چهارشنبه / ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۲۰:۲۲
کد خبر: 734
گزارشگر: 49
۳۱۷
۰
۰
۰

"صندوق" یا مخزن الاسرار ؟

درسال 1380" حساب ذخیره ی ارزی" تاسیس شد . چون رهبر معظم انقلاب از عملکرد آن راضی نبودند دستور به تاسیس " صندوق توسعه ی ملی " صادر شد .
 هدف از تاسیس آن استفاده ی بهینه ازمنابع ارزی حاصله از فروش نفت خام ، گاز و فرآورده های نفتی از طریق تامین منابع طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری در قالب تسهیلات بانکی به بخش های غیر دولتی و سرمایه گذاری در بازار های خارجی است . 
حال روزنامه ایران در مصاحبه با ریاست هیئت عامل به چند و چون عملکرد این " صندوق" پرداخته است و وارد نکات تکنیکی و نحوه ی کارکرد این صندوق شده است ودر خاتمه اززبان ریاست آن "صندوق "نتیجه گرفته است : برداشت از" صندوق" بدون اذن رهبری و تصویب مجلس ممکن نیست و حتی یک ریال از" صندوق" بدون طی این مسیر صورت نگرفته است .
خوب خدا را شکر خیالمان جمع شد که شایعه ی تبدیل " صندوق " به "قلک دولت "کذب محض است .
اما این درست که افشای اطلاعات دریافت کنندگان تسهیلات تنها باحکم قاضی ممکن است ولی بیان کلیاتی که گویای بر آورده شدن پریودیک اهداف تعریف شده ی این "صندوق " است که محرمانه نیست !
پاروی حق نگذاریم ؛ برخی مطالب روشن می شوند ازجمله این که حدود 11در صد منابع "صندوق" به ریال تبدیل می شوند وبه بخش کشاورزی پرداخت می شود ؛ یا "صندوق "در زمینه ی سرمایه گذاری خارجی مطلقاً عملکردی نداشته است ؛ یا این که هنوز ارز ناشی از فروش فرآورده های نفتی وارد "صندوق" نشده است ؛ اما توجیه این عبارات نیز خیلی قانع کننده به نظر نمی رسند .
این که نقش بانک ها در این گونه واگذاری ها کلیدی است و نظارتکی هم از طریق کارشناسان صندوق صورت می گیرد چندان کافی به نظر نمی رسد به خصوص که نقش بانک ها در اختلاس های هزار میلیاردی کمرنگ نبوده است .
سوال اساسی از هر موسسه ای حد اقل این ها است :
عملکرد " صندوق"منجر به چه دستآوردهائی در جهت بهبود اقتصاد ملی شده است ؟ 
سال به سال به چه میزان به اهداف خود نزدیکتر شده اید ؟
علل کامیابی ها وناکامی های تان چه بوده است ؟
برای بهبود ادامه حیاتتان چه درس ها گرفته اید و چه راه کارهائی در نظر دارید ؟
مدل ها و الگوهای موفقی که دردنیا مورد تاییدتان است کدامند ودر این مدت  به چه میزان به آن ها نزدیک یا از آن ها دور شده اید ؟
این که مقرر بوده سال اول 30 در صد و سال های بعد بطور تصاعدی با دو درصد بیشتر این ذخایر انجام شود برای ساختارهای اقتصادی استوار و جا افتاده می تواند کاربرد داشته باشد نه اقتصاد ما که از هزاران عارضه ی وخیم در رنج است !
 حال هر چه بوده و هر چه شده ، پیشکش؛ کارنامه ی هشت ساله ی این "صندوق " که مقرر بود معایب " حساب ذخیره ی ارزی " را نداشته باشد چرا باید همچنان در هاله ای از ابهام وایهام باقی بماند؟
 
مسعودخوشابی
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید