صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۸
کد خبر: 8658
گزارشگر: 213
۵۵۳
۰
۰
۴
با حضور سیدحسن امین

برگزاری نمایش تعزیه با شرکت سفیران خارجی

برگزاری نمایش تعزیه با شرکت سفیران خارجی
یک نمایش تعزیه از سوی مرکز اسلامی رسالت فنلاند و با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و جمعی از سفیران و دیپلمات های مقیم تهران در تالار حافظ به روی صحنه رفت.

به گزارشس آسیانیوز، تعزیه هنر نمایشی بومی سه هزارساله ایران است که ریشه در تراژدی اسطوره ای سوگ سیاوش دارد. این هنر پس از اسلام با سوژه های آیینی به حیات خود ادامه داده است و از عصر صفوی تا پایان قاجار تعزیه خوانی عاشورا و روایتگری وقایع کربلا در سرتاسر ایران و کشورهای شیعه نشین رونقی بسیار یافت.

تعزیه حضرت عباس و شمر با ده بازیگر به همت مرکز اسلامی رسالت فنلاند و با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب چهارشنبه (۱۸ اسفند ۱۴۰۰) در تالار حافظ روی صحنه رفت.

در این مراسم، عباس عراقچی دبیر شورای راهبردی روابط خارجی، حجت الاسلام و المسلمین محمدسعید بهمن پور قائم مقام معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، پروفسور سیدحسن امین استاد دانشگاه های انگلستان، چین، هند و ایران و تعداد زیادی از سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم تهران همچون سفیران فرانسه، ژاپن، فنلاند و دانمارک و جمعی از مسئولان فرهنگی، پژوهشگران و هنرمندان حضور داشتند.

در این مراسم تعزیه ۱۰ هنرمند از گروه فرهنگی امام رئوف (ع) صحنه هایی از روایت عاشورا و واقعه کربلا را به نمایش گذاشتند.

عراقچی در سخنانی در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران برگزاری این برنامه و مهمانان حاضر، گفت: تعزیه یک هنر تاثیرگذار با اصالت ایرانی است که حاوی یک پیام متعالی و اعتقادی است. این هنر امروز به زیبایی در مقابل سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم تهران به نمایش درآمد.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی اظهار امیدواری کرد که این هنر بتواند به همت نهادهای ذیربط هرچه بیشتر بین المللی شود و در خارج از کشور اجرا داشته باشد تا پیام واقعه عاشورا که مقابله و ایستادگی در مقابل ظلم و شرارت است را به دنیا برساند.

این در حالی است که دکتر، پیتر چلکووسکی استاد دانشگاه نیویورک در ایالات متحده آمریکا و پروفسور حسن امین استاد دانشگاه گلاسگو کلدونین در انگلستان درباره پیشینه هنر تعزیه در ایران تحقیقاتی ارزشمند دارند.

پروفسور امین بخشی از تحقیقات خود را به صورت مقاله ای مفصل در شانزده صفحه با عنوان «هنر نمایشی در ایران و اسلام: پژوهشی در منابع تاریخی تعزیه» در مهرماه ۱۳۷۷ در ماهنامه فرهنگی هنری «کلک» (شماره ۹۸) منتشر کرده است.

هنر تعزیه البته بیشتر بر کلام و خطابه بلکه ادبیات دراماتیک بویژه شعر تکیه دارد تا هنر نمایش و بازیگری، ولی پس از تأسیس تکیه دولت در تهران به دستور ناصر الدین شاه با الگو برداری از آلبرت هال لندن، کیفیت تعزیه تا حد تئاتر غربی بالا رفت و به همین دلیل مورد استقبال سفرای اروپایی و کور دیپلماتیک در تهران قرار گرفت./

آسیانیوز
https://www.asianews.ir/u/5rk
اخبار مرتبط
پروفسور سیدحسن امین در یادداشتی که برای آسیانیوز ارسال کرده نوشته است: من به عنوان یک ایرانی مخالف جنگ و خشونت، از دولت ایران می خواهم از حمله نظامی هیچ کشوری از جمله متحد فعلی خود روسیه حمایت نکند؛ سیاست یک بام و دو هوا در روابط بین الملل، نه تنها از جهت حقوقی و اخلاقی نادرست است، بلکه در عمل هم در درازمدت به زیان اعتبار و عزت کشور با فرهنگی همچون ایران تمام خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید