صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ / ۲۰:۲۱
کد خبر: 8499
گزارشگر: 213
۵۴۶
۰
۰
۲
تبعات تحریم و جنگ روسیه

چرا اهالی خاورمیانه گرسنه می مانند؟/جهان در آستانه جنگ غذا

چرا اهالی خاورمیانه گرسنه می مانند؟/جهان در آستانه جنگ غذا
جنگ و تحریم در روسیه و اوکراین به راحتی زنجیره تامین مواد غذایی مناطق همسایه را در هم می‌شکند و منطقه خاورمیانه در خطر گرسنگی قرار خواهد گرفت و گفته شده کشورهای ایران و عراق بیش از بقیه همسایگان درگیری با این مساله را تجربه خواهند کرد.

به گزارش آسیانیوز، کشورهای خاورمیانه عمده‌ترین واردکنندگان گندم از روسیه و اوکراین‌اند. در حالی که ی‌ثباتی در اوکراین، زنجیره تامین مواد غذایی مناطق همسایه را در هم می‌شکند.

---------

بیشتر بخوانید

حرف های عجیب پوتین درباره دلیل حمله به اوکراین+ویدیو
------------------------------------------------
حمله روسیه به اوکراین در کنار آثار مخربی که برای این دو کشور به همراه دارد، می‌تواند برای مردم خاورمیانه هم نگران‌کننده باشد.

به گزارش نشنال نیوز، یکی از مهم‌ترین تاثیرهای تهاجم نظامی مسکو به کی‌یف می‌تواند در بازار جهانی مواد غذایی خودنمایی کند. اوکراین در مقام پنجمین صادرکننده بزرگ گندم، به «سبد نان اروپا» شناخته می‌شود و بی‌ثباتی در این کشور، زنجیره تامین مواد غذایی مناطق همسایه را در هم می‌شکند.

در سوی مقابل، وقتی روسیه به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده گندم در جهان نیز دچار آشفتگی شود، وضعیت تامین مواد غذایی بسیار وخیم‌تر خواهد شد.

تقریبا یک‌چهارم صادرات جهانی گندم از دو کشور روسیه و اوکراین انجام می‌شود؛ بنابراین جای تعجب ندارد که بلافاصله پس از عملی شدن تصمیم پوتین برای حمله نظامی به اوکراین، قیمت گندم در روز پنجشنبه رکورد شکست.

---------------

بیشتر بخوانید

مرسی ایلان ‌ماسک!/اینترنت ماهواره ای در ایران؛ بعد از اوکراین؟+عکس

------------------------------------------------------------

این موضوع به‌ویژه برای مردم خاورمیانه نگران‌کننده است و تاثیر بحران تامین گندم تقریبا از همین حالا در این منطقه خودنمایی کرده است.

 با اینکه در سال‌های اخیر برخی از بزرگ‌ترین برنامه‌های تامین جهانی غذا در خاورمیانه انجام شدند، بسیاری از کشورهای این منطقه به دلیل مشکلات زیست‌ محیطی و جمعیتی، همچنان با بحران غذایی مواجه‌اند و هرگونه وقفه ناگهانی و بدون آمادگی می‌تواند برای ساکنان این کشورها آسیب‌رسان باشد.

کشورهای عراق و ایران با مشکلاتی مانند بیابان‌زایی، تابستان‌های گرم، سوءمدیریت منابع آبی و در نتیجه خشکسالی نگران‌کننده مواجه‌اند. در یمن هم درگیری‌های اخیر بیش از پنج میلیون نفر را در آستانه قحطی قرار داده است. فساد در لبنان نیز توانایی این کشور برای صادرات محصولات کشاورزی را تهدید می‌کند و ۸۰ درصد واردات گندم مصر از روسیه و اوکراین است.

در کشورهای خاورمیانه، بحران‌های گوناگونی وجود دارد که به سادگی قابل کنترل نیستند.

یکی از مهم‌ترین این موارد تغییرات آب‌وهوایی است؛ موضوعی که تمام جهان باید به آن رسیدگی کند. با این حال و با وجود همه این موارد، پتانسیل بهبود وضعیت نیز وجود دارد. به عنوان مثال، کمتر از پنج درصد از زمین‌های برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس قابل‌کشت‌اند، اما این منطقه همچنان مرکزی برای پیشرفت در صنعت کشاورزی است.

امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۱، برنامه‌ای به نام «منطقه فناوری غذایی» (Food Tech Valley) را راه‌اندازی کرد؛ پروژه‌ای که هدف آن استفاده از تکنیک‌های مدرن برای افزایش تولید مواد غذایی و تبدیل کشاورزی به بخش بزرگ‌تری از اقتصاد این کشور است. با این برنامه، پیش‌بینی می‌شود ارزش مواد غذایی تولیدی این کشور در سه سال آینده به ۲۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

------

بیشتر بخوانید

پیش بینی عاقبت جنگ روسیه و اوکراین توسط کارتون سیمپسون‌ها+ویدئو

------------------------------------------

با این حال این‌ها کافی نیستند و اگرچه یک برنامه هماهنگ در برخی مناطق خلیج فارس برای مقابله با تهدیدهای غذایی وجود دارد، به نظر می‌رسد لازم است برای مناطق گسترده‌تری از خاورمیانه تصمیم‌های مشابهی گرفته شود.


در سیاستگذاری‌های کشورهای خاورمیانه، علاوه بر فناوری که نقش مهمی را ایفا می‌کند، لازم است راه‌حل‌های ساده‌تر و زودبازده‌تر نیز مدنظر قرار گیرند. دولت‌ها می‌توانند با کمک به کشاورزان در بازاریابی محصولاتشان برای خریداران خارجی، حمایت اقتصادی در برداشت‌ محصول و همکاری با سازمان‌های بین‌المللی برای آموزش کشاورزان در مورد مدیریت آب، بخشی از بحران‌های غذایی آینده را مدیریت کنند.

شاید کشاورزی از خاورمیانه آغاز شده باشد اما حالا برای کشورهای این منطقه یک هشدار حیاتی است و لازم است رهبران و سیاست‌گذاران آن برای تامین امنیت غذایی رویکرد بلندمدتی داشته باشد.

فقط سیاست‌گذاری‌های بلندمدت است که هنگام درگیری کشورها در نقاط دیگر جهان، احتمالا می‌تواند از ایجاد بحران شدید تامین غذا در این منطقه جلوگیری کند.

 

روسیه و مبارزه با تحریم ها؟

در این حال سوال اینجاست که در این میان روسیه و چین، دو امپراطوری شرق، چگونه می خواهند با تحریم های زمینگیر کننده ایالات متحده همراه با هم دوام بیاورند، در این راستا با انواع تحریم های محدود کننده مالی و بانکی و تجاری، اوراق قرضه چینی و واحد پولی یوآن تنها دارایی و واحد پولی خارجی است که روسیه می‌تواند به دسترسی داشته باشد. چین برای روسیه راه دور زدن تحریم  فراهم می‌کند.

تجارت‌نیوز نوشت احتمال دارد بانک مرکزی و صندوق ثروت حکومتی روسیه صاحب ۱۴۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه چینی باشد. این گفته گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند است که پیش‌بینی می‌کند روسیه با وجود تحریم‌ها به دنبال دسترسی به آن‌ها باشد.

ممکن است بانک مرکزی روسیه ۸۰ میلیارد دلار و صندوق ثروت حکومتی این کشور ۶۰ میلیارد دلار در چین سرمایه داشته باشند. این مقدار معادل یک چهارم مالکیت خارجی در بازار داخلی اوراق قرضه چین است.

به نقل از بلومبرگ، اوراق قرضه چینی و واحد پولی یوآن تنها دارایی و واحد پولی خارجی است که روسیه می‌تواند به دسترسی داشته باشد. تحلیلگران می‌گویند منتظر هستند تا ببینند آیا روسیه این دارایی‌ها را نقد می‌کند و از یوآن برای پرداخت بدهی‌های خود استفاده می‌کند یا خیر.

 روسیه به طور بالقوه می‌تواند از دارایی‌های یوآنی خود و از سیستم پرداخت برون مرزی خود چین برای دور زدن تحریم‌های غربی استفاده کند.

در صورتی که چین تصمیم بگیرد که تلاش های غرب را برای خارج کردن شریک استراتژیک خود از سیستم مالی جهانی متوقف سازد، می‌تواند به روسیه یک راه نجات مالی ارائه کند. بانک مرکزی این کشور دارای مبادله پایاپای ارزی چند میلیارد دلاری با همتای روسی خود است که به دو کشور امکان می‌دهد نقدینگی لازم را در اختیار کسب و کارها قرار دهند.

چین نیز بانک های روسی را در سیستم پرداخت‌های داخلی خود وارد کرده است که به عنوان جایگزینی برای سیستم سوئیفت شناخته می‌شود که استفاده از آن برای برخی بانک‌های روسی ممنوع خواهد شد./

https://www.asianews.ir/u/5ni
اخبار مرتبط
در حالی که فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) با انتشار اطلاعیه‌ای در وب‌سایت رسمی خود پخش سرود ملی و اهتزاز پرچم روسیه در بازی‌های بین‌المللی را ممنوع کرده است؛ امیر حاج رضایی، بازیکن و مربی پیش‌کسوت فوتبال در این باره گفت: قوانین فیفا مربوط به دوران صلح است.
ولادیمیر پوتین دلایل حمله به اوکراین را در یک نشست با سخنان جنجالی بیان کرده است.
معاون رئیس‌جمهور اوکراین با انتشار عکس تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک متعلق به شرکت ایلان ماسک نوشت: استارلینک اینجاست. ممنون ایلان ‌ماسک!
​آمریکا و کشورهای اروپایی بر سر قطع دسترسی برخی بانک‌های روسیه به سوئیفت، توافق کردند؛ در حالی که بازارهای طلا، نفت و رمزارز، به تحریم جدید روسیه در رابطه با سوئیفت، واکنش نشان دادند.
هم‌زمان با آغاز مذاکرات روسیه و اوکراین در مرز بلاروس و در به دنبال تاثیرات تحریم بر اقتصاد روسیه، آشکار شده و این کشور روز دوشنبه بورس خود را تعطیل کرد؛ این در حالی است که نقشه گوگل از امروز در گوگل به حالت تعلیق درآمد.
با فرمان آماده باش هسته ای پوتین بازارهای جهانی و صعود اونس جهانی طلا، قیمت طلا و سکه در بازار داخل نیز صعودی شد.
روسیه تزاری همیشه مثل خرس بزرگ گرسنه در کمین شکارش هست و بزرگترین شکارش که قدرت برترش می پندارد، ملحق کردن اوکراین و رسیدن به دروازه اروپای واحد است؛ همچنانکه آمریکا هم در فکر بنیادین اش، تصرف ایران است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید