صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۸:۱۲
کد خبر: 8302
گزارشگر: 213
۱۹۱۹
۱
۰
۴
اعتراض شدید نمایندگان مجلس به گرانفروشی برنج از سوی دولت

برنج در داخل «۹۰ هزار تومان» شده و ۳۳ هزار تومان صادر می‌شود!

برنج در داخل «۹۰ هزار تومان» شده و ۳۳ هزار تومان صادر می‌شود!
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در حالی اعلام کرد که دولت برنج را حدود ۱۷۰ درصد گران‌تر به مردم می فروشد که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم ایرانی بین ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان است و آمارهای گمرک نشان می‌دهد که همین برنج با نرخ حدودی ۳۳ هزار تومان به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

به گزارش آسیانیوز، یک نماینده مجلس گفت دولت برنج خارجی را ۱۷۰ درصد گران‌تر به مردم می‌فروشد.

--------

بیشتر بخوانید

ماجرای پرضرر فروش اینترنتی برنج برای مردم

--------------------------------

برخی فعالان صنفی و نمایندگان مجلس اذعان کرده‌اند که واردات برنج برای دولت سود دارد و به همین دلیل، قیمت برنج داخلی را افزایش می دهد(همشهری آنلاین)

در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم ایرانی بین ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان است، اما نگاهی به آمارهای گمرک نشان می‌دهد که همین برنج با نرخ حدودی ۳۳ هزار تومان به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

صادرات برنج ایرانی با قیمت‌ پایین در حالی‌ است که مقام‌های دولتی ادعا می‌کنند برای جبران کسری برنج داخلی و تعدیل قیمت‌ها، برنج خارجی وارد می‌کنند، اما برخی فعالان صنفی و نمایندگان مجلس اذعان کرده‌اند که واردات برنج برای دولت سود دارد و به همین دلیل، قیمت برنج داخلی را افزایش می‌دهد.

به گفته روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران، در ۱۰ ماه نخست سال جاری، بیش از یک‌ میلیون و ۱۳۴ هزار تن برنج به ارزش ۹۷۵میلیون و ۷۳۸ هزار دلار وارد ایران شد.

در مقابل نیز هزار و ۷۳۱ تن برنج ایرانی به کشورهای دیگر صادر شد که ارزش آن دو میلیون و ۳۰۱ هزار دلار بود.

این مقام گمرک ایران اعلام کرد کشورهایی مثل اتریش، اردن، استرالیا، استونی، اسلواکی، افغانستان، امارات، بریتانیا، ایتالیا، آفریقای جنوبی، آلمان، پاکستان، ترکیه، آذربایجان، دانمارک، رومانی، سوییس، عراق، فنلاند، قزاقستان، قطر، کانادا، کویت، گرجستان، مالزی، نروژ، هلند مقصدهای صادرات برنج نیمه‌سفید ایرانی بوده‌اند. از این میان، کانادا، عراق، آلمان، ترکیه و استرالیا پنج کشور اصلی واردکننده برنج ایرانی بودند.

------------

بیشتر بخوانید

قیمت چه «نوع» برنجی ارزان شد؟!

---------------------------------------------------------

صادرات برنج ایرانی به کشورهای دیگر در حالی خبرساز شد که پیش‌تر وزارت جهاد کشاورزی مدعی شده بود به‌دلیل خشکسالی‌های اخیر و کاهش تولید برنج داخلی، قیمت‌ها افزایش یافته‌اند؛ اما بررسی گزارش گمرک ایران نشان می‌دهد که برنج‌ ایرانی که در بازار داخلی با قیمت‌ حدودی کیلویی ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان فروخته می‌شود و با قیمتی کمتر از کیلویی ۳۵ هزار تومان به کشورهای دیگر می‌رود. بر اساس این گزارش، میانگین قیمت برنج صادراتی در ۱۰ ماه گذشته، ۱.۳۲ دلار بود؛ در صورتی‌ که متوسط قیمت ۲۵ هزار تومان برای دلار در نظر گرفته شود، قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی حدود ۳۳ هزار تومان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در ۹ ماه ابتدای امسال، یعنی زمانی که هنوز قیمت برنج خیلی بالا نرفته و ارقام ۷۰ تا ۹۰ هزار تومانی برای آن ثبت نشده بود نیز حدود هزار و ۵۷۹ تن به ارزش بیش از دو میلیون و ۴۳ هزار دلار برنج صادر شد که نشان‌دهنده میانگین قیمت هر کیلوگرم ۱.۲۹ دلار است که حدود ۳۲ هزار و ۲۵۰ تومان می‌شود.

آمار کمی قدیمی‌تر، یعنی زمانی که قیمت برنج درجه‌ یک ایرانی در بازار کمتر از ۴۰ هزار تومان بود، نیز نشان می‌دهد در شش‌ماهه اول امسال ۹۴۸ هزار و ۶۴۰ کیلوگرم برنج به ارزش بیش از یک‌ میلیون و ۲۶۴ هزار دلار صادر شد که متوسط قیمت آن برای هر کیلوگرم به ۱.۳۳ دلار است و معادل ریالی آن به دلار حدود ۲۵ هزار تومانی به ۳۳ هزار و ۳۰۰ تومان می‌رسد.

نگاهی به آمار و ارقام واردات برنج نیز نشان می‌دهد که قیمت خرید و عرضه آن در بازار داخلی تفاوتی آشکار دارد.

علیرضا عباسی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، به‌تازگی این موضوع را تایید کرد و گفت: «دولت هر کیلو برنج خارجی را به قیمت نیم دلار یعنی با دلار آزاد ۲۶ هزارتومانی وارد می‌کند، اما هر کیلو از این محصول را ۳۰ تا ۳۴ هزار تومان می‌فروشد؛ این یعنی دولت و مباشر آن‌ـ شرکت بازرگانی دولتی ایران در وزارت جهاد کشاورزی- برنج را حدود ۱۷۰ درصد گران‌تر به فروش می‌رساند.»

در خبری دیگر، تقی جعفریان، رئیس اتحادیه شالی‌کوبی‌داران مازندران، نیز به‌تازگی درباره علت گرانی برنج ایرانی گفت: «۸۰ درصد برنج از دست تولیدکنندگان و کشاورزان خارج‌ شده و در انبارهای افرادی است که تمایلی به عرضه آن ندارند و می‌خواهند با دپوی برنج کنترل بازار این محصول را در دست بگیرند.»

برنج غذای پرمصرف ایرانیان است، اما در سال‌های اخیر به دلیل رشد فزاینده قیمت‌ها از سفره بسیاری از مردم حذف شده است. بر اساس اعلام حسن تقی‌زاده، رئیس اتحادیه برنج‌فروشان بابل، مصرف برنج ایرانی ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش یافته است و مردم به‌دلیل گرانی قیمت‌ برنج‌ داخلی به خرید برنج‌های خارجی روی آورده‌اند.

همچنین منصور علی زارعی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز درباره گرانی مجدد برنج ایرانی می‌گوید: هزینه‌های تولید افزایش یافته است، اما اکنون کشاورز تولید جدیدی نداشته که بخواهد برنج را گران کند. امسال برنج ایرانی به قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان از کشاورز خریداری شده است. گرانی مجدد برنج ایرانی دست واسطه‌ها و دلالان است.

وی در مورد واردات برنج نیز عنوان می‌کند: بعضی واردات برنج را عامل گرانی معرفی می‌کنند و این در حالی است که واردات برنج منعی ندارد.

در یک بازه زمانی (زمان برداشت برنج ایرانی) واردات طبق قانون ممنوع شد و بعد از چند ماه آزاد شد. برنج نیازمند ارز ترجیحی هم نبود.

نماینده مردم سادی در مجلس تصریح می‌کند: کشاورزان ایرانی امسال ۲ میلیون تن برنج تولید کردند. چیزی نزدیک به ۷۰۰، ۸۰۰ هزار تن برنج بیشتر نیاز داشتیم که دولت دستور داد وارد شود. به عبارت دیگر با کمبود برنج مواجه نبودیم که تقاضای برنج ایرانی زیاد شود و گرانی را به‌دنبال داشته باشد./

https://www.asianews.ir/u/5i2
اخبار مرتبط
در حالی دولت با عرضه اینترنتی می خواهد بازار برنج را کنترل کند که برنج ۳۵ هزار تومانی ابتدای امسال، حالا به قیمت ۹۵ هزار تومان در سفره خانوار ارزش پیدا کرده است.
در حالی که ایرانی‌ها سالانه بیش از سه میلیون تُن برنج مصرف می‌کنند، امروز قیمت برنج در بازار تا ۹۵ هزار تومان هم بالا رفت؛ اتفاقی که ممکن است باعث حذف کامل برنج از سفره ایرانی‌ها شود.
حسن حنان قائم مقام بازرگانی دولتی گفت قیمت مصوب چند اقلام برنج برای مصرف کننده در بازار را اعلام کرد.
در حالی که برخی مسوولان دولت به ساز و کار کم و زیاد کردن یارانه ها مشغولند، گزارش وزارت تعاون اعلام کرد که قیمت برخی اقلام خوراکی در شهریور امسال نسبت به سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است؛ گزارش اتاق بازرگانی تهران نیز حاکی از آن بود که مردم ایران در دهه ۱۳۹۰ بیشتر از دهه ۱۳۸۰ خرج کردند؛ اما غذای کمتری خوردند.
برنج قهوه ای رژیم غذایی کامل و معجزه آسایی است و در اکثر نقاط دنیا برنج جزو غذای روزانه افراد به شمار می رود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
حقیقت تلخ
۱۴۰۱/۰۵/۲۵
1
0
1

کلن این نظام واسه همین آوردن سر کار که ایران رو مفت بفروشه خارجیا


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید