستان که زمین کوتاه‌ترین روز خود را در طول سال تجربه می‌کند، نیم‌کره‌ی جنوبی بلندترین روز خود را دارد. پس از این روز که به‌اصطلاح انقلاب زمستانی در شمال و انقلاب تابستانی در جنوب اتفاق می‌افت،د رفته‌رفته بر طول روز در نیم‌کره‌ی شمالی افزوده می‌شود. در انقلاب زمستانی بخش شمالی، قطب شمال به سمت بیرون دایره‌البروج قرار می‌گیرد و در انقلاب تابستانی برعکس است. این دلیل اصلی این پدیده است که چرا شب یلدا بلندترین شب سال در نیم‌کره‌ی شمالی و روز بعد از آن کوتاه‌ترین روز سال است و پس از آن از طول شب کاسته و به طول روز افزوده می‌شود.


چرا می‌گوییم «شب یلدا» و «شب چله»؟ برای ما ایرانی‌ها این شب با دو نام «شب یلدا» و «شب چله» شناخته‌ شده است. اینکه چرا این شب را یلدا نامیده‌اند به همان دلیل علمی‌اش باز می‌گردد؛ به این موضوع که از روز پس از آن، طول روز و طول تابیدن خورشید بر زمین بیشتر می‌شود. یلدا در فرهنگ فارسی معین «تولد و زایش» آمده است و در لغت‌نامه‌ی دهخدا معنای «میلاد» دارد. شب یلدا، در باور ایرانیان شبی‌ است که نور بر تاریکی چیره می‌شود و خورشید دوباره زاده خواهد شد.

 

هندوانه و جذاب ترین فال شب یلدا asianews

اینکه چرا به آن «چله» می‌گوییم نیز داستان خود را دارد. به روایت برخی این کلمه به طور خاص نشان‌گر یک دوره‌ی چهل‌روزه نیست و تنها گذشت یک دوره را حکایت می‌کند. اما برخی دیگر روایت کشف آتش از سوی «هوشنگ» را دلیل اصلی این نام‌گذاری می‌دانند. در پندار ما ایرانی‌ها، هوشنگ، نخستین پادشاهی است که بر زمین حکم رانده است. برخی دیگر هوشنگ را صفت «جمشید» می‌دانند که اتفاقاً او هم چنین جایگاهی داشته است. او کاشف آتش در ۱۰ بهمن است؛ یعنی چهل روز بعد از شب یلدا؛ دوره‌ای که به آن چله‌ی بزرگ زمستان می‌گویند.

شب یلدا در باور تمدن بزرگ ایران شب یلدا در ایران و کشورهای هم‌فرهنگ و هم‌جوار جشن گرفته می‌شود. هر چند که برخی دیگر از فرهنگ‌ها و تمدن‌ها نیز جشن مشابه آن را دارند اما اصل این جشن و زمان درست برگزاری آن، مربوط به تمدن ایران قدیم است. بسیاری فکر می‌کنند که این شب در نزد ایرانیان نحس بوده و تنها روز بعد از آن یعنی «خرم‌روز» جشن ‌گرفته می‌شده است اما چنین نیست. در فرهنگ ایران‌زمین هیچ‌گاه شب و روزی نحس و بدیُمن خوانده نشده است؛ آن‌چنانکه این شب، شب مهمانی‌ها و قصه‌گویی‌ها و پایکوبی‌های آنان بوده است.

چرا شب چله؟

 تصور بسیاری نیز بر این است که شب یلدا از سنن آیینی زرتشتیان عزیز است؛ اینطور هم نیست. گرامی‌داشت شب یلدا و روز پس از آن، خرم‌روز، مدت‌ها پیش از ظهور زرتشت در ایران، احتمالاً از زمان آیین مهرپرستی، در ایران رواج داشته است. آنها این شب را شب تولد الهه‌ی مهر، میترا، می‌دانستند که برای جشن گرفتن آن گرد آتش جمع می‌شدند. «میزد» می‌دادند و خوان‌های خود را به روی میهمانان می‌گستردند. پ

میزد، ولیمه‌ای بوده است مانند گوشت و نان و شیرینی و حلوا که در آیین‌های باستانی بر خوان(سفره) می‌گذاشتند. در شب یلدا چه کار می‌کنیم!؟ هنوز هم در بسیاری از نقاط ایران مردم در این شب مانند عید نوروز در خانه‌های خود سفره پهن می‌کنند. ایرانیان قدیم بر این سفره انواع خوراکی و آلات و ادوات نیایش، آتش‌دان، عطردان و بخوردان داشتند و ایرانی‌های شکموی امروز فقط خوراکی! البته خیلی مهم نیست که چنین سفره‌ای باشد یانه، سفره از قدیم هم بهانه‌ای برای دورهم جمع شدن و تا صبح بیدار ماندن بود.

 

قصه‌گویی و تعریف خاطرات بزرگترها

آنچه در فرهنگ قدیم ایرانی در کنار جشن و پایکوبی و شب‌زنده‌داری، مرسوم بوده است، قصه‌گویی و تعریف خاطرات بزرگترهاست. در واقع حضور بزرگترها در مراسم شب یلدا ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. هر قوم، شهر و استانی نیز برای شب یلدای خود برنامه‌ی ویژه‌ای دارد از انواع مسابقاتی که برگزار می‌شود تا درست کردن غذا و شیرینی دور هم. اگر شما هم رسم خاصی برای این شب دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات عنوان کنید.

حافظ‌خوانی و شاهنامه‌خوانی نیز از رسوم ایرانی‌ها در این شب است. هرچند که این کار از ابتدا در مراسم شب یلدا جای نداشته اما رسم خوب و دلنشینی است که توانسته است جای پای خود را در بین شب‌زنده‌داران یلدا محکم کند. خوراکی‌های خوشمزه‌ی شب چله برای برخی شب چله کلاً در خوراکی‌هایش تعریف می‌شود! خوراکی‌های امروزی مانند هندوانه، آجیل، پشمک، شیرینی و سایر تنقلات که جای کشمش، سنجد، گندم‌برشته، انگور و سایر خوردنی‌های سنتی را گرفته‌اند.‌ میوه‌های قرمز این شب مانند انار، هندوانه و لبو، نشان شور زندگی و نمایندگان خورشیدند و میوه‎‌های پر از دانه نیز به نشان برکت و حاصل‌خیزی‌ بر سفره گذاشته می‌شوند.

هندوانه و جذاب ترین فال شب یلدا asianews

البته هر کدام از شهرها و اقوام مختلف رسوم مختلفی برای این شب دارند و خوراکی‌های متفاوتی آماده می‌کنند. از دلمه در خطه‌ی کردستان به عنوان شام گرفته تا درست کردن آوکونوس در شمال کشور که همگی شیرینی و زیبایی خود را دارند. بسیاری هم شام اصلی این شب را سبزی‌پلو و ماهی می‌دانند. آجیل این شب را از قدیم شیرین می‌چیده‌اند؛ ترکیبی از میوه‌های خشک و شیرین تا بادام و گردو که ترکیب گرمی و سردی است. راستش را بخواهید مهم نیست که شام چه می‌خورید و یا چه تنقلاتی فراهم می‌کنید، از کلم‌پلوی شیرازی تا ماهی و لوبیاپلو و خاگینه‌ی خرما، همه‌چیز مُجاز است اما اصل این است که خوش باشید و «آخشیج» بخورید! آخشیج یعنی «ضد»؛ یعنی هم گرمی بخورید و هم سردی، تا روز بعد یعنی خرم‌روز سرحال و شاد باشید و دچار دردسر نشوید! شب یلدا چه اتفاقات مهمی افتاده است؟ از رسومات شب یلدا و کارهایی که در این شب می‌کنیم، بگذریم. اینکه بدانید در شب یلدا و خرم‌روز در دنیا اتفاقات مهمی افتاده است نیز جالب است.

تولد های شب یلدا
ماری کوری را که یادتان هست؟ همسرش پیر کوری را چطور؟ رادیوم را دقیقاً در همین شب کشف کردند! احتمالاً عالم علم و فناوری باید خودش را مدیون شب یلدا بداند! ولی خوب اینطورها هم نیست! درست در همین شب شایعه‌ی پایان دنیا و تاریکی جهان هم‌زمان با پایان تقویم مایاها در دنیا ترس و واهمه ایجاد کرد؛ مردان علم باید برای مبارزه با چنین تفکراتی زودتر به خود بجنبند! به عالم سیاست برویم. ژنرال دوگل! همان که از بچگی اسمش را زیاد شنیدیم و در مثل‌ها هم از آن استفاده کردیم؛ او شب یلدا به ریاست‌جمهوری فرانسه رسید و ژوزف استالین، رهبر و سیاست‌مدار کمونیست شوروی در همین شب به دنیا آمد.

جالب‌تر از همه‌ی اینها، هیتلر درست شب یلدا شخصاً فرماندهی کل نیروهای مسلح آلمان را به عهده گرفت. از تاریخ بلند سرزمین خودمان هم که بگوییم در ۳۰ آذرماه، دادگاه نظامی دکتر محمد مصدق را به جرم سرکوبی کودتاگران ۲۸ مرداد و سرپیچی از قبول فرمان شاه، به سه سال زندان محکوم کرد.

احتمالا می پرسید به غیر از استالین دیگر چه کسی در شب یلدا به دنیا آمده است؛ کلکسیونی از بازیگران را داریم؛ از جین فوندای مشهور امریکایی گرفته تا گوویندای هندی!
یلدا در ادبیات یلدا همان چیزی است که شعرپیشه‌ها و طنازان و رندان می‌خواهند! یک آیین پُر از نماد که می‌تواند استعاره از بسیاری از مراحل زندگی ما و قصه‌های این دنیا باشد. ادیبان هم به آن اندازه که باید از این پتانسیل شعری و احساسی استفاده کرده‌اند و شب یلدا را به بسیاری غم‌ها چون فراق یار و خرم‌روز را به صبح امید آن تشبیه کرده‌اند. 
سعدی می‌سراید: هنوز با همه دردم امید درمان هست که آخری بود آخر شبان یلدا را امیرخسرو دهلوی می‌گوید: هر شبی در غم هجرت شب یلداست مرا که به سالی به جهان یک شب یلدایی هست شاعران معاصر نیز از این نغزگویی بی‌بهره نبوده‌اند؛ پروین اعتصامی می‌سراید: دور است کاروان سحر زینجا شمعی بباید این شب یلدا را اگر دوست دارید اشعار بیشتری درباره‌ی شب یلدا پیدا کنید، سایت گنجور مخزن مناسبی برای جستجوست.

چرا برای عروس ها هدیه شب چله می برند؟

چرا برای عروس شب چله‌یی می‌بریم؟ از قدیم در میان ایرانیان رسم بوده است که در شب یلدا و عیدها، برای دختری که برای پسر خود نامزد کرده بودند، هدیه می‌بردند. البته شب یلدا این هدایا با تزئیناتی از خوراکی‌های این شب، همراه است.

داستان این است که در قدیم دو نامزد تنها در شب‌های خاصی اجازه‌ی دیدار یکدیگر را داشته‌اند. با این کار خانواده‌ی داماد از خانواده‌ی عروس اجازه می‌گرفتند که عروس را یک شب به خانه‌ی خود ببرند تا در مراسمی که در خانه‌ی آنها برپا بود، شرکت کند.

دختر به نام یلدا

دوست دارید اسم دخترتان را «یلدا» بگذارید؟ اسم یلدا هم برای خودش داستانی دارد؛ نام دختران ایرانی با موهای مشکی و بلند! جالب است بدانید که در چند سال گذشته علاقه به انتخاب این نام در بین ایرانی‌ها بالاتر رفته است. از سال ۱۳۸۸ تا کنون «یلدا» جزو ۵۰ اسم اول است. در سال ۱۳۸۸ با ۴۲۱۹ نامگذاری، رتبه‌ی ۳۲، سال ۱۳۸۹ با ۴۱۹۸ انتخاب، رتبه‌ی ۳۱، سال ۱۳۹۰ با ۳۳۷۷ بار نامگذاری، رتبه‌ی ۴۴، سال ۱۳۹۱ با ۳۹۹۷ بار نامگذاری رتبه‌ی ۳۶ و در سال ۱۳۹۲ با ۳۵۴۲ بار انتخاب رتبه‌ی ۴۳ را به خود اختصاص داده است./

آسیانیوز، نمناک و بامیلو
https://www.asianews.ir/u/4pw
اخبار مرتبط
یزد - مدیرکل تعزیرات حکومتی استان از نظارت تعزیرات حکومتی ویژه شب یلدا به منظور حفظ آرامش بازار در سطح استان خبر داد
دکتر پیام طبرسی عضو کمیته علمی کرونا گفت ضرورت دارد که تجمع کنسرت ها و مهمانی های شب یلدا به دلیل هجوم گونه اومیکرون لغو شود.
​ یزد - مدیرکل تعزیرات حکومتی استان یزد از آغاز طرح نظارتی تعزیرات حکومتی ویژه شب یلدا به منظور حفظ آرامش بازار در سطح استان خبر داد
یزد - مدیر نمایندگی ستاد دیه استان از آغاز پویش "یلدای رهایی" به منظور آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در استان یزد خبر داد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید