صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۴:۵۵
کد خبر: 8049
گزارشگر: 213
۸۰۵
۰
۰
۴
براساس اعلام وزارت کار و رفاه اجتماعی

تعیین تکلیف «جاماندگان سهام عدالت» و مبلغ سهام آنان

تعیین تکلیف «جاماندگان سهام عدالت» و مبلغ سهام آنان
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اسامی جاماندگان سهام عدالت را مشخص کرده و لیستی را به وزارت اقتصاد برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت فرستاده است.

به گزارش آسیانیوز، رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده اسامی جاماندگان سهام عدالت به وزارت اقتصاد رفته اما همزمان گفته وضعیت بودجه سال آینده با پرداخت سهام عدالت به جاماندگان تعارض دارد! پس ماجرا چیست؟

حسین قربان‌زاده اعلام کرد اخیرا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اسامی جاماندگان سهام عدالت را مشخص کرده و لیستی را به وزارت اقتصاد فرستاده است. این گفته به این معناست که احتمالا باید تکلیف جاماندگان سهام عدالت سال آینده مشخص شود.

تعیین وضعیت جاماندگان سهام عدالت در سال آینده وعده‌ای است که هم قبلا مجلس مطرح کرده بود و هم سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفته بود ما پیگیر این موضوع هستیم که این ماجرا زودتر تعیین تکلیف شود.

----------------

بیشتر بخوانید

سود ۶۰۰ هزار تومانی سهام عدالت واریز می شود
----------------------------------

اکنون رئیس سازمان خصوصی‌سازی هم می‌گوید اسامی جاماندگان سهام عدالت به وزارت اقتصاد رفته اما دو مشکل اساسی برای تعیین تکلیف وضعیت آنها وجود دارد؛ اولین نکته اینکه آیا وضعیت بورس، امکان پرداخت سهام عدالت به جاماندگان را می‌دهد یا نه؟ نکته دوم اینکه تعداد جاماندگان سهام عدالت چقدر است؟


ابهام در شرایط بورس و سهام عدالت

  اولین سوال برای پرداخت سهام عدالت به جاماندگان این است که آیا وضعیت بورس و سهام شرکت‌های دولتی کفاف پرداخت سهام عدالت به گروه‌های جدید را می‌دهد یا نه؟

رئیس سازمان خصوصی‌سازی صراحتا تایید کرده که «این حجم تکالیف فروش سهام با موضوعی که در قالب جاماندگان طرح عنوان شده تعارض دارد.»

قربان‌زاده گفته: «مجلس تکالیفی را در قانون بودجه برای فروش سهام دولتی در نظر گرفته که عملا تابلوی بورس فعلی دولت کفاف آن را نمی‌دهد. سهام حداقلی مس، فولاد، سایپا و ایران خودرو و … وثیقه هستند و مابقی سهام دولت هم کفاف تکلیف ۹۰ هزار میلیارد تومانی فروش سهم مستقیم و ۱۶۰ هزار میلیارد تومان غیرمستقیم را که در قالب انتقال سهم به سازمان‌ها و صندوق‌ها است را نمی‌دهد. »


 پس وضعیت بورس به گونه‌ای نیست که بتوان وعده پرداخت سهام عدالت به گروه‌های جدید را دارد. به خصوص به همه جاماندگان که احتمالا تعداد آنها به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد.

----------------

بیشتر بخوانید

تعیین تکلیف «جاماندگان سهام عدالت» و مبلغ سهام آنان

-----------------------------------

 رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته «هنوز عدد دقیقی از جاماندگان سهام عدالت در دست نداریم چون هنوز تعریف درست و جامعی از جاماندگان سهام مطرح نشده است.»

این در حالی است که پیش از این گفته شده بود که تعداد جاماندگان سهام عدالت حدود ۲۰ میلیون نفر است. اما قربان‌زاده می‌گوید «یک تلقی از جاماندگان سهام عدالت همان جمعیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری است که برگه سهام عدالت دارند اما مشخصات آنها در سامانه ثبت نشده است.»

با این تعریف تنها یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مشمول جدید سهام عدالت هستند. اما «تعریف دیگری که از جاماندگان سهام عدالت می‌شود افرادی هستند که استحقاق دریافت سهام عدالت را دارند.» یعنی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و موارد دیگر.

اما مجلس هم تعریفی از جاماندگان سهام عدالت دارد که احتمالا به تعریف دوم نزدیک است و تعداد جاماندگان سهام عدالت را افزایش می‌دهد. البته ممکن است راهکار دیگری برای پرداخت سهام عدالت به گروه‌های جدید وجود داشته باشد و آن هم کاهش قیمت سبد سهام عدالت این افراد است.

پیش از این دو سبد سهام عدالت به افراد پرداخت شد. یکی با ارزش یک میلیون تومان و دیگری با ارزش ۵۳۲ هزار تومان. اما حالا رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته اگر قرار باشد سبد سهام عدالت به جاماندگان داده شود، ارزش اولیه آن مشخص نیست. اما «قاعدتا نمی‌توان با همان رقم ۵۰۰ هزار تومان و یک میلیون تومان آن سال، سهام نظر گرفته شود و اگر قرار باشد به جمعیت جدید سهام عدالت تعلق بگیرد قاعدتا باید ارزش روز را در نظر بگیریم.»/(تجارت نیوز)

https://www.asianews.ir/u/5b3
اخبار مرتبط
به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی سود سهام عدالت که ۶۰۰ هزار تومان محاسبه شده تا پایان سال جاری به حساب سهامداران پرداخت می‌شود.
سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال ۹۹ تا پایان سال جاری برای مشمولان سهام عدالت پرداخت می‌شود.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: زیرساخت‌های لازم فراهم شده است تا سود سهام عدالت همه شرکت‌ها به صورت متمرکز واریز شود.
رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: کارگروه تعیین باقیمانده سود سهام عدالت و نحوه پرداخت این سود تشکیل شده است.
ارزش سبد سهام عدالت سهامداران با رشد ۶٫۴ درصدی مواجه و تا پایان اول دی، ۲۲ میلیون و ۹۸۵ هزار تومان محاسبه شد.
وعده واریز سود سهام عدالت سال ۱۳۹۹ تا پایان امسال داده شده این در حالی است که هنوز سود سال ۱۳۹۸ تمام و کمال به حساب مشمولان نیامده است.
مقدار سود سهام عدالت/سود نقدی سال مالی 99 با توجه به برگزاری مجامع شرکت‌های داخل سبد سهام عدالت و سود سهامداران عدالت به تدریج از این شرکت‌های سرمایه‌پذیر دریافت و در ماه‌های آینده به حساب سهامداران عدالت واریز خواهد شد.
مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین اظهار نظر خود درمورد سهام عدالت از طراحی یک بسته جدید خبر داده است.
همه اشخاص حقیقی، از جمله دارندگان سهام عدالت که تاکنون هیچ میزان از سهام خود را نفروخته‌اند و همه سرپرستان خانوار که حداقل یکی از یارانه‌های نقدی یا معیشتی را دریافت می‌کنند، می‌توانند تا سقف هفت میلیون تومان کارت رفاهی دریافت کنند.
ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۷۸۴ هزار تومان رسیده است؛ همچنین مسوولان این حوزه بر ضرورت دارا بودن سامانه سجام برای وجاهت قاونی واریز سود سهام تاکید کرده اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید