صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۶ دی ۱۴۰۰ / ۱۵:۵۵
کد خبر: 7751
گزارشگر: 213
۲۳۱۲
۰
۰
۴
فقدان رحمان گلزار شبستری

پدر شهرک اکباتان درگذشت/«خالق» ساختمان هایی ۳۰۰ ساله با مقاومت زلزله ای ۹ ریشتر!

پدر شهرک اکباتان درگذشت/«خالق» ساختمان هایی ۳۰۰ ساله با مقاومت زلزله ای ۹ ریشتر!
رحمان گلزار شبستری، سرمایه‌گذار و سازنده شهرک اکباتان تهران، در سن ۹۲ سالگی در فلوریدای آمریکا درگذشت. برای یادگار زیبای معماری او در ایران، به علت دارا بودن رعایت استانداردهای بالای معماری و شهرسازی عمر مفیدی معادل ۳۰۰ سال پیش بینی شده است.

به گزارش آسیانیوز، مهندس رحمان گلزار شبستری، سرمایه‌گذار و سازنده شهرک اکباتان تهران، در سن ۹۲ سالگی در فلوریدای آمریکا درگذشت. او فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و ساخت اکباتان را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد که پس از انقلاب مصادره شد.

پدر شهرک اکباتان درگذشت asianews 

-------------

بیشتر بخوانید

ناگفته های شهرک اکباتان و سازندگان آن/ راز «سازه هایی محصور در میان درختان»
-----------------------------------

عمر مفید شهرک اکباتان به علت رعایت استانداردهای بالای معماری و شهرسازی از جمله فضای سبز گسترده در این مجموعه، حدود ۳۰۰ سال برآورد شده است.

شهرک اکباتان نامی است که در دهه ۵۰ میان اهالی تهران مشهور شده بود. در این مکان، بلند مرتبه هایی به طور وسیع ساخته شد؛ تا جایی که ۱۵ هزار آپارتمان در این شهرک گرد هم آمدند اکباتان از نام قدیم شهر همدان که «هگمتانه» بود، گرفته شد و در پارسی کهن به معنای گردهمایی است و هم اکنون هم مکان بزرگ و دلپذیری برای زندگی خانوارهای ایرانی شده است و داستان های مفصلی در دل خود دارد.

حدود ۵۰ سال قبل پروژه اکباتان به ابتکار و همت گلزار شبستری آغاز شد.این پروژه آنقدر بزرگ و منحصر به فرد بود که در همان زمان مجله تایم مطلبی در ستایش آن پروژه تحت عنوان «هر ساعت، یک خانه» منتشر کرد.

پدر شهرک اکباتان درگذشت asianews

 

شهرک اکباتان را پیش از انقلاب نه آمریکایی‌ها ساختند و نه دولت وقت تاثیر چندانی در پیشرفت آن داشت.

پدر شهرک اکباتان درگذشت/«خالق» ساختمان هایی ۳۰۰ ساله با مقاومت زلزله ای ۹ ریشتر! asianews

 

تمام مسئولیت و مدیریت طراحی، ساخت و تامین سرمایه این پروژه بر عهده خود گلزار بود. البته گلزار در انجام این پروژه از کمک آمریکایی‌ها و دانماکی‌ها هم بهره گرفت.

ویژگی متحیر کننده این پروژه این است که ساختمان‌های شهرک به نحوی ساخته شدند که در مقابل زلزله تا ۹ ریشتر مقاومت و به نوع بر خطوط ریلی استوار شده اند. همچنین خصوصیت مهم دیگر این پروژه فضای سبز وسیع و درختان متنوع، پنجره های سراسری و نورگیر، تهویه مناسب، سیستم شوتینگ زباله‌ها، پله‌های مخصوص فرار و ده‌ها استاندارد حرفه ای دیگر اشاره کرد که همین‌ها باعث شد کارشناسان شهر سازی عمر مفید این شهرک را ۳۰۰ سال تخمین بزنند!

سازنده‌ی بزرگ‌ترین مجموعه مسکونی ایران، بعد از انقلاب از ایران مهاجرت کرد. او یک بار دیگر در دهه ۷۰ به درخواست دولت وقت به کشور بازگشت تا با اعتبار خود آزاد راه تهران-شمال را بسازد اما به دلیل کارشکنی‌هایی که صورت گرفت، باز موطن خود را ترک کرد و نتیجه عدم استفاده از فرد توانمندی چون او، این است که بعد از این همه سال خبری از تکمیل و بهره برداری از این آزاد راه مهم نیست.

پدر شهرک اکباتان درگذشت asianews

-------------

بیشتر بخوانید

سوییت‌ شهرک اکباتان ۲.۵ میلیارد تومان/ساختمان هایی با انقضای 300 سال

------------------------------------------------

او کار آفرینی بود که بغضی وطن دوستانه در غربت روز‌ها را در پی هم می‌گذراند.

پدر شهرک اکباتان درگذشت asianews

این ساختمان ساز معتقد بود که همه می‌توانند به آنچه در دل خود دارند و حقیقت دارد و به آن باور دارند می‌توانند با سعی و تلاش و همت خود در کمال صداقت به هدف مد نظر دست یابند.

وی در مصاحبه ها بسیار گفته که وطنش ایران را به شدت دوست دارد به طوری که هر زمان صحبت از ایران به میان می آید، اشک از چشمانش جاری می‌شود./

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/532
اخبار مرتبط
معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه ۵ گفت: اقداماتی در مسیر تعریض جنوب به شمال بلوار شهید صارمی خیابان هگمتانه یکم حدفاصل مسجد امام خمینی تا تره‌بار اکباتان صورت گرفت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید