صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۲
کد خبر: 8242
گزارشگر: 213
۴۱۹
۰
۰
۴
آخرین وضعیت یارانه سوخت در سال جاری

جزییات واریز سهمیه بنزین تا پایان سال

جزییات واریز سهمیه بنزین تا پایان سال
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران صبح امروز گفت: تخصیص سهمیه بنزین به افراد در حال بررسی است و معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت زمان اجرای طرح توزیع سهمیه بنزین به همه افراد را اواخر دی یا اوایل بهمن اعلام کرد.

به گزارش آسیانیوز، اگرچه سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش از آغاز طرح اختصاص بنزین به هر کد ملی تا ۱۰ روز آینده خبر داده بود اما مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفته این طرح هنوز در حال بررسی است.

چند ماهی از پیشنهاد طرح اختصاص سهمیه بنزین به افراد می‌گذرد اما هنوز اجرای آن مطرح نشده است. جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران صبح امروز گفت: تخصیص سهمیه بنزین به افراد در حال بررسی است.

پیش از این، هوشنگ فلاحیان، معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت زمان اجرای طرح توزیع سهمیه بنزین به همه افراد را اواخر دی یا اوایل بهمن اعلام کرده بود اما به نظر می‌رسد دست‌کم تا پایان امسال، خبری از اجرای طرح جدید یارانه بنزین نیست.

بیشتر بخوانید

جزئیات واریز یارانه نقدی با کارت اعتباری/تشریح مبالغ کمک معیشتی تا پایان سال
---------------------------------
چرا بازتوزیع یارانه بنزین به تعویق افتاد؟
محمدرضا نوایی لواسانی، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش چند روز پیش خبر از آغاز طرح اختصاص به هر کد ملی تا ۱۰ روز آینده داده بود اما دولت هنوز نگفته این طرح چه زمانی به کل کشور تعمیم می‌یابد.

یکی از دلایل تاخیر در اجرای این طرح، عدم توانایی دولت در متقاعد کردن نمایندگان مجلس و کارشناسان است. جواد اوجی وزیر نفت، یک بار در کمیسیون انرژی مجلس توضیحاتی در مورد این طرح داد که نمایندگان را برای اجرای طرح اختصاص سهمیه به همه افراد، قانع نکرد.

یکی دیگر از احتمالات، نگرانی دولت از کمبود بنزین است. جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم هشدار داده بود که با ادامه روند مصرف بنزین در داخل کشور، احتمالا مجبور به واردات بنزین شویم. البته، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران امروز اعلام کرد که ذخایر بنزین در شرایط مطلوبی است و نوروز سال ۱۴۰۱ واردکننده بنزین نمی‌شویم.

----------------

بیشتر بخوانید

«جزییات» پرداخت یارانه های بهمن/افزایش کمک معیشتی ها از ماه جاری

--------------------------------------

 مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران توضیح داد که تولید بنزین حدود ۱۰۳ تا ۱۰۴ میلیون لیتر در روز برآورد می‌شود و در چند روز گذشته اقداماتی در پالایشگاه لاوان در خصوص جلوگیری از خام‌فروشی انجام شد.


مخالفان طرح سهمیه جدید بنزین چه می‌گویند؟
اعضای کمیسیون انرژی در جلسه با وزیر نفت، اوجی عنوان کرده بودند دلیل اصلی مخالفت‌شان با طرح توزیع بنزین به افراد، همزمانی این طرح با طرح حذف ارز ۲۴۰۰ تومانی است که باعث افزایش تورم می‌شود. کمیسیون انرژی همچنین نگران به وجود آمدن بازار سیاه و قاچاق بنزین بود.

وزیر نفت هدف طرح اختصاص سهمیه بنزین به افراد به جای خودروها را عدالت و تقسیم یارانه سوخت بین همه مردم نامیده بود.

هادی سبحانیان، معاون وزیر اقتصاد، اعلام کرده بود که این سهمیه، ۲۰ لیتر است اما وزیر نفت سهمیه جدید بنزین را ۱۵ لیتر می‌دانست. وزیر نفت در نهایت و در جلسه با اعضای کمیسیون انرژی گفته بود که هنوز معلوم نیست سهمیه بنزین جدید ۱۵ لیتر است یا ۲۰ لیتر.

دولت گفته مردم می‌توانند بنزین سهمیه‌ای تحویل بگیرند و مازاد بنزین خود را با نرخ آزاد بفروشند؛ اما بعد از آن اعلام نکرد کدام سازوکارهای فروش بنزین چیست. پیش از این قرار بود خود دولت خریدار بنزین مازاد مردم با قیمت ۳۰۰۰ تومان باشد اما با جدی‌تر شدن طرح تخصیص یارانه بنزین به افراد، دولت توضیح نداد که سهمیه بنزین افراد را کدام اشخاص یا کدام نهاد می‌خرد.

این مساله یکی از دلایل نگرانی کارشناسان است. برای مثال، غلامحسین حسنتاش، کارشناس انرژی و از مدیران قبلی نفتی هم به شرق گفته بود: تقاضای بالای بنزین، کمبود و در نهایت امکان فروش آن موجب به وجود امدن بازار سیاه بنزین در کشور است. افرادی که بنزین مازاد دارند می‌توانند آن را با هر قیمتی که تمایل دارند به خریداران بنزین بفروشند. بنزین این طور به دست خود مردم گران می‌شود./

https://www.asianews.ir/u/5gf
اخبار مرتبط
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بار دیگر خطاب به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که پنجره فرصت برای احیای توافق برجام «بسیار بسیار کوچک» شده است.
به گفته معاون وزیر اقتصاد بخشی از یارانه های جدید در قالب کارت اعتباری و بخشی تا پایان سال در قالب نقدی به مردم پرداخت می شود.
بیست و هفتمین مرحله یارانه معیشتی، به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
در حالی که دو نفر دیگر از تیم امریکایی در اعتراض به مماشات‌ رابرت مالی در قبال ایران از تیم مذاکره‌کننده آمریکا در وین جدا شده‌اند، یک منبع آگاه غربی گفته است که احتمال گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان ایران و آمریکا در وین در شرایط کنونی وجود ندارد.
براساس گفته مقامات و برخی اخبار رسانه های معتبر، ایران «پیشنهاد توافق اتمی موقت» از طرف روسیه را رد کرده است.
رییس اتحادیه وانت بار و پیک موتوری کاهش سهمیه بنزین این خودروها را تایید کرد و گفت با توجه به کاهش سهمیه بنزین، امروز دوم بهمن ماه جلسه‌‍ای برای بررسی دلیل این موضوع تشکیل شده است.
بنا بر تصمیم دولت، افزایش یارانه های نقدی و معیشتی پس از سال ها پرداخت و با حدف حذف ارز 4200 تومانی به زودی قرار است محقق شود.
شهردار تهران درباره کیف پول شهروندی برای هر تهرانی که در آن ۲۰۰ هزار تومان اعتبار است و برای اقشار خاص افزایش هم پیدا می‌کند، توصیحاتی داده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید