صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۴ دی ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۴
کد خبر: 7517
گزارشگر: 213
۵۹۶
۰
۰
۵
نظر یک کارشناس درباره نامشخص بودن برنامه اقتصادی دولت

کناره گرفتن قالیباف از دولت رئیسی؟

کناره گرفتن قالیباف از دولت رئیسی؟
ظاهرا به دلیل نامشخص بودن برنامه های اقتصادی دولت رئیسی، گروهی از اصولگرایان از جمله قالیباف نیز در حال دور شدن از مجموعه دولت هستند.

به گزارش آسیانیوز، تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: روشی که آقای قالیباف برای اداره مجلس پیش گرفته، متفاوت از مدتی قبل می بینم. ظواهر امر نشان می دهد که او دارد خودش را کنار می کشد چون نمی‌خواهد هم‌خرج دولت محسوب شود.

دولت سیدابراهیم رئیسی با شعار مبارزه با فساد و برقراری عدالت در مسیری قرار گرفته که به نظر می رسد می خواهد از حذف یارانه ها کسب درآمد کند، بر همین اساس برخی کارشناسان معتقدند «این دولت رویکرد لیبرالیستی در حوزه اقتصادی را دنبال می کند.»

مرزبندی مجلس با دولت؛ قالیباف دارد خودش را کنار می‌کشد

محمد مهاجری درباره رویکردی های لیبرالیستی دولت سیزدهم در حوزه اقتصاد گفت: دولت آقای رئیسی کم کم دارد متوجه می شود اقتصاد علم است و برای اینکه بتواند اقتصاد را سر و سامان دهد، چاره ای جز اینکه بتواند به علم اقتصاد روی بیاورد ندارد.

وی افزود: سیاست گذاری در اقتصاد کشور، سالها بین لیبرال ها و نهادگراها محل دعوا قرار گرفته است چون هر کدام از این دو دیدگاه معتقدند با روش های خودشان بهتر می توانند به نتیجه برسند اما کمتر تا به حال به اقتصاد ملی توجه شده است. به نظر می رسد دولت آقای رئیسی همان طور که تا به حال گفتمان خاصی نداشته، در موضوع اقتصادی نیز نشان داد هیچ برنامه ای روی زمین برای حل مشکلات کشور ندارد.

این فعال مطبوعاتی بیان کرد: وقتی به حوزه انتصابات آقای رئیسی نگاه می کنیم، می بینیم افراد با سلیقه های متنوع و مخالف یکدیگر در مسئولیت حضور پیدا می کنند و این نشان می دهد که هیچ برنامه ای در حوزه اقتصاد وجود ندارد. امروز هم که نسخه های مختلفی برای بنزین یا موضوعات دیگر می پیچند به نظرم همچنان محل دعوا و اختلاف بین خود دولتمردان است.

وی درباره هشدار اقتصاددان ها به دولت سیزدهم راجع به تبعات و عواقب حذف ارز ترجیحی و طرح اختصاص سهمیه بنزین به هر کدملی و نگرانی اصولگرایان از لطمه خورد پایگاه اجتماعی شان به دلیل تصمیمات اقتصادی این دولت، یادآور شد: الان مجلس به تدریج دارد منتقد دولت آقای رئیسی می شود. به عبارت دیگر همین مجلسی که چندان پایگاه اجتماعی هم ندارد می خواهد در سایه مخالفت با دولت قدری پایگاه اجتماعی خودش را تقویت کند.

این فعال سیاسی اصولگرا تأکید کرد: دولت آقای رئیسی واقعا دولت همه اصولگراها نیست. بخشی از این دولت دست جبهه پایداری است و این جبهه دارد از اعتبار دولت آقای رئیسی ارتزاق می کند بدون آنکه هزینه اش را بپردازد. شاید پایگاه اجتماعی اصولگرایان خیلی در این قضایا دست خوش تغییر نشود اما پایگاه اجتماعی شخص آقای رئیسی قطعا تخریب خواهد شد.

به نقل از نامه نیوز، مهاجری درباره مرزبندی اصولگراها با دولت سیدابراهیم رئیسی گفت: رویکرد مجلس این نشان می دهد. اصولگرایان معتدل کلا کاری با دولت ندارند. حتی روشی که آقای قالیباف برای اداره مجلس پیش گرفته، متفاوت از مدتی قبل می بینم. ظواهر امر نشان می دهد که او نیز دارد خودش را کنار می کشد چون نمی‌خواهد هم‌خرج دولت محسوب شود./

https://www.asianews.ir/u/4wu
اخبار مرتبط
مدیر «شرکت صادراتی تهران ستاک» که یک تولیدکننده مشتاق و دور از وطن بود و قصد سرمایه گذاری در کشور را داشت و دارد، در حال آغاز اعمال ایده ها و ارتباطش با بانک ها، مانند بسیاری از صنعتگران کشور، در دام ظلم نظام بانکی ایران افتاد! این تولید کننده، نامه ای به ابراهیم رئیسی نوشته و از او تظلم خواهی کرده است.
ابراهیم رئیسی یکی از برنامه‌های اقتصادی خود را اعطای کارت اعتباری ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی اعلام کرده که به گفته او قرار است در آذر ماه اعطا شود.
در حالی که بسیاری از سهامداران از عملکرد دولت ابراهیم رئیسی در زمینه بورس انتقاد می‌کنند و آن را خلاف وعده‌های دولت بیان می کنند، از ابتدای آبان ماه تا کنون شاخص کل بیش از ۶۰ هزار واحد سقوط کرده است.
در حالی که روز گذشته استاندار خوزستان حاضر به دیدار با کارگران معترض نشد، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در ادامه‌های اعتراض‌های ۵ ساله خود به وضعیت این مجتمع، در یک تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری شهر شوش، عملکرد دولت ابراهیم رئیسی را «ضد مردمی و ضد کارگری» بیان کردند.
در حالی که در دولت ابراهیم رئیسی وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال اعلام شده، به تازگی خبری مبنی بر مسکن رایگان برای برخی اقشار، از مسوولان شنیده شده است.
سخنان وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی در هنگام ترک نیویورک حاکی از آن است که او پس از دیدار با وزرای خارجه آلمان، بریتانیا، فرانسه و همچنین مسئول سیاست خارجی اروپا، چشم‌اندازی روشنی از بازگشت احتمالی به مذاکرات وین ندارد.
ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: همه طرف‌ها باید به توافق هسته‌ای و قطعنامه سازمان ملل متحد در عمل پایبند بمانند؛ اما آمریکا به تعهد خود که لغو تحریم‌هاست عمل نکرده است، نقض عهد کرده و از برجام خارج شده است.
روزنامه کیهان در واکنش به برخی چهره‌ها و جریان‌های سیاسی داخلی نسبت به عضویت ایران در شانگهای گفت: گروهی مدعی هستند که عضویت در این سازمان، برای ایران منفعت خاصی در پی نخواهد داشت و اصلاً چیز دندان‌گیر و مهمی ‌نیست!
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید