صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ / ۲۲:۱۲
کد خبر: 8313
گزارشگر: 213
۴۴۶
۰
۰
۴
در راستای جلوگیری از دسترسی طالبان به بودجه دیپلماتیک افغانستان

تعطیلی سفارت و نمایندگی‌‌های افغانستان در آمریکا

تعطیلی سفارت و نمایندگی‌‌های افغانستان در آمریکا
در پی تصمیم وزارت امور خارجه آمریکا، سفارت افغانستان در واشنگتن و کنسولگری‌های آن در دیگر ایالت‌های آمریکا، تعطیل شد.

به گزارش آسیانیوز، دست‌کم ۵۵ دیپلمات‌ افغان شاغل در آمریکا برای دریافت اقامت آن کشور درخواست داده‌اند. این در حالی است که در اکتبر ۲۰۲۱، حساب‌های بانکی سفارت و کنسولگری‌های افغانستان در آمریکا مسدود شدند.

------------

بیشتر بخوانید

حضور احمد مسعود در تهران!
---------------------------------
در پی تصمیم وزارت امور خارجه آمریکا، سفارت افغانستان در واشنگتن و کنسولگری‌های آن در دیگر ایالت‌های آمریکا، تعطیل شد. بر اساس اسنادی که به دست رسانه‌ها رسیده است، وزارت امور خارجه آمریکا در ۱۸ ژانویه، در نامه‌ای از سفارت افغانستان خواست تا یک ماه دیگر سفارت و همه کنسولگری‌هایش را تعطیل کند.

پیش از این در اکتبر ۲۰۲۱، حساب‌های بانکی سفارت و کنسولگری‌های افغانستان در آمریکا از دسترس خارج شدند. وزارت خارجه آمریکا این اقدام را در راستای جلوگیری از دسترسی طالبان به بودجه ماموریت دیپلماتیک افغانستان در آمریکا اعلام کرد.

۱۳ فوریه، نیویورک‌تایمز گزارش داد که دست‌کم ۵۵ تن از دیپلمات‌های افغان در آمریکا درخواست اقامت کرده‌اند و به کار به عنوان دیپلمات امیدی ندارند. عبدالهادی نجرابی، معاون سفیر افغانستان در آمریکا، به نیویورک‌ تایمز گفت که به دلیل قطع رابطه آنان با کابل و بسته شدن حساب‌های بانکی سفارت افغانستان در واشنگتن، ادامه فعالیت برای آنان دشوار است؛ با این حال، ارائه خدمات اداری به افغان‌های ساکن آمریکا همچنان ادامه دارد.

---------------------

بیشتر بخوانید:

طالبان با حکومت ایران «دوست» نخواهد شد!

----------------------------------------------------

در شش ماه گذشته و با فروپاشی دولت پیشین افغانستان، ماموریت‌ دیپلمات‌های افغان در کشورهای خارجی به دلیل از دست رفتن منبع مالی برای تامین مخارج، یکی پس از دیگری پایان یافت و دیپلمات‌های افغانستان که نمی‌خواستند با دولت طالبان کار کنند، به کشورهای مختلف غربی درخواست پناهندگی دادند. هرچند در شش ماهی که از سلطه طالبان بر افغانستان می‌گذرد، هیچ دولتی این گروه را به رسمیت نشناخته است، این در حالی است که خالی شدن سفارت‌ها و کنسولگری‌های افغانستان در نقاط مختلف جهان ممکن است فضا را برای مانور طالبان مساعد ‌کند.


اخیرا، ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان، در مصاحبه با یک روزنامه روسی گفت که طالبان از روسیه خواسته‌اند دیپلمات‌هایی به نمایندگی از این گروه را در سفارت افغانستان در مسکو بپذیرد. کابلوف افزود که دولت روسیه با این پیشنهاد طالبان مخالفت نکرده است اما سفیر و دیپلمات‌های دولت پیشین افغانستان نیز می‌توانند به کار خود ادامه دهند./

نیلوفر لنگر

 

https://www.asianews.ir/u/5ic
اخبار مرتبط
هر دختر و پسری که در این روز بازداشت شود نکاح آنان شرعاً توسط منسوبین امارت صورت خواهد گرفت.
همچنانکه برخی از دیپلمات‌های خارجی در امور افغانستان، نگرانی از وقوع یک درگیری گسترده به دلیل نارضایتی از وجود طالبان در بهار پیش‌ رو را بیان کرده‌اند، صدها جنگجوی طالبان که مجهز به سلاح‌های سنگین‌اند به پنجشیر، بغلان، فاریاب و برخی دیگر از شهرهای شمال افغانستان اعزام‌ شده‌اند.
همچنانکه خشونت در افغانستان در حال افزایش است، در درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در شهرستان خوست استان بغلان در شمال افغانستان، تاکنون چهار جنگجوی طالب و یک نیروی جبهه مقاومت ملی کشته شده اند.
روز شنبه، ۲۲ ژانویه، انفجار یک بمب مغناطیسی کار گذاشته شده در یک خودرو در شهر هرات افغانستان، دست‌کم هفت کشته و ۹ زخمی بر جای گذاشت.
برخی از مقام های طالبان اعلام کرده اند که احمد مسعود در تهران بوده است؛ این در حالی است که جبهه مقاومت ملی که مخالف طالبان است، کنترل دره پنجشیر افغانستان را در دست دارد و احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود از رهبران جنبش مقاومت ضد شوروی، فرمانده این جبهه است.
آمریکا همواره سعی دارد به دولت‌های مستقر با انواع امتیازات در قبال همراهی با خود ثابت کند که به دنبال حفظ و ثباتشان است و همزمان به اپوزیسیون و مردم ناراضی نیز اینگونه وانمود کند که چیزی تا براندازی و کسب قدرت باقی نمانده است و در کنار آن‌هاست.
حالت جدید تروریسم دولتی طالبان در حالی شکل می گیرد که این گروه برای عملیات انتحاری تروریستی اعلام آمادگی کرده و بیانیه داده است و گردان انتحاری طالبان اغلب شامل جوانان و نوجوانانی هستند که در مدارس دینی پاکستان تحصیل کرده اند.
طالبان به تازگی به خشونتی دیگر مانند بریدن سر مانکن ها روی آورده اند.
گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا، می‌گوید غرب در حال «خوابگردی» در بزرگ‌ترین بحران بشردوستانه عصر و افغانستان فروپاشیده است.
ساکنان شهرستان عنابه در پنجشیر، با حمل جسد تیرباران شده افسر پیسین پلیس، طالبان را به قتل و کشتار افراد بی‌گناه متهم کردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید