جمعه / ۲۸ تیر ۱۳۹۸ / ۱۸:۵۵
کد خبر: 877
گزارشگر: 49
۳۲۸
۰
۰
۰

پیچیدگی تنش های ایران و آمریکا

که دو کشوری که روزی متحد استراتژیک لقب گرفته بودند امروز به دشمنان یکدیگر بدل شده اند و این دشمنی با روی کار آمدن دولتی در آمریکا بیشتر شده است که سیاست خارجی آن در جهت خصومت هرچه بیشتر با ایران و در تنگنا قراردادن آن است.
روابط ایران و آمریکا در بیش از سه دهه گذشته چالش های بسیاری را پشت سر گذاشته است  ولی همه سیاستمداران ایرانی و آمریکایی بخوبی می دانند که درگیری نظامی میان ایران و آمریکا می تواند منجر به تغییر شکل خاورمیانه شود و همچنین اقتصاد جهانی را نیز به شکل بسیار زیادی تغییر دهد و شاید به همین دلیل دبیر کل سازمان ملل متحد از توافق هسته ای به عنوان یک «پیروزی بزرگ و مهم دیپلماسی» نام برده و تاکید کرده بود که خروج از آن بدون ارائه جایگزینی مناسب، خاورمیانه را به مسیری خطرناک سوق خواهد داد.
حال با سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران و متعاقب آن ادعای آمریکا مبنی بر سرنگونی پهپاد ایرانی بنظر میرسد خاورمیانه خواسته یا ناخواسته وارد این مسیر خطرناک شده است و زمانی که تنش های ایران و آمریکا افزایش یابد دیگر نه خود امریکا و نه دیگر کشورهای خاورمیانه و حتی کشورهای اروپایی  قدرت کنترل نتایج  تنش را نخواهند داشت .
حال سوال این است که که با توجه به الزامات استراتژیک و منطقه‌ای، آیا محتمل ترین سناریو روابط ایران و آمریکا دوستی ست و یا بدلیل تعارض ایدئولوژیک ایران و امریکا ، تداوم دشمنی ؟
آنچه مهم است این است که دو کشوری که روزی متحد استراتژیک لقب گرفته بودند امروز به دشمنان یکدیگر  بدل شده اند و این دشمنی با روی کار آمدن دولتی در آمریکا بیشتر شده است که سیاست خارجی آن در جهت خصومت هرچه بیشتر با ایران و در تنگنا قراردادن آن است.
سخن آخر اینکه با وجود اینکه سیاست‌های ترامپ پس از خبر سرنگونی پهپاد ایرانی توسط آمریکا از مسیر "تعامل" به "تقابل خصمانه" تغییر کرده است  و بسیاری از قدرتهای جهانی از جمله آلمان و روسیه بدنبال یافتن راهی جهت مقاومت در برابر سیاست های افراطی ترامپ علیه ایران هستند و این امر تاثیرات مهمی درمعادلات منطقه ای و بین المللی خواهد داشت آمریکا و بخصوص ترامپ و مشاورانش باید بدانند که مسیر زورگویی و تحریم در مورد ایران جواب نخواهد داد و تنها حسن نیت و احترام متقابل به دولت و ملت ایران اثر گذار خواهد بود.
 
شیرین نوری
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید