صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ / ۰۹:۳۷
کد خبر: 8668
گزارشگر: 213
۱۵۰۸
۰
۰
۳
اتحاد گروه های ضدطالبان و مقاومت پنجشیر

اعلام حضور جبهه آزادی افغانستان همراه با احمدمسعود

اعلام حضور جبهه آزادی افغانستان همراه با احمدمسعود
گروه جدیدی از افراد ضدطالبان در افغانستان که به نام «جبهه آزادی افغانستان» شناخته می‌شوند، بیشتر اعضایشان نظامیان پيشین افغانستان‌ هستند و با سایر جبهه‌های ضدطالبان چون جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود و شورای مقاومت ملی متحد شده اند.

به گزارش آسیانیوز، جبهه آزادی افغانستان در اطلاعیه‌ای که منتشر کرد، دلیل شکل‌گیری‌ خود را مقاومت در برابر خشونت، انتقام‌جویی و رفتار ناقض حقوق بشر طالبان با مردم افغانستان عنوان کرد.

گروه جدیدی از افراد ضدطالبان در افغانستان که به نام «جبهه آزادی افغانستان» شناخته می‌شوند، جمعه بیستم اسفند (۱۱ مارس)، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام موجودیت کردند. این جبهه که بیشتر اعضای آن نظامیان پیشین افغانستان‌اند، با سایر جبهه‌های ضدطالبان همچون جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، شورای مقاومت ملی و دیگر گروه‌های مخالف طالبان همسو است و سازوکار آن را بیشتر مقاومت چریکی و نیز مبارزات مدنی است.

--------

بیشتر بخوانید

حضور احمد مسعود در تهران!
---------------------------------

جبهه آزادی افغانستان در اطلاعیه‌ای که منتشر کرد، دلیل شکل‌گیری‌ خود را مقاومت در برابر خشونت، انتقام‌جویی و رفتار ناقض حقوق بشر طالبان با مردم افغانستان عنوان کرد.

این گروه توضیح داد که در دو بخش متفاوت فعالیت خواهد کرد؛ یکی بخش نظامی که افسران و سربازان پیشین آن را هدایت خواهند کرد و دیگری بخش مبارزات مدنی که برای حمایت از زنان و مردان معترض و آزادی‌خواه فعالیت خواهد کرد.

این گروه مخالف طالبان از مردم افغانستان در داخل و خارج این کشور خواست از این جبهه حمایت کنند و به اشکال مختلف به آن بپیوندند. در اطلاعیه جبهه آزادی افغانستان آمده است که این گروه به‌ زودی، دیدگاه و دورنمای این جبهه در مورد با نوع نظام آینده، مسائل ملی اساسی، اقتصاد، فرهنگ و تعاملات بین‌المللی را اعلام خواهد کرد.

انتقام‌جویی‌ها از افسران و سربازان نیروهای امنیتی دولت پیشین افغانستان، با وجود اعلان عفو عمومی رهبر طالبان، موردی است که جبهه‌های مقاومت علیه طالبان را داغ‌تر می‌کند.

پیش از این، گروه دیگری در استان فراه در مخالفت با طالبان اعلام موجودیت کرد. فرمانده آن گروه در بیانیه خود که به صورت ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، وعده داد که انتقام خون نیروهای امنیتی افغانستان را که در جنگ با طالبان یا در نتیجه انتقام‌جویی‌های طالبان شکنجه و کشته شدند، خواهد گرفت.

-----------------
بیشتر بخوانید:

طالبان با حکومت ایران «دوست» نخواهد شد!

----------------------------------------------------

با گذشت نزدیک به هفت ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، علاوه بر جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود که از همان روزهای نخست به قدرت رسیدن طالبان در پنجشیر شکل گرفت، چندین گروه کوچک و بزرگ دیگر نیز در گوشه و کنار افغانستان اعلام وجود کردند تا نارضایتی خود از نحوه برخورد و رفتار طالبان با مردم و نیز نوع حکومت‌داری این گروه را نشان دهند.


این جبهه‌ها در مناطق مختلف همچون بغلان، کاپیسا، پروان، پنجشیر و برخی نقاط دیگر هرازگاهی به طالبان شبیخون زدند و ضدحملاتی نیز انجام دادند.

طالبان برای سرکوب این هسته‌های مقاومت‌ تاکنون بارها از سلاح‌های سنگین و حتی عملیات هوایی استفاده کرده است.

به نظر می‌رسد یکی از دلایل بازرسی خانه‌ها نیز که اخیرا در شهرهای مختلف افغانستان به راه افتاده است، جمع‌آوری سلاح و شناسایی افراد مشکوک به مخالفت علیه طالبان باشد. طالبان از آغاز جنگ در بهار پیش رو هراس دارد و می‌کوشد تا هرگونه مخالفتی را در نطفه خفه کند./

https://www.asianews.ir/u/5ru
اخبار مرتبط
رسانه‌های وابسته به گروه طالبان عکس‌هایی از سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور طالبان و بنیان‌گذار شبکه مخوف حقانی را بدون این‌که چهره او را بپوشانند، منتشر کردند.
همچنانکه برخی از دیپلمات‌های خارجی در امور افغانستان، نگرانی از وقوع یک درگیری گسترده به دلیل نارضایتی از وجود طالبان در بهار پیش‌ رو را بیان کرده‌اند، صدها جنگجوی طالبان که مجهز به سلاح‌های سنگین‌اند به پنجشیر، بغلان، فاریاب و برخی دیگر از شهرهای شمال افغانستان اعزام‌ شده‌اند.
همچنانکه خشونت در افغانستان در حال افزایش است، در درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در شهرستان خوست استان بغلان در شمال افغانستان، تاکنون چهار جنگجوی طالب و یک نیروی جبهه مقاومت ملی کشته شده اند.
برخی از مقام های طالبان اعلام کرده اند که احمد مسعود در تهران بوده است؛ این در حالی است که جبهه مقاومت ملی که مخالف طالبان است، کنترل دره پنجشیر افغانستان را در دست دارد و احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود از رهبران جنبش مقاومت ضد شوروی، فرمانده این جبهه است.
ساکنان شهرستان عنابه در پنجشیر، با حمل جسد تیرباران شده افسر پیسین پلیس، طالبان را به قتل و کشتار افراد بی‌گناه متهم کردند.
مرد جوانی در تهران که در جریان مشاجره و به دلیل دفاع دوستش از طالبان، مرتکب قتل وی شده بود، با رضایت اولیای دم از قصاص رهایی یافت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید