صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ / ۲۲:۴۵
کد خبر: 8764
گزارشگر: 213
۳۲۵
۰
۰
۴
خطر قحطی با ادامه جنگ روسیه و اوکراین

جهان؛ بعد از قطع صادرات سویا

جهان؛ بعد از قطع صادرات سویا
همچنانکه ادامه جنگ روسیه و اوکراین سبب تهدید امنیت غذایی جهان شده، به تازگی مساله ممنوعیت صادرات سویا و فرآورده‌های آن از آرژانتین نیز دنیا را بیشتر رو به بحران برده است.

به گزارش آسیانیوز، جنگ اخیر روسیه و اوکراین امنیت غذایی جهان را به تهدید انداخت. گذشته از نقش دو کشور در تامین گندم، ذرت و دانه‌های روغنی، حالا کشورهای دیگر هم درصدد حفظ نهاده‌های خود هستند.

--------------

بیشتر بخوانید

چرا اهالی خاورمیانه گرسنه می مانند؟

-------------------------------------------

بنا به اعلام رئیس مجمع فعالان اقتصادی ایران آرژانتین نیز صادرات سویا و فرآورده‌های آن را متوقف کرده است تا جهان یک قدم دیگر به بحران غذا نزدیک شود.


 جنگ اخیر روسیه و اوکراین قیمت مواد غذایی در جهان را افزایش داد. اخیرا چین هم در اتفاقی عجیب از هند برای خوراک دام کشور خود برنج هندی خریده است. شنیده‌ها نیز از توقف صادرات سویا و فرآورده‌های آن در آرژانتین حکایت دارد. گویا جهان هر روز به بحران غذا یک قدم نزدیک‌تر می‌شود.

رئیس مجمع فعالان اقتصادی ایران با تائید این خبر گفت: به دلیل بحران ایجادشده در تامین نهاده‌ها، دولت آرژانتین سیزدهم مارس صادرات سویا و فرآورده‌های آن را ممنوع اعلام کرد. این در حالی است که این کشور ۴۱ درصد نیاز جهانی کنجاله سویا و ۴۸ درصد نیاز بازار جهانی روغن سویا را تامین می‌کند.

محمدرضا حسینا توضیح داد: اخیرا وزیر کشاورزی روسیه هم اعلام کرد احتمال دارد که این کشور صادرات گندم، جو، ذرت و چاودار را ممنوع کند.

کمبود روغن جدی است؟

 اما تهدید مواد غذایی صرفا محدود به کمبود ذرت، گندم و سویا نمی‌شود. صنعت روغن نیز با تهدیدی جدی مواجه است.

در همین زمینه یک عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان روغن نباتی به تجارت‌نیوز گفت: جنگ روسیه و اوکراین در بلندمدت در صنعت روغن ایران تاثیرگذار است. زیرا بخش عمده‌ای از دانه‌های روغنی ایران از این کشور تامین می‌شد. اکنون آرژانتین صادرات سویا را ممنوع کرد، احتمالا در روزهای آینده کشورهای دیگر هم در این مسیر قرار گیرند.

علی فاضلی توضیح داد: اکنون ذخایر روغن خام ایران برای سه ماه گذشته است که این روغن در انبارها بود. چنانچه ثبت سفارش جدیدی در روغن خام صورت نگیرد، احتمال دارد بعد از ماه رمضان بازار با کمبود روغن رو به رو شود.

توقف صادرات خوراک دام از روسیه

رئیس شورای تامین دام کشور نیز به تجارت‌نیوز گفت: بعضی از کشورها به دلیل دفاع از اوکراین، روسیه را تحریم کردند. این کشور نیز در اقدام متقابل صادرات خوراک دام و طیور را برای این کشورها ممنوع کرد. حالا نیز نوبت به آرژانتین رسید که صادرات سویا را متوقف کند.

او توضیح داد: با ممنوعیت صادرات خوراک دام و طیور از جانب روسیه احتمال دارد این خوراک نیز در بازارهای جهانی گران شود. در نهایت باید منتظر تخلیه هزینه‌ها در قیمت محصول نهایی، یعنی گوشت باشیم.(تجارت نیوز)

پیش‌تر محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون غذایی ایران تاکید کرد: دولت باید به دنبال واردات گندم و دیگر غلات باشد. اگر چاره‌اندیشی نشود، احتمالا تا سه ماه آینده بحران غذا به ایران هم برسد.

از سوی دیگر به گفته کارشناسان اقتصادی، جنگ و تحریم در روسیه و اوکراین به راحتی زنجیره تامین مواد غذایی مناطق همسایه را در هم می‌شکند و منطقه خاورمیانه در خطر گرسنگی قرار خواهد گرفت و گفته شده کشورهای ایران و عراق بیش از بقیه همسایگان درگیری با این مساله را تجربه خواهند کرد.

اوکراین در مقام پنجمین صادرکننده بزرگ گندم، به «سبد نان اروپا» شناخته می‌شود و بی‌ثباتی در این کشور، زنجیره تامین مواد غذایی مناطق همسایه را در هم می‌شکند.

در سوی مقابل، وقتی روسیه به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده گندم در جهان نیز دچار آشفتگی شود، وضعیت تامین مواد غذایی بسیار وخیم‌تر خواهد شد./
https://www.asianews.ir/u/5uf
اخبار مرتبط
جنگ و تحریم در روسیه و اوکراین به راحتی زنجیره تامین مواد غذایی مناطق همسایه را در هم می‌شکند و منطقه خاورمیانه در خطر گرسنگی قرار خواهد گرفت و گفته شده کشورهای ایران و عراق بیش از بقیه همسایگان درگیری با این مساله را تجربه خواهند کرد.
وزارت صنعت ایران با ارسال «نامه‌ای رسمی» از انجمن‌های صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور خواست تا با توجه به امکان استفاده از پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق، اقلام مورد نیاز خود را اعلام کنند.
فیلم جالبی درباره درست شدن یک نوع سوپ از لانه پرنده که خواص جادویی دارد بسیار حیرت آور شد؛ یک کارشناس درباره ارزش غذایی این سوپ در یک مصاحبه توضیحاتی داده است.
یزد - کلاس آموزشی با موضوع امنیت غذایی در اداره جهاد کشاورزی شهرستان مهریز برگزار گردید
کمک یک میلیون پوندی اداره امور خارجه کشورهای مشترک المنافع و توسعه بریتانیا به «برنامه جهانی غذا» (WFP) اجازه می دهد تا برای پناهندگان تازه وارد از افغانستان وعده های غذایی آماده مصرف و سایر جیره ها را تهیه کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید