صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۷
کد خبر: 8111
گزارشگر: 213
۴۶۳
۰
۰
۵
از سوی کمیسیون تلفیق مطرح شد

«جزییات» افزایش ۶۰ درصدی حقوق کارمندان

«جزییات» افزایش ۶۰ درصدی حقوق کارمندان
پیشنهاد ۶۰ درصدی حقوق کارمندان دولت از سوی کمیسیون تلفیق مطرح شد.

به گزارش آسیانیوز، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود حداقل حقوق کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱، تنها ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. اما حالا کمیسیون تلفیق پیشنهاد افزایش حقوق ۶۰ درصدی کارمندان دولت را داده است. آیا این افزایش مشمول همه گروه‌ها می‌شود؟

 در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، مساله افزایش ۶۰ درصدی حقوق کارمندان دولت پیشنهاد شده است. با این پیشنهاد، حداقل حقوق کارمندان دولت به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد.

این در حالی است که از چند ماه قبل رئیس سازمان برنامه و بودجه چندین بار تاکید کرده بود که حداقل حقوق کارمندان دولت در سال آینده افزایش چندانی نخواهد داشت و نهایت این افزایش ۵ تا ۲۸ درصد است.

یعنی قرار بود حداقل حقوق کارمندان دولت از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در سال جاری به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد. یعنی یک میلیون افزایش. اما حالا کمیسیون تلفیق پیشنهاد افزایش ۶۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان را داده و قرار است حداقل حقوق کارمندان دو میلیون تومان افزایش پیدا کند و حقوق هیچ کارمندی در سال آینده کمتر از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نباشد.

 همزمان با طرح این پیشنهاد سه سوال مطرح می‌شود، اول اینکه آیا افزایش ۶۰ درصدی پایه حقوق شامل همه کارمندان دولت می‌شود یا برخی؟

سوال دوم این است که آیا حداقل حقوق کارگران هم ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و یا این افزایش فقط مشمول کارمندان دولت است؟

سومین سوال این است که آیا دولت با پیشنهاد افزایش ۶۰ درصدی حداقل حقوق موافقت می‌کند و توان پرداخت چنین حقوقی را دارد یا نه؟

میزان افزایش حقوق کارمندان

  سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ اعلام کرده تنها کارمندانی که حداقل‌بگیر هستند مشمول افزایش ۶۰ درصدی حقوق سال آینده می‌شوند. یعنی افرادی که کمتر از این مبلغ را دریافت می‌کنند.

اما کارکنانی که حقوق ماهانه آنها بیشتر از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان (حداقل حقوق مصوب در سال۱۴۰۱) باشد،«حداقل» ۱۰درصد افزایش پیدا می‌کند.

بر این اساس اگر پیشنهاد افزایش ۶۰ درصدی حقوق کارمندان دولت در مجلس تصویب شود، این افزایش شامل افرادی می‌شود که حقوق ماهانه آنها ۵ میلیون تومان است و افرادی که بالای این رقم بگیرند، مشمول افزایش حقوق کمتری می‌شوند.

حداقل حقوق کارگران ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند؟
سوال دیگری که وجود دارد این است که آیا حداقل حقوق کارمندان دولت فقط ۶۰ درصد بیشتر می‌شود یا این افزایش شامل حداقل حقوق کارگران هم می‌شود؟

هنوز جلسات تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۱۴۰۱ به نتیجه نرسیده است. پیشنهاداتی که برای افزایش حقوق کارگران مطرح می‌شود افزایش ۳۰ درصدی است و برخی می‌گویند اگر قرار باشد حداقل حقوق کارگران در سال آینده، معادل تورم هم افزایش داشته باشد، نهایتا می توان به افزایش ۴۰ درصدی حقوق کارگران امید داشت.

اما حتی اگر قرار باشد میزان افزایش حقوق کارگران بخش خصوصی ۴۰ درصد هم بیشتر شود، باز هم حداقل حقوق در سال ۱۴۰۱ به ۳ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان می‌رسد. یعنی یک میلیون تومان افزایش.

دولت میزان افزایش حقوق را می‌پذیرد؟

  دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد افزایش ۲۸ درصدی حقوق کارمندان خود را به مجلس داده بود. رئیس سازمان برنامه و بودجه هم بارها اعلام کرده بود که افزایش بیش از حد حقوق کارمندان دولت تورم‌زاست و دولت با این افزایش موافق نیست.

افزایش ۶۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان هم فعلا درک میسیون تلفیق مطرح شده و باید در صحن علنی هم رای بیاورد.

بر این اساس ممکن است دیگر نمایندگان با این افزایش موافقت نکنند. به خصوص که حداقل حقوق کارگران نهایتا یک میلیون زیاد شود و حداقل حقوق کارمندان دو میلیون تومان. البته دولت هم بارها اعلام کرده که بودجه توان افزایش حقوق بالای کارمندان را ندارد. البته تصمیم‌گیری در این خصوص بعد از این بر عهده مجلس است. مگر اینکه در جلسات کارشناسی بودجه، نمایندگان دولت بتوانند نظر نمایندگان مجلس را تغییر دهند./(تجارت نیوز)

https://www.asianews.ir/u/5cs
اخبار مرتبط
کمیسیون تلفیق مصوب کرد که سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت در سال آینده ۴۷۲ میلیون تومان شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ حداقل حقوق بازنشستگان و کارکنان دولت را در سال آینده اعلام کرد.
یزد- رئیس کل دادگستری استان ، ثبت و ضبط تجربیات گرانقدر اشتغال در دستگاه قضایی را مهم و ارزشمند دانست و بیان داشت: باید فرایندی کامل برای انتقال این تجربه به کارمندان جوان تدوین گردد
عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس از تعیین مقدار افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت برای سال آینده در این کمیسیون خبر داد.
عضو هیئت رئیسه مجلس درباره تصمیم دولت برای افزایش حقوق‌ها و اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال آینده خبرهای تازه ای داد.
دولت تصمیم گرفته است تا حداقل و حداکثر حقوق ها را نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش دهد.
دولت در نظر دارد برای کارمندان، حقوق‌بگیران و مستمری بگیران با افزایش پلکانی حقوق‌ها تا ۲۵ درصد را در سال ۱۴۰۱ اعمال کند و افزایش دستمزد ها برای حقوق ها ی بالا کمتر خواهد بود.
یک مقام آگاه در سازمان برنامه و بودجه گفت: حداقل بگیران ۲۹ درصد افزایش حقوق را تجربه می‌کنند و هر چقدر حقوق بالاتر برود به همان نسبت ضریب افزایش حقوق کاهشی می‌شود.
طبق اعلام سازمان اداری و استخدامی، در راستای اجرای تکلیف قانون بودجه و شفاف‌سازی پرداخت حقوق کارکنان، از آبان ماه برای هر دستگاهی که نسبت به ورود اطلاعات مربوطه در سامانه حقوق و مزایا و کارمند ایران اقدام نکرده باشد، واریز حقوق انجام نخواهد شد.
براساس بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ و پیوست‌های آن، حقوق سال ۱۴۰۱ کارکنان دولت و شرکت‌های دولتی علی الحساب ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید