صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱ دی ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۸
کد خبر: 7293
گزارشگر: 213
۷۸۵
۰
۰
۳
اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه فروش خودروسازان

حذف قرعه‌کشی خودرو

حذف قرعه‌کشی خودرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تقاضای خودرو در کشور یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه است و آنچه امسال تولید می‌شود یک میلیون دستگاه است که ۵۰۰ هزار دستگاه کمبود عرضه خواهیم داشت و این کمبود در سال آینده جبران می‌شود.

به گزارش آسیانیوز، وزیر صمت از برنامه‌ریزی برای افزایش تولید خودرو خبر داده و اعلام کرده است که در این فرایند، قرعه‌کشی حذف می‌شود. اما آیا طرح حذف قرعه‌کشی خودرو، قابل اجرا است؟

-------------------

بیشتر بخوانید:

«جزییات» دو برابر شدن مبلغ یارانه ها از دی ماه ۱۴۰۰

-----------------------------------------------------

رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است: تقاضای خودرو در کشور یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه است و آنچه امسال تولید می‌شود یک میلیون دستگاه است که ۵۰۰ هزار دستگاه کمبود عرضه خواهیم داشت و این کمبود در سال آینده جبران می‌شود.

او وعده داد: طبق این برنامه افزایش تولید متناسب با تقاضا خواهد بود و با این فرایند، قرعه‌کشی خودرو در سال ۱۴۰۱، که مدت کمی به آغاز آن مانده است، حذف می‌شود.

 طرح حذف قرعه‌کشی خودرو

سعید مدنی، مدیرعامل سابق سایپا گفت: همچنان، علی رغم افزایش قیمت خودرو کارخانه‌ای، اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار وجود دارد. با شرایط موجود احتمال حذف قرعه‌کشی در ابتدای سال ۱۴۰۱ وجود ندارد.

 او افزود: این اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار موجب شده است انگیزه‌ای برای ثبت‌نام خودرو در افراد، حتی اگر نیاز هم نداشته باشند، به‌وجود آید.

او در ادامه بیان کرد: تا مادامی که نظام قیمت‌گذاری بدین شکل است، تقاضا زیاد خواهد بود. این تقاضای زیاد را می‌توان با قرعه‌کشی، که یک درمان موقت است، حل کرد.

مدیرعامل سایپا تصریح کرد: با افزایش ۱۸ درصد قیمت خودرو، تفاوت قیمت کارخانه و بازار کمتر شده است. تنها زمانی مصرف‌کننده واقعی خودرو را خریداری می‌کند که این اختلاف قیمتی صفر شود و افزایش تولید نیز اتفاق بیافتد.

-------------------

بیشتر بخوانید:

یارانه بنزین فقط در کیش و قشم به افراد داده می شود/قیمت بنزین افزایش نمی یابد

-----------------------------------------------------------------------

مدنی افزود: قیمت‌گذاری باید در حاشیه بازار صورت گیرد. در این شرایط، انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری مردم در حوزه خودرو، ایجاد می‌شود. همچنین رانت بسیار بزرگ موجود در بازار هم از بین می‌رود.

او ادامه داد: حتی اگر در سال آینده ۵۰۰ هزار خودرو تولید شود، بايد در کنار نظام قیمت‌گذاری انجام بگیرد. خودروسازان توانایی تولید این مقدار خودرو را دارند. اگر به نقدینگی خودروسازها کمک شود، افزایش تولید اتفاق می‌افتد.

مدنی گفت: درصورتی که تقاضا کمتر از میزان تولید باشد، قیمت محصولات خودروسازان نیز کاهش می‌یابد. این موضوع باعث تنظیم قیمت بازار می‌شود. خودروسازان در این شرایط روش‌های دیگر فروش را امتحان می‌کند تا بتواند محصولات خود را عرضه کنند.

-----------------------------

بیشتر بخوانید

آخرین وضعیت «یارانه های جدید»/واریز یارانه «۴۸۰ هزار تومانی»
-----------------------------------------------------------------------------------

تاثیر حذف قرعه‌کشی بر بازار خودرو

وی در پاسخ به این سوال گفت: تا زمانی که تفاوت قیمتی بین کارخانه و بازار وجود دارد حذف قرعه‌کشی مشکلی را حل نمی‌کند. در صورت حذف قرعه‌کشی خودروسازان باید در پی پیدا کردن روشی باشند که محصولات را به تقاضاکننده واقعی بفروشند. موارد مختلفی برای این مساله ارائه شده اما موفق نبوده است.


او افزود: مجموع خودروهای عرضه شده در طرح‌های قرعه‌کشی کمتر از یک میلیون دستگاه است اما حدود ۴۰ میلیون نفر در این طرح‌ها ثبت‌نام می‌کنند، این موضوع نشان می‌دهد برگزاری قرعه‌کشی موفق نبوده است.

به گفته مدنی، احتمال این وجود دارد که وزیر صمت به همین دلیل تصمیم به حذف قرعه‌کشی گرفته باشد./

تجارت نیوز
https://www.asianews.ir/u/4qs
اخبار مرتبط
محسن رضایی وعده دو برابر شدن یارانه ها را از دی ماه 1400 داده و گفته است: طبق پیش بینی‌ها و برآورد‌ها هر خانوار رقمی معادل ۸۰۰ هزار تومان نقد و کالا یارانه دریافت خواهند کرد.
در طرح جدید یارانه که از سوی معاونت اقتصادی دولت مطرح شده، قرار است طرح باز توزیع یارانه بنزین تغییر کند و سهمیه بنزین به جای خودرو به افراد اختصاص یابد.
ناتمام ماندن و نامشخص بودن نتایج این دور از مذاکرات یکی از دلایلی است که سردرگمی در بازار را به همراه داشت و موجب شد تا بازار خودرو شکل نزولی به خود گیرد.
تا چندی پیش خریداران خودرو که قبلا ثبت نام کرده بودند خودرو را با قیمت‌های جدید خریداری کردند؛ اما به گفته نایب رئیس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس این موضوع خلاف موارد برخی از قراردادها است.
در طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو، خودروهایی که حراج شده اند به صورت متوسط ۱۲۰ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار هستند؛ با وجود این توزیع رانت خودروسازان بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند.
یزد- جانشین فرمانده انتظامی استان به منظور پیشگیری از سرقت خودرو توصیه ها و هشدارهایی را اعلام کرد
در حالی که یارانه جدید خودرو به زودی توزیع می‌شود، مرحله جدید پیش‌فروش محصولات شرکت ایران خودرو از روز پنجشنبه ۱۸ آذر آغاز خواهد شد.
خودروسازان با ۱۴۰ هزار خودرو ناقص در پارکینگ‌های خود، بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان زیان ناشی از ارزان‌فروشی البته طبق ادعای خودشان، همچنان اصرار بر اجرای طرح‌های فروش خود دارند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید