صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ / ۰۰:۱۲
کد خبر: 8574
گزارشگر: 213
۱۵۱۲
۰
۰
۴
پس از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

صدور کوپن یا «کالابرگ» نهایی شد/یارانه چه افرادی افزایش می یابد؟

صدور کوپن یا «کالابرگ» نهایی شد/یارانه چه افرادی افزایش می یابد؟
با حذف ارز ترجیحی اعطای کالا برگ الکترنیکی برای خرید کالاهای اساسی نهایی شد؛ در این حالت به یارانه بگیران کالابرگ تعلق می گیرد.

به گزارش آسیانیوز، با مصوبات امروز مجلس، جزئیات پرداخت یارانه در سال آینده تغییراتی دارد و اعطای کالا برگ الکترنیکی برای خرید کالاهای اساسی نهایی شد.

--------------

بیشتر بخوانید

جزییات «افزایش یارانه ها» با اصلاحیه حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی
---------------------------------------
امروز نمایندگان مجلس با اصلاح بخشی از قانون هزینه‌های دولت با حذف ارز ترجیحی موافقت کردند. ۱۹۴ نفر از نمایندگان به حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی رای مثبت دادند.

چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید، باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالا برگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها و یا از طرق جایگزین مطمئن انجام دهد. به طوری که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

همچنین مجلس در روز گذشته مصوب کرد که ۹ میلیارد دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی اختصاص یابد. این ۹ میلیارد دلار با نرخ دلار ۲۶ هزار تومانی در بازار، معادل ۲۳۴ هزار میلیارد تومان است.

بنابراین اگر دولت تصمیم داشته باشد که دلار ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند، باید مابه‌ازای آن یارانه خرید کالا بپردازد.

------------

بیشتر بخوانید

یارانه‌ نقدی به هر نفر افزایش یافت
---------------------------------------

نمایندگان مجلس این شرط را گذاشته‌‌اند که جایگزین دلار ۴۲۰۰ تومانی باید کالا برگ الکترونیکی باشد. یعنی دولت به خانوارها کارت اعتباری خرید کالاهای اساسی می‌دهد.چه کسانی کالابرگ می‌گیرند؟

به نظر می‌رسد این کارت‌های اعتباری هماننند کوپن‌هایی است که سال‌ها قبل داده شد. در چند ماه گذشته نمایندگان مجلس تعداد کسانی که کالابرگ دریافت می‌کنند را ۶۰ میلیون نفر اعلام کرده‌اند.

همچنین طبق اعلام مجلس باید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا سه ماه از ابتدای سال ۱۴۰۱ موظف می‌شود طبق دهک بندی‌ها، یارانه پردرآمد‌ها را حذف کند.

این سه دهک حدود ۱۸ میلیون نفر است که احتمالا از تابستان سال ۱۴۰۱ یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را دریافت نمی‌کنند. در واقع قرار است فقط به ۶۰ میلیون نفری که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند یارانه نقدی پرداخت شود.

در خصوص مبلغ کاللابرگ‌ها نیز از ۹۵ تا ۱۵۰ هزار تومان اعلام شده اما هیچ کدام از این ارقام نهایی نیست. احتمالا مبلغی که برای خرید کالاهای اساسی مد نظر دولت است حدود ۱۰۰ هزار تومان برای هر نفر باشد.

------------

بیشتر بخوانید

بدترین وضعیت ارزی در ایران
-------------------------------------------------------- 

در مجموع اگر دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، احتمالا دولت به ۶۰ میلیون نفری که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند، کالابرگ یا یارانه جدید بدهد.(تجارت نیوز)

این در حالی است که براساس اصلاحیه امروز مجلس، دلار ۴۲۰۰ تومانی مشروط حذف شد و دولت باید به ازای آن به خانواده ها یارانه بیشتری بدهد؛ ولی پیش از این تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هشدار داده بودند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۱ باعث افزایش شدید قیمت‌ها خواهد شد.

حذف ارز ترجیحی مخالفای هم دارد از آن جمله احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز در نامه‌ای به روسای سه قوه هشدار داده بود که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بحرا‌ن‌زا خواهد بود.

اول اسفند نیز مجلس شورای اسلامی با حضور رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، رییس سازمان برنامه و بودجه و تعدادی از دیگر مقام‌های دولت درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تشکیل جلسه داد.

برخی تحلیل‌گران کاهش درآمدهای ارزی ایران به دلیل تحریم یکی از دلایل تصمیم دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ذکر کرده‌اند./

https://www.asianews.ir/u/5pd
اخبار مرتبط
براساس اصلاحیه امروز مجلس، دلار ۴۲۰۰ تومانی مشروط حذف شد و دولت باید به ازای آن به خانواده ها یارانه بیشتری بدهد؛ این در حالی است که پیش از این تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هشدار داده بودند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۱ باعث افزایش شدید قیمت‌ها خواهد شد.
فروپاشی اقتصاد بر اثر اتخاذ سیاست‌های غلط ارزی و پولی و مالی و ارزیابی های نادرست از نتایج این سیاست‌ها و اعمال تحریم ها، وضعیت کلی اقتصاد به ویژه وضعیت ارزی کشور را در بدترین حالت ممکن قرار داد.
به دنبال حذف ارز ترجیحی، دولت گفته برنامه‌ای با عنوان «کارت نان» دارد تا نان را با قیمت کنونی به دست مردم برساند.
یک فعال اصولگرا، بنزین را موضوعی فاجعه آور برای کشور دانست و گفت: افزایش احتمالی نرخ بنزین در ادامه طرح جدید توزیع بنزین بازی با آتش است و تاکید کرد که باید از تجربیات درس گرفت.
معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه گفت: با حذف ارز ترجیحی، به هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه قبلی هدفمندی و حدود ۵۰ هزار تومان به عنوان یارانه معیشتی می پردازیم و در واقع ارز ترجیحی هر کدام از کالاها که حذف شد به این رقم یارانه ها افزوده می شود.
بخشی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ مبنی بر این است که نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی را از دریافت ارز ترجیحی حذف کند و در ازای آن اعتبارات ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای ۷ دهک درآمدی در نظر گرفته شده است.
در حالی که چند روز گذشته انتشار اخباری مبنی بر آزاد شدن صادرات تجهیزات پزشکی کرونایی، موضوعی در خور تامل به شمار می آید که تا چندی پیش مساله نبود تجهیزات پزشکی کرونا و مرگ بیماران در اثر محدودیت های وسایل پزشکی در ایران، سرخط خبرها شده بود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید