صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۶ بهمن ۱۴۰۰ / ۲۱:۰۱
کد خبر: 7932
گزارشگر: 213
۸۹۰
۰
۰
۲
در حمله به نیروهای جبهه مقاومت افغانستان

چهار عضو طالبان کشته شد

چهار عضو طالبان کشته شد
همچنانکه خشونت در افغانستان در حال افزایش است، در درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در شهرستان خوست استان بغلان در شمال افغانستان، تاکنون چهار جنگجوی طالب و یک نیروی جبهه مقاومت ملی کشته شده اند.

به گزارش آسیانیوز، درگیری پس از آن آغاز شد که نیروهای مقاومت ملی در بغلان به درخواست تسلیم طالبان پاسخ رد دادند.

 درگیری نیمه شب یکشنبه در روستاهای کزل و چرخ‌وفلک آغاز شد و تا نیمه‌های روز دوشنبه، چهارم بهمن ادامه داشت.

در درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در شهرستان خوست استان بغلان در شمال افغانستان، تاکنون چهار جنگجوی طالب و یک نیروی جبهه مقاومت ملی کشته شده و دست‌کم شش نفر از دو طرف زخمی شده‌اند.

شریف‌الله سنگین، عضو جبهه مقاومت ملی گفته است درگیری زمانی آغاز شد که صدها جنگجوی طالب زیرنظر فرماندهی امنیتی، استاندار و فرماندهان ارشد طالبان شب یکشنبه، سوم بهمن، به شهرستان خوست وارد شدند و به نیروهای جبهه مقاومت ملی پیام دادند که تسلیم شوند. سنگین افزود: «نیروهای جبهه مقاومت ملی که از قبل برای دفع حملات طالبان آمادگی داشتند، در سه سنگر مستقر شدند و به درخواست تسلیم طالبان پاسخ رد دادند.»

به گفته شریف‌الله سنگین، درگیری نیمه شب یکشنبه در روستاهای کزل و چرخ‌وفلک آغاز شد و تا نیمه‌های روز دوشنبه، چهارم بهمن، ادامه داشت. فرمانده نیروهای جبهه مقاومت ملی بریالی سنگین است که از پنج ماه پیش تاکنون، شماری از روستاهای شهرستان خوست را در اختیار دارد.

ترور دو فعال مدنی در بلخ و بغلان

  این منبع خبری افزود که در جریان درگیری‌ها تاکنون چهار جنگجوی طالب کشته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند. او در مورد تلفات نیروهای جبهه مقاومت ملی هم گفت: «یک نیروی جبهه ما کشته و یک نیروی دیگر زخمی شده است.»

شریف‌الله سنگین مدعی شد که طالبان هنگام حمله به مواضع نیروهای جبهه مقاومت ملی، شماری از مردم محلی را بازداشت و از آنان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند و به همین دلیل تاکنون دو غیرنظامی هم در جریان درگیری‌ها زخمی شده‌اند؛ اما با وجودی که شمار جنگجویان طالب حدود ۵۰۰ نفر و تعداد نیروهای جبهه مقاومت ملی حدود ۱۵۰ نفر است، طالبان نتوانسته‌اند قرارگاه‌های مقاومت را تسخیر کنند. سخنگویان طالبان تاکنون در مورد درگیری‌‎ها در بغلان و وارد شدن تلفات به جنگجویان این گروه اظهارنظر نکرده‌اند.

در حالی که سران طالبان در نشست‌ها و مصاحبه‌های خود، جنگ در افغانستان را پایان‌یافته اعلام می‌کنند، خشونت‌ در افغانستان در حال افزایش است. بعدازظهر یکشنبه، سوم بهمن، یک مهاجم مسلح دو جنگجوی طالب در ناحیه دهم شهر مزارشریف را هدف قرار داد که یکی از آنان کشته و دیگری زخمی شد.

یک فرمانده محلی این گروه هم قبل‌ازظهر یکشنبه در تیراندازی یک فرد مهاجم در ناحیه چهارم شهر تالقان کشته شد. حملات مسلحانه و مین‌گذاری‌های جنگجویان گروه تروریستی داعش خراسان در شهرهای مختلف افغانستان از جمله، کابل، جلال‌آباد، هرات و شهرستان‌های شرق افغانستان نیز افزایش یافته است.

هم‌زمان با افزایش درگیری‌ها، مذاکرات و نشست‌هایی در دوحه، پایتخت قطر و اسلو، پایتخت نروژ، با شرکت نمایندگانی از گروه طالبان، فعالان سیاسی افغان و دیپلمات‎‌‌های غربی جریان دارد. شرکت‌کنندگان در این مذاکرات و نشست‌ها درباره راه‌حل‌های بحران افغانستان و جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی در این کشور بحث و گفت‌وگو می‌کنند./

https://www.asianews.ir/u/57x
اخبار مرتبط
روز شنبه، ۲۲ ژانویه، انفجار یک بمب مغناطیسی کار گذاشته شده در یک خودرو در شهر هرات افغانستان، دست‌کم هفت کشته و ۹ زخمی بر جای گذاشت.
برخی از مقام های طالبان اعلام کرده اند که احمد مسعود در تهران بوده است؛ این در حالی است که جبهه مقاومت ملی که مخالف طالبان است، کنترل دره پنجشیر افغانستان را در دست دارد و احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود از رهبران جنبش مقاومت ضد شوروی، فرمانده این جبهه است.
آمریکا همواره سعی دارد به دولت‌های مستقر با انواع امتیازات در قبال همراهی با خود ثابت کند که به دنبال حفظ و ثباتشان است و همزمان به اپوزیسیون و مردم ناراضی نیز اینگونه وانمود کند که چیزی تا براندازی و کسب قدرت باقی نمانده است و در کنار آن‌هاست.
حالت جدید تروریسم دولتی طالبان در حالی شکل می گیرد که این گروه برای عملیات انتحاری تروریستی اعلام آمادگی کرده و بیانیه داده است و گردان انتحاری طالبان اغلب شامل جوانان و نوجوانانی هستند که در مدارس دینی پاکستان تحصیل کرده اند.
طالبان به تازگی به خشونتی دیگر مانند بریدن سر مانکن ها روی آورده اند.
گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا، می‌گوید غرب در حال «خوابگردی» در بزرگ‌ترین بحران بشردوستانه عصر و افغانستان فروپاشیده است.
ساکنان شهرستان عنابه در پنجشیر، با حمل جسد تیرباران شده افسر پیسین پلیس، طالبان را به قتل و کشتار افراد بی‌گناه متهم کردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید