صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۱ دی ۱۴۰۰ / ۱۷:۴۷
کد خبر: 7646
گزارشگر: 213
۷۳۴
۰
۰
۴
فاجعه بنزین ۱۵ لیتری در راه است

طرح جدید «بنزین» جامعه را شعله ور می کند!

طرح جدید «بنزین» جامعه را شعله ور می کند!
یک فعال اصولگرا، بنزین را موضوعی فاجعه آور برای کشور دانست و گفت: افزایش احتمالی نرخ بنزین در ادامه طرح جدید توزیع بنزین بازی با آتش است و تاکید کرد که باید از تجربیات درس گرفت.

به گزارش آسیانیوز، اعتراضات در قزاقستان و درگیری‌های توام با خشونتی که در پی افزایش قیمت سوخت ایجاد شده یکی از داغ‌ترین اخبار هفته اخیر در سطح دنیا بوده است. این موضوع اما برای ما به طور ویژه‌ای مهم باشد زیرا به نظر می‌رسد از جهات مختلف تشابهاتی با وضعیت آنان داریم.

---------------

بیشتر بخوانید

آخرین وضعیت واریز سهمیه بنزین و جبرانی

-------------------------------------------

تجربه افزایش یکباره قیمت بنزین در آبان 98 و وقایع بعد از آن از یک سو، حواشی که اخیرا درباره حذف ارز ترجیحی و افزایش نرخ بنزین ایجاد شده نیز از سوی دیگر. بسیاری از کارشناسان و متخصصان خاصه در حوزه جامعه شناسی و سیاسی در هفته‌های اخیر هشدارهای لازم را داده و از کاهش آستان تحمل مردم و جامعه نوشته‌اند.

تاکیدشان بر این است که این مردم با این گرانی و تورم و سختی‌های معیشتی طاقت فشار بیشتر را ندارند و اگر بنا بر جراحی‌های اقتصادی است، فارغ از درست یا غلط بودن آن باید حتما زمان و شیوه مناسب را یافت تا کار به اعتراض و تبعات سیاسی آن نرسد.

عزت‌الله یوسفیان ملا، فعال سیاسی اصولگرا از جمله سیاسیونی است که در این زمینه بارها هشدار داده است. او در گفت‌وگو با «نامه نیوز» افزایش احتمالی نرخ بنزین در ادامه طرح جدید توزیع بنزین را «بازی با آتش» خوانده و تاکید می‌کند که باید از تجربیات درس گرفت.

-------------------------

بیشتر بخوانید:

سهمیه بنزین به خودروها قطع شد

------------------------------------------------------

او با تاکید بر اینکه « قبلا تصمیمات خلق‌الساعه پرهزینه کم نداشته‌ایم» گفت: «مثلا بحث یارانه از یک شعار انتخاباتی بود و همه مشکل درست کرد. هر اقدامی در این بخش‌ها کرده‌اند بعدا با مشکل مواجه شده است اما معلوم نیست که با چه جراتی الان یک مرتبه می‌گویند که می‌خواهیم سهمیه بنزین را ۱۵ لیتر کنیم! اینطور کنیم و آن‌طور کنیم! می‌گویند مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد اما دل آقایان در دولت چقدر قوی و بزرگ است که در این شرایط چنین تصمیماتی می‌گیرند!»


این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه «یقین بدانید که با این کارها اتفاق بدی خواهد افتاد» گفت: «این بازی با آتش است. آتشی که ممکن است شعله آن به جاهای دیگری بکشد که اصلا فکرش را نمی‌کنیم.»

وی با تاکید بر اینکه «نباید مساله را ساده دید» گفت: «همین مساله قزاقستان را ببینید. این اتفاق چندین سال پیش هم افتاد . یعنی در زمان مراد نیازف حرکتی صورت گرفت و اعتراضاتی شکل گرفت و سرکوب شد.

یوسفیان ملا تاکید کرد: «در این شرایط که کشور از مشکلات فعلی خلاص نشده حیف است که آقایان مساله دیگری بتراشند و مشکل جدید درست کنند. الان همه نگران حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و عواقب آن هستند. اگر این ارز موجب دزدی و فساد است باید مانع از افزایش فساد شد. هنر دولت به این است که با کنترل فسادها، ارز ۴۲۰۰ تومانی را بدهد».

این فعال سیاسی اصولگرا ضمن اشاره به اینکه باید از تجارب داخلی و خارجی مشابه درس گرفت، گفت: «متاسفانه درس نمی‌گیریم چون اگر می‌گرفتیم حتما این کارها را نمی‌کردیم. عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود.»/

نامه نیوز
https://www.asianews.ir/u/50b
اخبار مرتبط
ظاهرا به دلیل نامشخص بودن برنامه های اقتصادی دولت رئیسی، گروهی از اصولگرایان از جمله قالیباف نیز در حال دور شدن از مجموعه دولت هستند.
سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی با کارت ملی به برخی از افراد تعلق می گیرد.
قرار بود سهمیه جبرانی مابقی خودروها که در آذر ماه واریز نشده بود این ماه پرداخت شود.
محسن رضایی وعده دو برابر شدن یارانه ها را از دی ماه 1400 داده و گفته است: طبق پیش بینی‌ها و برآورد‌ها هر خانوار رقمی معادل ۸۰۰ هزار تومان نقد و کالا یارانه دریافت خواهند کرد.
ساعاتی پیش انفجاری مهیب در جایگاه سوخت سی ان جی زاهدان به وقوع پیوست.
در طرح جدید یارانه که از سوی معاونت اقتصادی دولت مطرح شده، قرار است طرح باز توزیع یارانه بنزین تغییر کند و سهمیه بنزین به جای خودرو به افراد اختصاص یابد.
معاون پارلمانی وزیر اقتصاد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در بودجه بندی سال آینده برای حمایت از اقشار آسیب پذیر یک‌صد هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید