صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ / ۰۹:۰۲
کد خبر: 8045
گزارشگر: 213
۲۲۲
۰
۰
۲
نخستین دبیر شورای نگهبان

آیت‌الله صافی گلپایگانی درگذشت

آیت‌الله صافی گلپایگانی درگذشت
آیت‌الله صافی گلپایگانی از مراجع شیعیان در آستانه ۱۰۳ سالگی درگذشت.

به گزارش آسیانیوز، آیت‌الله صافی گلپایگانی در آستانه ۱۰۳ سالگی درگذشت.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، شامگاه دوشنبه ۱۲ بهمن به نقل از منابع مطلع از درگذشت آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی، نخستین دبیر شورای نگهبان و از مراجع تقلید شیعیان، خبر داد.

این گزارش علت مرگ آیت‌الله صافی گلپایگانی را ایست قلبی عنوان کرده و می‌گوید که این اتفاق پس از یک دوره بیماری رخ داد.

آخرین اظهار نظرات آقای صافی گلپایگانی درباره شرایط ایران و سیاست خارجی جمهوری اسلامی جنجال‌برانگیز شده بود.

این مرجع تقلید اوایل آبان امسال در دیدار با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، از گرانی کالاها در کشور انتقاد کرده و گفته بود که «یکی از راه‌های اصلاح امور» ارتباط ایران با تمام کشورهای دنیاست و «اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است».

این سخنان واکنش برخی رسانه‌های جریان اصول‌گرا را به دنبال داشت و از جمله وبسایت رجانیوز گفته‌های او را «تقلید سیاسی از نیروهای سکولار» و «مذموم و سراپا غلط» توصیف کرد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی اما از سوی دیگر بارها از سیاست‌های محدودکننده زنان، نظیر ممانعت از حضور آنان در ورزشگاه‌ها و حتی عدم اعزام ورزشکاران زن ایرانی به رویدادهای ورزشی در خارج از کشور دفاع کرده است.

او از جمله چند سال قبل اعزام ورزشکاران زن ایران به مسابقات آسیایی گوانگ‌ژو را «مایه شرمساری» خوانده بود و همچنین همواره بر تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها تاکید داشته است.

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی به عنوان نخستین دبیر شورای نگهبان از آذر ۱۳۵۹ تا تیر ۱۳۶۷ این سمت را در اختیار داشت. وی در مجلس خبرگانی هم که قانون اساسی جمهوری اسلامی را تدوین کرد حضور داشت.

لطف‌الله صافی گلپایگانی متولد ۳۰ بهمن ۱۲۹۷ بود و در آستانه ۱۰۳ سالگی قرار داشت./

آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید