صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۴ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۶:۱۸
کد خبر: 8387
گزارشگر: 213
۶۰۴
۰
۰
۵
انتقاد شدید از «پنهان کاری بی سرو صدا» در کند کردن سرعت اینترنت

تلاش هشتک «صیانت خاموش» در جلوگیری از مسدود شدن اینترنت/حواشی طرح محکوم به شکست!

تلاش هشتک «صیانت خاموش» در جلوگیری از مسدود شدن اینترنت/حواشی طرح محکوم به شکست!
همچنانکه بیش از ۱۵۰ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای از هیئت رئیسه مجلس خواستند تا طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به صحن علنی بازگردانده شود، همزمان کارزاری با امضای هزاران نفر با هشتگ رسمی «صیانت خاموش» در نامه‌ای به مقام‌های ارشد کشور ، خواستار جلوگیری از «اجرای خاموش طرح صیانت» و کندی سرعت اینترنت در ایران شد.

به گزارش آسیانیوز، بیش از ۱۵۰ نماینده مجلس در نامه‌ای از هیئت رئیسه مجلس خواستند تا طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به صحن علنی بازگردانده شود.

----------

بیشتر بخوانید

واکنش بسیار جنجالی احمدی‌نژاد/مسدود کردن اینترنت القای شیطان است+ویدیو
--------------------------------------------------

همزمان کارزاری با امضای هزاران نفر با هشتگ رسمی «صیانت خاموش» در نامه‌ای به مقام‌های ارشد کشور ، خواستار جلوگیری از «اجرای خاموش طرح صیانت» شده و از کندی سرعت اینترنت در ایران انتقاد کرد.

صدیف بدری، نماینده اردبیل در حساب کاربری خود در توییتر خبر داد که تعداد امضاهای نمایندگان برای لغو مصوبه طرح صیانت از مرز ۱۵۰ امضا گذشته است.

در ساعات آغازین روز نیز جلال رشیدی کوچی با انتشار خبر درخواست نمایندگان گفته بود که به زودی فهرست نمایندگان امضاکننده منتشر خواهد شد.

این درخواست‌ها پس از آن منتشر می‌شود که روز سه‌شنبه، سوم اسفند، کمیسیون مشترک مجلس که تحت عنوان «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» فعالیت می‌کند، با ۱۸ رای مثبت و یک رای منفی تنها در چند دقیقه کلیات طرحی را تصویب کرد که در راستای محدودسازی حداکثری اینترنت و افزایش کنترل نظامیان بر اینترنت در ایران تهیه شده است.

-------------

بیشتر بخوانید

طرح صیانت؛ قطع تدریجی اینترنت و خداحافظی با اینستاگرام؟

--------------------------------

با آن که در ساعات پایانی شب همان روز، معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای رأی‌گیری برای تصویب کلیات طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را باطل کرد، رضا تقی‌پور انوری، رئیس کمیسیون ویژه طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی، می‌گوید انتشار خبر ابطال کلی در رسانه‌ها یک «شوخی بی‌مزه» است.

ویس کرمی، دبیر کمیسیون مشترک طرح صیانت نیز گفت که نامه معاونت قوانین علیه مصوبه صیانت، «تاثیری در روند کار ما ندارد... صفر تا صد تصمیم با کمیسیون است... رسانه‌ای کردن این نامه کار چندان جالبی نبود.»

از آن رو که بر اساس طرحی که در مجلس به تصویب رسیده، طرح محدودسازی اینترنت در صحن علنی بررسی نخواهد شد و کمیسیون مشترک آن را به تصویب می‌رساند، شماری از نمایندگان به آن اعتراض کرده و خواستار بررسی این طرح در صحن علنی شده‌اند.

کمیسیون مشترک با تشخیص هیئت رئیسه مجلس و در مواردی ایجاد می‌شود که طرح یا لایحه‌ای از حیطه کار یک کمیسیون فراتر باشد.

صدیف بدری، نماینده اردبیل در مجلس، با انتقاد تند از تصویب این طرح در کمیسیون مشترک گفته است: «تصویب ‫طرح صیانت به منزله زدن چوب حراج بر سرمایه اجتماعی‬ و ‫اعتماد عمومی‬ است.»

او همچنین در انتقاد از تصویب کلیات این طرح از سوی ۱۸ نماینده کمیسیون مشترک اضافه کرد که «مجلس ۲۹۰ نفر نماینده دارد، نه ۱۸ نفر.»

روح‌الله حضرت‌پور، نماینده ارومیه هم در مخالفت با این طرح گفت: «طرح ‫صیانت‬ همچون بقیه طرح‌های مسدودسازی و محدودسازی از همین الان شکست خورده است.»

انتشار خبر تصویب کلیات این طرح با واکنش بسیار گسترده‌ای در فضای مجازی فارسی‌زبان مواجه شده و در حال حاضر داغ‌ترین موضوع در شبکه‌های مجازی است.

در مخالفت با این طرح کارزاری با هشتگ رسمی «صیانت خاموش» به راه افتاده که هزاران نفر آن را امضا کرده‌اند. در لحظه تنظیم این گزارش، بیش از ۸۱ هزار نفر این نامه سرگشاده را امضا کرده بودند.

امضاکنندگان این کارزار که نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشته‌اند، خواستار جلوگیری از «اجرای خاموش طرح صیانت» شده و از کندی سرعت اینترنت در ایران انتقاد کرده‌اند.

در این نامه آمده است:‌ «ما مردم ایران، امضاکنندگان این کارزار، می‌خواهیم حق قانونی خود را، که اکثریت مردم دنیا از آن برخوردار هستند از شما مطالبه کنیم. اجرای طرح صیانت لطمه‌ای بزرگ و جبران‌نشدنی به مردم و کشور خواهد زد.»

آنها نوشته‌اند: «مدتی است که سرعت اینترنت خانگی و همچنین اینترنت همراه برای مردم ایران به حداقل رسیده است و اختلالات مستمر و جدی روی اینستاگرام به وجود آمده است. این طور که به نظر می‌رسد این روند ادامه خواهد داشت و طرح صیانت به طور خاموش و در سکوت اجرا خواهد شد.»

اختلال در اینترنت و کاهش سرعت آن که موجب انتقاد وزرای علوم و ارتباطات نیز شده، در حالی ادامه دارد که ابراهیم رئیسی امروز وزارت ارتباطات را مکلف ساخت «زیر ساخت لازم را برای استفاده مردم از مزایای اینترنت امن، با کیفیت و پرسرعت فراهم کند».

وی در اظهارات امروز خود در هیئت دولت، هیچ اشاره‌ای به علت کندی اینترنت و نیز تصویب کلیات طرح صیانت در مجلس نکرد.

اما سایت تبیان، متعلق به سازمان تبلیغات به نقل از کارشناسان نوشته اختلال در سرویس اینترنت بین‌المللی، «ناشی از کاهش ترافیک اینترنت بین‌المللی در هفته اخیر» است.

خبر این وب‌سایت، دو روز بعد از اظهارات سخنگوی مخابرات درباره مشکلات در ارائه پهنای باند اینترنت بین‌الملل به اپراتور از سوی شرکت زیرساخت، منتشر شد و بر اساس گزارش خبرآنلاین، مشخص کرد «مشکل اینترنت دستور کاری است که دولت بر اساس تائید شورای عالی فضای مجازی در دستور کار قرار داده؛ یعنی کاهش بی سر و صدای پهنای باند اینترنت بین‌الملل.»/

https://www.asianews.ir/u/5kb
اخبار مرتبط
محمود احمدی‌نژاد در انتقاد از تصویب طرح صیانت گفت: مسدود کردن اینترنت کار شیطانی است و چطور مردم برای شما اعتبار قایل شوند؟
عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت گفت: معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رئیس کمیسیون ویژه ‎طرح حمایت از حقوق کاربران، رای‌گیری امروز کمیسیون ویژه و تصویب کلیات طرح صیانت را غیرقانونی دانسته است.
پروفسور علی اکبر جلالی فوق دکترای برق و متخصص آی تی از ویرجینای آمریکا و پدر IT ایران برای آینده کشوری با نبود اینترنت گریه کرد و از زحمت هایش برای اینترنت روستاهای ایران سخن به میان آورد و گفت: از اینترنت هراس وجود دارد؛ در حالی که جوانان بیکارند!
کلیات طرح «صیانت از فضای مجازی» در حالی امروز در مجلس تصویب شد که مخالفان آن هشدار داده‌اند که موضوع محدود به تحدید پیام‌‌رسان‌های خارجی مهم مانند اینستاگرام نیست و در صورت تصویب این طرح، محدودیت شدید در زمینه دسترسی به اینترنت ایجاد خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید