صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۹ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۶:۱۲
کد خبر: 8471
گزارشگر: 213
۷۶۲
۰
۰
۲
افت قیمت ها با مذاکرات وین

بعد از توافق و «ارزانی» کالاها!

بعد از توافق و «ارزانی» کالاها!
با اجرای دوباره برجام و افزایش دسترسی به منابع ارزی، اقتصاد ایران امکان حضور فعال در بازارهای بین المللی را پیدا می‌کند.

به گزارش آسیانیوز، ثبات در قیمت دلار یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های فعالان بخش خصوصی در تمام سال‌های گذشته بوده، دغدغه‌ای که به نظر می‌رسد دولت در ماه‌های نخست کار خود توانسته تا حدی به آن جامه عمل بپوشاند.

-----------

بیشتر بخوانید

برنج در داخل «۹۰ هزار تومان» شده و ۳۳ هزار تومان صادر می‌شود!
--------------------------------------------

از ابتدای بهار ۱۳۹۷ و همزمان با افزایش گمانه زنی‌ها در رابطه با احتمال خروج آمریکا از برجام، نرخ دلار در اقتصاد ایران روندی صعودی گرفت و با خروج رسمی ترامپ در اردیبهشت ۱۳۹۷، رکوردشکنی‌های قیمتی دلار آغاز شد.

با وجود اقداماتی که دولت قبل در راستای ثبات نرخ ارز در دستور کار قرار داد اما محدودیت‌های دولت در دسترسی به منابع ارزی از یک سو و افزایش تلاطمات اقتصادی از سوی دیگر باعث شد قیمت دلار روند افزایشی به خود بگیرد و حتی برای دوره‌ای نرخ بیش از ۳۰ هزار تومان را نیز تجربه کند.

با این وجود در ماه‌های پایانی دولت قبل، نرخ ارز به پایین‌تر از ۳۰ هزار تومان رسید و با پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، نرخ دلار به ثباتی نسبی رسید.

دولت سیزدهم در حالی کار خود را آغاز کرد که نتیجه مذاکرات برای احیای برجام مشخص نبود و همین موضوع باعث شد در برخی گمانه زنی‌ها اعلام شود که با توجه به تداوم محدودیت در تامین منابع ارزی، نرخ دلار به رکوردهایی جدید برسد. برخی اظهارنظرها از این حکایت داشت که حتی نرخ دلار تا مرز ۴۰ هزار تومان نیز خواهد رفت.

با گذشت بیش از شش ماه از آغاز به کار دولت سیزدهم، به نظر می‌رسد برخلاف بسیاری از گمانه‌زنی‌های ابتدایی نه تنها خبری از افزایش نرخ دلار نیست که دولت توانسته قیمت این ارز را در حوالی کانال ۲۵ هزار تومان حفظ کند.

-----------

بیشتر بخوانید

توزیع برنج و شکر دولتی در آستانه نوروز
--------------------------------------

فعالان بخش خصوصی در سال‌های گذشته بارها اعلام کرده بودند که پیش از آنکه به کاهش نرخ دلار نیاز داشته باشند، به ثبات این نرخ احتیاج دارند

به عبارت دیگر با توجه به اینکه سرمایه گذاران بر اساس یک برنامه ریزی نسبت به خرید مواد اولیه و تولید کالاهای جدید اقدام می‌کنند، تلاطم دائمی نرخ دلار، برنامه‌ریزی برای آینده بازار را با مشکل مواجه می‌کند و از این رو بهترین استراتژی دولت باید تلاش برای ایجاد ثبات در این حوزه باشد، موضوعی که نگاهی به عملکرد ماه‌های اخیر بازار ارز نشان می‌دهد که تا حد زیادی به وقوع پیوسته است.

به این ترتیب حتی در صورت احیای دوباره برجام نیز به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین راهبردهای دولت باید تلاش برای کاهش تلاطم‌های ارزی و ایجاد ثبات در این حوزه باشد تا تولید با آسیبی جدید مواجه نشود. هرچند با اجرای دوباره برجام و افزایش دسترسی به منابع ارزی، اقتصاد ایران امکان حضور فعال در بازارهای بین المللی را پیدا می‌کند و در بلند مدت با افزایش تولید و بازگشت رونق اقتصادی، شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد
اما به نظر می‌رسد در کوتاه مدت بیش از آنکه انتظار برای کاهش قیمت‌ها واقعی باشد، ثبات در نرخ‌ها و جلوگیری از ایجاد بحران‌های جدید اقتصادی اولویت خواهد بود.

در کنار نرخ ارز در بازار آزاد، سرنوشت ارز۴۲۰۰ تومانی نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که دولت باید در هفته‌های آینده برای آن پاسخی جدید پیدا کند. هرچند در برنامه ابتدایی ارائه شده در لایحه بودجه۱۴۰۱ از حذف این ارز سخن گفته شده بود اما کمیسیون تلفیق مجلس رای به ابقای این ارز داد. با این وجود در جریان بررسی بودجه در صحن علنی، نمایندگان به جمع بندی دقیقی در این حوزه نرسیدند و همین موضوع باعث شد تصمیم گیری نهایی در این زمینه به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شود.

ثبات به عنوان مهم‌ترین گمشده سال‌های اخیر اقتصاد ایران یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت سیزدهم خواهد بود و با نهایی شدن تصمیمات در حوزه بودجه و البته مذاکرات هسته‌ای، باید دید دست یابی به این هدف در سال ۱۴۰۱ تا چه حد امکان پذیر است.

 منتظر کاهش گسترده قیمت کالاها با لغو تحریم ها باشیم؟

عضو اتاق بازرگانی ایران در این رابطه می‌گوید شاید لغو تحریم‌ها بتواند در کوتاه مدت با کاهش تورم انتظاری و بهبود روانی بازار در برخی کالاها به کاهش قیمت منجر شود اما در بلندمدت اصلاح روند سیاست‌گذاری اقتصادی بیشترین اهمیت را خواهد داشت.

خسرو فروغان ‌گران‌سایه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما باید به این سوال پاسخ بدهیم که در سال‌های گذشته افزایش نرخ دلار تا چه حد تحت تاثیر مستقیم تحریم‌ها و تا چه میزان به دلیل سیاست‌گذاری‌های غلط بوده است.

---------------

بیشتر بخوانید

عرضه دولتی برنج هندی و پاکستانی به جای برنج ایرانی!+قیمت ها

------------------------------------

وی با بیان این‌که اقتصاد ایران به سمت تصمیم‌گیری در شرایط بحران حرکت کرده توضیح داد: نگاهی به عملکرد سال‌های گذشته ما نشان می‌دهد که هر بار مشکلی در بخش‌های مختلف اقتصاد به وجود آمده دولت‌ها تلاش کردند برای آن برنامه ریزی کنند اما در حوزه سیاست‌گذاری‌های فعال کارنامه ما موفق نبوده است.


عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلاتی که در حوزه نظارت بر بازار وجود دارد تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا قیمت‌گذاری دستوری شبیه به آنچه در اقتصاد ایران رخ می‌دهد وجود ندارد. از سوی دیگر نحوه نظارت ما بر بازارها نیز با مشکلاتی جدی مواجه بوده و در بسیاری از مواقع بازرسان را بدون در اختیار داشتن ابزار لازم صرفا برای نظارت به بازار فرستاده‌ایم که این فرآیند نیز جواب نداده است.

فروغان گران‌سایه ادامه داد: در اقتصاد ما فعالان شناسنامه‌دار تحت نظارت قرار می‌گیرند و باید مالیات خود را به طور کامل پرداخت کنند. اما دلال‌ها و کسانی که از رانت استفاده می‌کنند عملا از نظارت معاف هستند. در کنار آن سیاست‌های غلط باعث شده ارزش پول ملی ایران نیز کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به مشکلاتی که تحریم‌های اقتصادی برای ایران به وجود آورده تصریح کرد: افزایش هزینه تولید و صادرات، دشوار شدن فرآیند بازگشت ارز به کشور و همچنین مشکلاتی که در حوزه برنامه‌ریزی اقتصادی به وجود آمده باعث شده اقتصاد ایران با محدودیت‌های جدی مواجه شود. سیاست‌گذاری‌های غلط اقتصادی خود به عاملی برای تشدید این فضا منجر شده است و ما در سال‌های گذشته نتوانسته‌ایم به درستی در حوزه زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد حتی در صورت لغو تحریم‌ها نیز اقتصاد ایران به چند سال زمان نیاز دارد تا خود را بازسازی کرده و مقدمات لازم برای افزایش ارزش پول ملی را فراهم کند. از این رو این توقع که در کوتاه‌مدت با لغو تحریم‌ها قیمت کالاها به طور گسترده کاهش پیدا کند با واقعیت سازگار نیست./ایسنا

 

به گزارش آسیانیوز، درحالی‌که تورم زندگی روزمره و معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده است، محمدهادی سبحانیان معاون وزیر اقتصاد و دارایی بدون اشاره به مسئولیت این وزارتخانه گفته است: «ما به‌عنوان یکی از کشورهایی هستیم که بالاترین نرخ تورم را تجربه می‌کنیم که سم مهلکی برای سرمایه‌گذاری، اشتغال و رشد اقتصادی کشور است. اگر کنترل تورم در دستور کار قرار نگیرد هیچ چشم‌انداز مثبتی برای رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور دیده نمی‌شود.»

اگرچه پیش‌ از این نیز بحث تهاتر نفت با سایر کالاها به‌عنوان راهکار وزارت اقتصاد برای پرداخت پول واردات استفاده شده است، اما او این بار در باره جزئیات این طرح توضیح بیشتری نداد.

--------------

بیشتر بخوانید

جنگ روسیه؛ گرانی و ارزانی در کدام بازار مالی رخ داد؟
------------------------------------------------
به نظر می‌رسد دولت رئیسی برای مقابله با تحریم‌ها تهاتر کالا به کالا را در دستور کار قرار داده است.

پیش‌تر محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ابلاغیه‌ای در همین راستا صادر کرد که در ماده ۲۲ آن تاکید شده بود: «تهاتر برای کلیه کالاها، مواد اولیه، خدمات و پروژه‌های مورد نیاز کشور (فارغ از نوع ارز قابل تخصیص به کالا) قابل انجام است.»

خرید متقابل، معامله جبرانی، مبادله متوازن‌کننده و انواع دیگری از این نوع تجارت در حقوق بین‌الملل راهکارهایی‌اند که مسوولان جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریم‌ها به آن‌ها چشم دوخته‌اند.

این در حالی است که به گفته عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، این‌گونه مبادلات شاید برای یک بنگاه و درنهایت یک کشور چند میلیون نفری توجیه داشته باشد، اما برای کشوری ۸۰ میلیونی «بخش اندکی از اقتصاد را جلو می‌برد و نمی‌توان تمام مبادلات اقتصادی ازجمله فروش، تبادل و صادرات را با تهاتر انجام داد.»

افزایش بی‌رویه و سرسام‌آور قیمت‌ها کاهش قدرت خرید مردم و کوچک‌تر شدن سفره آنان را در پی داشت. پیش‌تر، فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار، اعلام کرده بود که حداقل حقوق‌ تنها برای پرداخت هزینه‌های ۱۱ روز زندگی کفاف می‌دهد و ۱۹ روز باقیمانده ماه بی‌خرجی می‌ماند.

حقوق‌بگیران ایران در حالی به پیشواز سال جدید و نوروز ۱۴۰۱ می‌روند که بحران‌های اقتصادی شرایط را برای بسیاری از آنان دشوار کرده است و شواهد نشان می‌دهد که در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات برجام، افزایش بی‌ترمز قیمت‌ها ادامه می‌یابد./

https://www.asianews.ir/u/5mk
اخبار مرتبط
مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت گفت در اغلب خودروها تاکنون تعدیل قیمت قابل توجه و تا محدوده ۱۴ میلیون اتفاق افتاده است.
شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد انواع برنج وارداتی دانه بلند که توسط این شرکت در بازار توزیع می‌شود، محصول دو کشور هندوستان و پاکستان است.دو کشور هندوستان و پاکستان است.
«قیمت‌گذاری دستوری»؛ گویا اولین و آخرین ایده دولت‌ها در مواجهه با هر بحرانی است و این بار نیز نوبت به بازار برنج رسید که زیر تیغ قیمت‌گذاری دستوری دولت قرار بگیرد و سوال این است که آیا واردات برنج محدود و قیمت برنج ارزان خواهد شد؟
بازارهای مالی به اخبار جنگ روسیه واکنش نشان داده‌اند؛ به گونه‌ای که اونس جهانی افزایشی است و نفت نیز گران شد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در حالی اعلام کرد که دولت برنج را حدود ۱۷۰ درصد گران‌تر به مردم می فروشد که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم ایرانی بین ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان است و آمارهای گمرک نشان می‌دهد که همین برنج با نرخ حدودی ۳۳ هزار تومان به کشورهای دیگر صادر می‌شود.
در حالی دولت با عرضه اینترنتی می خواهد بازار برنج را کنترل کند که برنج ۳۵ هزار تومانی ابتدای امسال، حالا به قیمت ۹۵ هزار تومان در سفره خانوار ارزش پیدا کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید