صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۴ دی ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۲
کد خبر: 7527
گزارشگر: 213
۳۹۷
۰
۰
۳
وضعیت سرمایه گذاری و زندگی در ترکیه

خانه خریدن و اقامت در رکود اقتصادی ترکیه؟

خانه خریدن و اقامت در رکود اقتصادی ترکیه؟
همزمان با تلاطم های اخیر در ترکیه و رکود اقتصادی در این کشور، ایرانیان صاحب ملک در ترکیه ترجیح می‌دهند خانه خود را به جای شهروندان ترکیه‌ای به ایرانیان بفروشند و در این شرایط باید بدانیم که وضعیت سرمایه گذاری و زندگی در ترکیه چگونه است.

به گزارش آسیانیوز، در سال‌های اخیر شاهد تبلیغات مختلف برای تشویق به مهاجرت از کشور به ویژه به کشورهایی چون ترکیه بوده‌ایم. به دلایل مختلفی از جمله هزینه کمتر، سرمایه گذاری و خرید خانه همواره یکی از راه‌های متداول برای مهاجرت به ترکیه بوده است. راهی که بعضی را به مقصد خود رسانده و بعضی دیگر را تبدیل به مال باختگانی در کشوری غریب کرده که راهی قانونی برای بازپس گیری سرمایه خود نمی‌شناسند.

-------------

بیشتر بخوانید

«سراب» خرید خانه در ترکیه
-----------------------------------------

به همین دلیل پیش از اقدام به خرید خانه در ترکیه، آگاهی کامل از قوانین و شرایط خرید ملک در این کشور می‌تواند بسیار مهم و ضروری باشد.

از سویی دیگر در ماه‌های اخیر انتشار آگهی فروش خانه از سوی ایرانیان برای فروش املاک خود در ترکیه در سایت‌های داخل کشور این شائبه را ایجاد کرده است که خانه ایرانیان در ترکیه نسبت به خانه شهروندان خود این کشور به قیمت پایین‌تری خریداری می‌شود. به همین دلیل ایرانیان صاحب ملک در ترکیه ترجیح می‌دهند خانه خود را به جای شهروندان ترکیه‌ای به ایرانیان بفروشند.

اقتصاد آنلاین نوشت رضا کامی، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در گفت و گو با اقتصادآنلاین ضمن تکذیب این خبر تاکید کرد که به دلیل تخلفات و کلاهبرداری‌ هایی که در این راه صورت گرفته است، به تمام افرادی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند پیشنهاد می‌کنیم پیش از اقدام از تمام شرایط و روش‌های حقوقی خرید خانه در ترکیه اطلاعات کامل را به دست آورند.

به گفته یک مشاور خرید ملک در ترکیه، بر اساس قوانین این کشور شهروندان ایرانی در صورت خرید خانه به ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا اقامت یکساله این کشور به شرط تمدید را دریافت می‌کنند. در این حالت اقامت خریدار خانه به شرط زندگی در ترکیه بصورت سالانه تمدید می‌شود و بعد از پنج سال فرد می‌تواند اقامت دائم، حق شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت کند.

حالت دیگر این است که فردی خانه‌ای با ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری کند. در این روش از همان ابتدا صاحب ملک پاسپورت و حق شهروندی را دریاف می‌کند اما باز هم تا سه سال حق فروش خانه خود را ندارد زیرا در ازای خرید خانه حق شهروندی دریافت کرده است.

همچنین باید توجه داشت که بحران ارزی ترکیه، سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور را با ریسک‌های بالایی همراه کرده است. به عنوان مثال خریداران مسکن طی دو سال گذشته در ترکیه با توجه به کاهش ارزش لیر زیان قابل ملاحظه‌ای را متحمل شده‌اند. بنابراین علاوه بر رعایت مسائل حقوقی خرید خانه در کشور ترکیه، به لحاظ اقتصادی برای سرمایه گذاری در املاک این کشور باید به تمام شرایط توجه کرد.

به گزارش آسیانیوز، این در حالی است که به تازگی نشانه های اقتصاد وحشتناک در همه جای ترکیه دیده می شود؛ از صف شلوغ کیوسک های نان دولتی نزدیک میدان تکسیم گرفته تا قیمت دارو مایحتاج و حتی دستمال توالت که در حال افزایش است؛ در این حال به جای توجه به داروهای درمان این بیماری اقتصادی، اصرار به دور باطل مقاومت و رویای امپراطوری عثمانی، ممکن است به حذف رییس جمهور بینجامد.

حتی قبل از شیوع پاندمی تقریبا از دو سال پیش ترکیه در تلاش بود تا از رکود بی سابقه جلوگیری کند؛ چرا که بدهی سر با فلک کشیده خارجی کاهش شدید ارزش لیر و تورم فزاینده دست و پنجه نرم می کرد که در هفته های اخیر این قطار از ریل خارج شده ارزش نزولی لیر سرعت غیر قابل کنترل گرفته و در این سراشیبی به سرعت پیش می رود؛ جایی که رییس جمهور مستبد به جای فشار پدال ترمز به شدت روی پدال گاز قاطر تورم فشار می آورد.

تورم در هر اقتصادی در دنیا وجود داشته و بیماری لاعلاج نیست و طبیعتا درمان مخصوص به خود را دارد.

مشکلات اقتصادی آنکارا ریشه عمیقی دارد اما چیزی که در حال حاضر باعث عود کردن این بیماری اقتصادی در آنکارا شده اصرار بدون منطق رئیس جمهور بر کاهش نرخ بهره در مواجهه با تورم شدید بود که می توان نتیجه گرفت برای برای جبران کسری بودجه تصویب شده بود. تقریبا با چرخش 180 درجه ای مخالف دارویی که اکثریت غریب به اتفاق اقتصادانان هر کشوری در مواجهه با تورم تجویز میکنند: یعنی افزایش نرخ بهره و امحای نقدینگی. رییس جمهور سالهاست براین دارو مقاومت می کند و عزم جدی وی برای ادامه کاهش نرخ بهره حتی در شرایط که تورم از 21 درصد گذشته ترکیه را ممکن است به مرز نابودی بکشاند./(بخشی از یادداشت در ترکیه چه خبر است، تامید محمدرضایی؛ آسیانیوز)

آسیانیوز، اقتصاد آنلاین
https://www.asianews.ir/u/4x1
اخبار مرتبط
در حالی که برخی اخبار حکایت از افزایش مهاجرت ایرانیان به ترکیه دارد؛ اقتصاد این کشور با تورم سالانه، افزایش بدهی خارجی، افزایش بیکاری و قوانین تبعیض‌آمیز علیه مهاجران روبرو می شود تا جایی که سرمایه‌گذاری ناامن و املاک ایرانیان در آن در معرض کم ارزش شدن است.
به گزارش آسیانیوز، هفدهمین فستیوال بین المللی فیلم کوتاه برف طی سه روز 2-4 دی ماه در محل دانشگاه آتاترک ارزروم برگزار شد.
برای قهرمانان و افتخار آفرینان واقعی ایران در صداوسیما و رسانه‌های رسمی و غیر رسمی کشور چه برنامه گفت و گویی ترتیب داده شد؟ جوانان کشتی‌گیر که افتخارات بزرگ را در المپیک و مسابقات جهانی رقم زدند چند بار به تلویزیون آمدند و واقعا اسم جوان دانشمند، مریم میرزاخانی را هیچ کسی نشنیده بود و بعد جامعه فهمید که چه کسی را از دست داد!
کارشناسان گفتند ارزش ملک‌های ۲۵۰ هزار دلاری درترکیه ۱۷۰ تا ۸۰ هزار دلار بیشتر نیست و مردم در خرید این ملک‌ها حدود ۴۰ درصد ضرر می‌کنند.
بهاره رهنما که اغلب با موضوعی واقعی یا کذب سبب جنجالی تازه در فضای مجازی می شود، به تازگی تصویری نسبتا غمکین را از خود در اینستاگرام به اشتراک گذاشته و از شوهرش هم تعریف کرده است.
نشانه های اقتصاد وحشتناک در همه جای ترکیه دیده می شود؛ از صف شلوغ کیوسک های نان دولتی نزدیک میدان تکسیم گرفته تا قیمت دارو مایحتاج و حتی دستمال توالت که در حال افزایش است؛ در این حال به جای توجه به داروهای درمان این بیماری اقتصادی، اصرار به دور باطل مقاومت و رویای امپراطوری عثمانی، ممکن است به حذف رییس جمهور بینجامد.
درباره خبر ازدواج نعیمه نظام دوست با عمو پورنگ توضیحاتی در یک لایو اینستاگرامی داده شده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید