صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۶:۵۴
کد خبر: 8178
گزارشگر: 213
۵۹۰
۰
۰
۴
انتشار مجموعه داستانی از احمد اخلاقی

بیست تا داستان هزار تومن؛ به صدای قلبت گوش بسپار

بیست تا داستان هزار تومن؛ به صدای قلبت گوش بسپار
در مجموعه داستانی تازه منتشر شده اثر احمد اخلاقی می خوانیم: صدایش بلند است؛ با کت گشاد سبزرنگ، عینک ذره بینی و قدی به اندازه یک سر و گردن بلندتر از بقیه؛ وسط پیاده روی بلوار مدرس فریاد میزند: «بدو، بدو حراجه. یک حراج باورنکردنی، داستان ارزون شد!

به گزارش آسیانیوز، جواد لگزیان: "صدایش بلند است. با کت گشاد سبزرنگ، عینک ذره بینی و قدی به اندازه یک سر و گردن بلندتر از بقیه؛ وسط پیاده روی بلوار مدرس فریاد میزند: «بدو، بدو حراجه. یک -حراج واقعی، یک حراج باورنکردنی، داستان ارزون شد. بیست تا داستان هزار تومن.

در میان همهمه و هیاهوی جمعیت که سیلوار از سمت راست و چپ اش میگذرند، تلاش میکند تا صدایش را به گوش همه برساند. کتاب در دست به راست و چپ میچرخد و بی وقفه فریاد میزند: «خانمها، آقایون؛ داستان ارزون شد. بیست تا بله درست شنیدین، بیست تا داستان هزار تومن.»"

این داستان احمد اخلاقی خاطرات زیبایی از قدم زدن در جمعه بازار کتاب مشهد را زنده می کند. داستانی که دستت را می گیرد و می برد کنار دست بساط آدم هایی که آنقدر خوبند که کارشان کتابفروشی است با لبخندی همیشگی و قلبهایی سرشار از مهربانی و صفا.

بیست تا داستان هزار تومن؛ به صدای قلبت گوش بسپار asianews

 

"حراج کلمه آشنای پیاده روی بلوار مدرس است که چند دهه قبل، نام پرافتخار چهار طبقه را بر خود داشت و برای بسیاری از مشهدی ها اوج صنعت ساختمان سازی و معماری بود. روزگاری که فقط یک ساختمان چهار طبقه در مشهد وجود داشت و مردم از گوشه و کنار به خیابان ارگ میرفتند تا با چشمان خود یکی از عجایب شهر را ببینند.

صبح های جمعه جای سوزن انداختن نیست. پیاده رو مملو از جمعیت مشتاقی است که در جستجوی کتابهای مورد علاقه می آیند و با کنجکاوی به راست و چپ نگاه می کنند. بعضی از این جستجوگران که از سماجت نویسنده ها در نوشتن کتابهای جدید به ستوه آمده اند وقتی با گوش خود کلمه حراج را می شنوند و با چشم خود کتاب به حراج گذاشته شده را میبینند، با تعجب کتابها را به یکدیگر نشان می دهند. : «اینجا رو کتاب فلانی! چقدر ارزون.»"

راوی "بیست تا داستان هزار تومن" آنقدر شیرین از حکایت داستانی که در پیاده رو کنار بساط کتابفروشی خوانده برایمان میگوید و ما را با خود همراه می کند که ما یادمان می رود این داستان از تلخی شکست یک قصه نویس می گوید...

در داستان دیگری هم که داستان پایانی کتاب است داستان فقط دو صدا راوی در شبی تاریک و بی صدا هدیه ای عجیب دریافت میکند که یک کیسه گوش است که به همه یادآور میشود دوباره به همه صداها و از جمله صدای قلبشان گوش سپارند...

 "لحظه شادی آور و فراموش نشدنی بعد از اون شب وقتی بود که برای اولین بار صدای کلاغها رو شنیدم. کلاغ ها روی شاخه های درخت کارخونه وول میخوردن و از این شاخه به اون شاخه می پریدن نمی تونم خوشحالیمو پس از شنیدن صدای قارقارشون وصف کنم. تا اون روز، هرگز به زیبایی صدای کلاغ پی نبرده بودم. هر چه به محوطه کارخونه و درخت پر از کلاغش نزدیکتر می شدم، صدای کلاغ ها واضح تر می شد. کنار همین درخت بود که صدای همهمه ای از داخل دفتر شرکت شنیدم. ابتدا فکر کردم صداهای مونده در باقیمانده گوشامه. اما تمام تصوراتم اشتباه بود. من می شنیدم.

دو تا صدا رو واضح و روشن می شنیدم. فقط دو تا همین هم خوب بود. انگار بقیه هم بیشتر از من نمی شنیدن. صدای رادیوی همیشه روشن شرکت و صدای کلاغها، اطمینانم وقتی بیشتر شد که یکی از ساکنان کوچه با اشاره به من فهموند که صدام خیلی دلنشینه و دقیقا شبیه صدای کلاغه. هر چه ساکنان کوچه از این جور تعارفات و تعریف ها ردیف کردن، نگفتم که من یک گونی گوش اختصاصی دارم."

مجموعه داستان "بیست تا داستان هزار تومن"کتابی از احمد اخلاقی را انتشارات بوتیمار در ۱۳۶ صفحه راهی بازار کتاب کرده است.

https://www.asianews.ir/u/5em
اخبار مرتبط
کتاب «ستاره من« به قلم ناصر نادری، نویسنده کودک و نوجوان از سوی انتشارات به نشر به چاپ رسید.
«مارتین ایدن» رمانی از جک لندن با ترجمه محمد تقی فرامرزی به چاپ دوم رسید؛ گفته شده این نویسنده طبیعتی در آرزوی عشق داشت و در این راه سخت و آبدیده شد.
این روزها گالری بن‌بست در مشهد نمایشگاه میزبان آثار نقاشی لیلی بیدرام است؛ تصاویری با رنگهایی تند که مخاطب را به ژرفای درون می‌برد و او را معرفت و غنایی درونی می‌بخشد.
آلکسی آرکادیویچ استاریکوف، پژوهشگر روس در کتاب "فردوسی و شاهنامه" بر این باور است که هرچند تمایلات اشرافی به‌ طرزی کاملاً معین، درخشان و گوناگون در تمام منظومه‌ی فردوسی بیان شده است، این تمایل همراه با مبارزه‌ی نیکی با بدی، اولین چیزی است که هنگام مطالعه‌ی آن به چشم می‌خورد اما اساس شاهنامه، تاریخ ایران و ملت آن، که در حقیقت با سلسله‌ی شهریاران «قانونی» آن معرفی می‌شود، ملی است.
سعید تشکری، داستان نویس، در کتاب «کافه داش آقا« یک نوستالژی زیبا را تصویر می‌کند و با مهارت یک نمایشنامه‌نویس حرفه‌ای صحنه‌آرایی جالبی از زندگانی در دهه پنجاه با لوکیشن‌های سینمایی به یاد ماندنی را ارائه می‌دهد.
برای سفری تاریخی به خیابان خاطره‌انگیز و مدرن ارگ مشهد؛ کتاب خواندنی «خیابان ارگ مشهد» نوشته رضا سلیمان نوری یک پیشنهاد به یاد ماندنی است.
نمایشگاه نقاشی «شبیه من» دربرگیرنده مجموعه ای از تابلوهای نقاشی به سبک اکسپرسیونیسم اثر کوثر گلابگیر، در «هنر خانه بن بست» مشهد برگزار می شود.
تنهایی یک حس آزاردهنده نیست که باید سریع از دست آن خلاص شویم؛ بلکه فضیلتی شایان توجه است؛ در حالی که برای تامل و رستگاری و در این روزگار آنلاین آدم های بسیاری در گریز از تنهایی در شبکه‌هایی اجتماعی غرق می‌شوند و این موضوعات مورد توجه نویسنده کتاب «در ستایش زمان تلف شده» قرار گرفته است.
«راهنمای بازیگری برای سینما» «بازتاب‌های شرقی سینمای علی حاتمی» و «تک‌گویی‌های برتر در سینمای جهان» از جمله تازه ترین کتاب هایی است از سوی انتشارات تابان خرد به چاپ رسیده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید