صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۳ دی ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۳
کد خبر: 7333
گزارشگر: 213
۷۶۳
۰
۰
۳
پرداخت یارانه بنزین در دی ۱۴۰۰

آخرین وضعیت واریز سهمیه بنزین و جبرانی

آخرین وضعیت واریز سهمیه بنزین و جبرانی
قرار بود سهمیه جبرانی مابقی خودروها که در آذر ماه واریز نشده بود این ماه پرداخت شود.

به گزارش آسیانیوز، سمیه بنزین در ماه واریز شد. قرار بود سهمیه جبرانی مابقی خودروها که در آذر ماه واریز نشده بود این ماه پرداخت شود اما بنا به گفته مخاطبان تجارت‌نیوز این سهمیه واریز نشده است. به جز این قرار بود سهمیه بنزین افرادی که ۹ ماه از بنزین خود استفاده نکردند، دی ماه واریز نشود.

---------------------------

بیشتر بخوانید:

علت انفجار وحشتناک در جایگاه سوخت+فیلم

--------------------------------------------

 سهمیه بنزین دی ماه ساعت ۱۲ آخرین روز آذر ماه واریز شد. سهمیه جبرانی خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها ماه پیش به همراه سهمیه آذر واریز شد. قرار بود سهمیه جبرانی بقیه خودروها این ماه و همراه با سهمیه دی‌ ماه واریز شود. اما به گفته رانندگان سهمیه جبرانی هنوز واریز نشده است.

اما این همه ماجرا نیست؛ به گفته سخنگوی شرکت ملی توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی، راننده‌هایی که از سهمیه ۹ ماه‌شان استفاده نکرده باشند، سهمیه جدید را دریافت نمی‌کنند.

این اتفاقات در حالی رخ داده که هفته پیش، معاونت اقتصادی رییس جمهور نامه‌ای منتشر کرد و بنا بر آن نامه، قرار است از سهمیه بنزین به طور آزمایشی در دو جزیره کیش و قشم به جای خودروها به افراد تعلق بگیرد.

--------------------------

بیشتر بخوانید:

سهمیه بنزین به خودروها قطع شد

------------------------------------------------------

 گزارشی را در این باره از نگاه مخاطبان در ادامه می خوانیم:


«۶۰ لیتر به کجا می‌رسه؟ یعنی هر شخص با این سهمیه میتونه در ماه۱۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشه.»

«هرروز یه برنامه جدیدی پیاده می‌کنین.»

«سهمیه ما کامل واریز نشده. از من ۳۰ لیتر کم شده بود!»

«کسانی که خودرو ندارند باز به خاطر گرانی نرخ کرایه‌ها و اثرات تورمی بیشتر ضرر می‌کنند.»

«اگر کسی کمتر بنزین مصرف بکنه سهمیه اش قطع میشه! شما به چی فکر می‌کنید که چنین می‌گین؟»

«به فکر معیشت و مسکن مردم باشید! ایرانی تا کمر تو سطل اشغال خم میشه اونوقت شما پیگیر بنزین مردم هستین واقعا تاسف باره!»

«فکر مردم بیکار و کسانی که حقوق های نجومی ندارند باشین برنامه نتیجه معکوس پیاده نکنین»

«دولت با کم کردن سهمیه بنزین افرادی که بنزین کم مصرف میکنند اشتباه بزرگی می‌کنه چون با این روش مردم را مجبور می‌کنه بنزین سهمیه ای خودش را الکی استفاده کنه تا سهمیه بنزین بعدی بهش تعلق بگیرد»

«مگه بنزین به قیمت فوب خلیج فارس قرار نیست حساب شه؟ اینطوری میشه لیتری۲۲ هزار در۲۰ لیتر. باید نفری ۴۲۰ هزار بدید! یکم حساب کتاب کنین مردم از چی خوشحالید نفری ۳۹۰ هزار ضرر کردید!»

«بیاید بگید میخوایم سهمیه یارانه ای بنزین رو قطع کنیم و بنزین تک نرخی باشه دیگه اینقدر صغری کبری نداره.»

آخرین بار و پیش از این سهمیه بنزین آذر ماه خودروها ۱۵ لیتر اضافه شده بود. دلیل این افزایش واریز سهمیه بنزین جبرانی بود. واریز این سهمیه سبب شد که سهمیه بنزین آذر ماه بیش از ۶۰ لیتر باشد. البته همان زمان گفته شد که بخشی از سهمیه مازاد واریز شده و واریز مابقی آن به دی ماه موکول می‌شود و احتمالا سهمیه بنزین دی ماه افزایش داشته باشد.

این در حالی است که نامه محرمانه تغییر روش سهمیه بندی بنزین به صورت آزمایشی در حالی منتشر شد که از متن این نامه با یک برداشت اشتباه خبر افزایش قیمت بنزین بیرون آمد.

متن نامه ای که معاون اقتصادی رییس جمهور به وزاری نفت، اقتصادی و دارایی دبیر شورایعالی منطقه آزاد ابلاغ کرده است مبتنی بر تصمیمات بیست و سومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی در تاریخ ۲۳ آبان ۱۴۰۰ است که باز توزیع یارانه بنزین از طریق ارائه سهمیه بنزین به افراد به جای خودروها را در خود دارد. در این نامه تاکید شده است طرح به صورت آزمایشی در کیش و قشم اجرا شود تا با توجه به نتایج آن برای تعمیم به کل کشور تصمیم گیری صورت گیرد.

از زمان انتشار این خبر تا لحظه تنظیم این گزارش موجی از واکنش ها و تکذیب ها در خروجی رسانه ها قرار گرفت. یکی از تکذیب کنندگان علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت بود که هرگونه تصمیم گیری یک شبه در این دولت را رد کرد و گفت تصمیماتی که بر زندگی مردم تاثیر بگذارد تمام جوانب آن سنجیده می شود. در مورد افزایش قیمت بنزین نیز تاکید کرد: این یک سوءبرداشت از نامه ابلاغی بوده و هیچ گونه افزایش قیمتی در نامه درج نشده است.

در این طرح مقرر شده است به‌صورت آزمایشی در دو جزیره قشم و کیش، سهمیه بنزین به‌جای خودروها به افراد اختصاص پیدا کند. این طرح به آن مفهوم است که خودروها در کیش و قشم دیگر بنزین ۱۵۰۰ تومانی ندارند و باید بنزین ۳۰۰۰ تومانی استفاده کنند. به جای حذف بنزین ۱۵۰۰ تومانی، به هر دارنده کد ملی که یک سال در کشور اقامت داشته است ۲۰ لیتر بنزین تعلق می گیرد.

به نقل از اقتصاد آنلاین، طرح اختصاص سهمیه بنزین به خانوار های فاقد خودرو یکی از طرح هایی است که در پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف مورد مطالعه قرار گرفت. بر اساس این مطالعات برای بازتوزیع عادلانه یارانه بنزین بین همه اقشار مردم، طرح تخصیص یارانه به هر فرد به جای هر خودرو پیشنهاد شد.

همزمان طرح مشابهی در مجلس نیز در دستور برری قرار گرفت. این طرح در ماه های پایانی سال در مجلس بررسی شد اما نهایتا در اسفند سال گذشته کمیسیون انرژی با این طرح مخالفت کرد. در این طرح آمده بود:

از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۰ به هر خانوار مشمول دریافت یارانه فاقد خودرو، به ازای هر نفر، پانزده (۱۵) لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه ای اختصاص می یابد. همچنین به خانوارهای دارای خودرو که تعداد اعضای آن بیشتر از چهار (۴) نفر باشد، به ازای هر نفر بیشتر، پانزده (۱۵) لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه‌ای تعلق می گیرد.

در ادامه ذکر شده بود: در سال ۱۴۰۰، سایر سهمیه های بنزین وسایل نقلیه شخصی و عمومی (از جمله انواع تاکسی، وانت بار و موتورسیکلت) مانند گذشته به قوت خود باقی می ماند.

با رد این طرح از سوی مجلس جریان سهمیه های خودروها برقرار ماند ولی دولت تصمیم گرفت این طرح را راسا آغاز کند اما برای برآورد آثار آن، دستور به اجرای آزمایشی آن داده شد. همچنین میزان سهمیه تعلق گرفته از ۱۵ لیتر به ۲۰ لیتر افزایش یافت که از طریق کارت بانکی افراد قابل برداشت خواهد بود.

فریدون عباسی دوانی عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: برای اجرای هر طرحی باید ۲ موضوع یعنی رفاه مردم و پایداری اقتصاد مد نظر قرار گیرد. مردم حق دارند از سرمایه ملی به اندازه استفاده کنند اما این مصرف باید به اندازه ای باشد که سرمایه ملی از بین نرود. لازم است یک مقدار عادی برای همه مردم در نظر گرفته شود و افرادی که بیش از اندازه تعیین شده مصرف می کنند؛ هزینه های آزاد را بپردازند. یعنی قیمت تمام شده با سود مشخص یا قیمت نزدیک به نرخ صادرات را باید برای این دسته افراد در نظر گرفت.

او با تاکید بر اینکه پیش از اینکه یک طرح اجرا شود نباید در جامعه تنش ایجاد شود پیشنهاد داد: بهتر است مجلس و دولت روی طرحی واحد کار کنند و اصلاحات را با بررسی همه جوانب انجام دهند. به نظر می رسد بودجه ۱۴۰۱ محل مناسبی برای ایجاد برخی از اصلاحات باشد.

اما حسین راغفر کارشناس اقتصادی اعطای یارانه به همه افراد را هودر رفت منابع نسل آینده دانست و در گفت و گو با اقتصاد آنلاین گفت: هدف از اجرای طرح تغییر روش سهمیه بندی بنزین، افزایش قیمت بنزین تا رسیدن به نرخ واقعی است. این طرح در حال حاضر به صورت آزمایشی در کیش و قشم قرار است اجرا شود و پس از مشخص شدن اشکالات، اصلاحاتی صورت گرفته و در کل کشور اجرا شود. در کنار این تغییر روش، در گام بعدی افزایش قیمت بنزین نیز صورت خواهد گرفت.

او اظهار کرد: تغییر تخصیص سهمیه به جای خودرو به افراد برای این پیش بینی شده است که یک اقبال عمومی از این طرح صورت گیرد. برای این منظور نیز پیش بینی شده روزانه یک لیتر به هر نفر سهمیه اختصاص پیدا کند.

راغفر اذعان کرد: اینکه هر شهروندی یک لیتر بنزین دریافت کند در ظاهر عادلانه به نظر می رسد اما این پرسش مطرح است که آیا اصولا ما باید به این سمت حرکت کنیم که منابع کشور را به شکل غیرمنطقی توزیع کنیم؟ این منابع نه تنها متعلق به نسل کنونی است بلکه متعلق به نسل آینده نیز هست. چه کسی برای آینده کشور فکر کرده است؟

او یادآور شد: گفته می شود در ۲۰۳۰ بسیاری از خودروها در دنیا برقی خواهند بود. بنابراین نظام حمل و نقل به سرعت در حال تحول و تغییر است ولی ما هنوز به دنبال روش هایی هستیم که در دنیا در حال منسوخ شدن است.

این کارشناس اقتصادی افزود: آینده پنج تا ۱۰ سال دیگر را نادیده می گیرند و سرمایه گذاری های مضر و غلط را شکل دادند به اضافه اینکه آسیب های جدی محیط زیستی را شکل می دهند.

راغفر توضیح داد: به جای آنکه دولت به دنبال پرداخت یارانه به هر نفر باشد بهتر است روی ارتقای حمل و نقل عمومی کار شود. باید دستور کار تصمیم گیری کاملا تغییر کند و با توجه به یک نگاه میان مدت بین ۵ تا ۱۰ سال آینده تصمیم گیری شود.

قیمت ها باید اصلاح شود
جلال میرزایی عضو دیگر کمیسیون انرژی نیز در واکنش به خبر افزایش قیمت بنزین گفت: برای افزایش قیمت باید بررسی های دقیق و همه جانبه ای صورت گیرد. آن طور که از شرایط فعلی بر می آید، افزایش قیمت در حال حاضر ممکن نیست./

آسیانیوز تجارت نیوز
https://www.asianews.ir/u/4rt
اخبار مرتبط
براساس یک طرح آزمایشی در دو جزیره قشم و کیش، سهمیه بنزین به‌جای خودروها به افراد اختصاص پیدا می کند، در حالی که از موضوع تغییر روش سهمیه بندی بنزین با یک برداشت اشتباه خبر افزایش قیمت بنزین بیرون آمد.
محسن رضایی وعده دو برابر شدن یارانه ها را از دی ماه 1400 داده و گفته است: طبق پیش بینی‌ها و برآورد‌ها هر خانوار رقمی معادل ۸۰۰ هزار تومان نقد و کالا یارانه دریافت خواهند کرد.
ساعاتی پیش انفجاری مهیب در جایگاه سوخت سی ان جی زاهدان به وقوع پیوست.
در طرح جدید یارانه که از سوی معاونت اقتصادی دولت مطرح شده، قرار است طرح باز توزیع یارانه بنزین تغییر کند و سهمیه بنزین به جای خودرو به افراد اختصاص یابد.
معاون پارلمانی وزیر اقتصاد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در بودجه بندی سال آینده برای حمایت از اقشار آسیب پذیر یک‌صد هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
در حالی بیست و پنجمین مرحله یارانه معیشتی فردا به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود که طبق وعده دولت باید دو یارانه دیگر در این ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود؛ پرداخت یک یارانه قطعی و دیگری وعده‌ای است که دولت داده.
در حالی که زمزمه افزایش قیمت بنزین از محافل جدی شنیده می شود، جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم هشدار می‌دهد که اگر به همین روند ادامه دهیم، به جز کمبود گاز، دچار کمبود بنزین هم می‌شویم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید