صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۴
کد خبر: 8794
گزارشگر: 213
۳۸۶
۰
۰
۳
در مقایسه با سال گذشته

دلایل «نصف شدن» فروش آجیل در نوروز امسال

دلایل «نصف شدن» فروش آجیل در نوروز امسال
رئیس اتحادیه فروشندگان درباره دلایل کاهش خرید خشکبار و آجیل در روزهای پایانی سال توضیحاتی داد.

به گزارش آسیانیوز، رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار از کاهش ۵۰ درصدی فروش خشکبار در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

مصطفی احمدی روز جمعه، ۲۷ اسفند، گفت‌: از جمله دلایل کاهش خرید خشکبار را «کاهش قدرت خرید مردم» و «افزایش قیمت» این محصولات عنوان کرد.

---------------

بیشتر بخوانید

«اَبَرتورم» بر فراز ایران؛ خطرناک ترین نقطه تاریخی
---------------------------------------------------------------------
احمدی به ایلنا توضیح داد: تولید خشکبار در کشور در سال ۱۴۰۰، ۶۰ درصد کاهش یافته و اگر تقاضا برای خرید خشکبار مانند سال گذشته بود، کمبود شدید خشکبار در بازار به‌ وجود می‌آمد.

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار روز ۱۴ اسفند گفته بود که در سال گذشته «خریداران با ۵۰۰‌ هزار‌ تومان نیاز خود را تهیه می‌کردند، اما در سال‌ جاری هر خریدار برای خرید آجیل حداقل باید یک‌ میلیون‌ تومان هزینه کند و این میزان پول به معنی خرید در حجم قابل‌توجه هم نیست‌».

وی همچنین گفته بود که با توجه به روند نزولی خرید آجیل میزان سود فروشندگان خشکبار نسبت به سال‌های گذشته یک‌پنجم شده است.

اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار پیشتر قیمت هر کیلو پسته را بین ۲۸۰ تا ۳۲۰ هزار تومان، بادام منقا پوست‌کاغذی ۲۳۰‌ هزار، بادام هندی ۳۸۰‌ هزار، فندق با پوست خام ۲۲۰‌ هزار، گردو با پوست کاغذی ۱۵۰‌ هزار و تخمه آفتابگردان را بین ۳۶ تا ۵۴ هزار تومان اعلام کرده بود.

در همین حال با وجود اعلام پلیس مبنی بر نظارت بر اقدامات مجرمانه مانند احتکار، گران‌فروشی و قاچاق برای کنترل بازار شب عید، بسیاری از شهروندان از عدم نظارت بر بازار گله‌مندند.

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن امسال به عدد ۳۵.۴ درصد رسیده است، این در حالی است که با وجود هشدارهای قبلی درباره احتمال تورم شدید و بروز بحران اقتصادی، مجلس شورای اسلامی ۱۵ اسفند با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه سال آینده موافقت کرد.

در دو سال گذشته و در پی بحرانی‌تر شدن شرایط اقتصادی و تنگناهای معیشتی در کشور تجمع‌های اعتراضی اصناف مختلف و اقشار مختلف مردم افزایش قابل توجهی یافته است.

این در حالی است که گفته به رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اقتصاد ایران در «خطرناک‌ترین نقطه تاریخی تورم ۴ دهه اخیر» قرار گرفته است و احتمال بروز یک «اَبَرتورم» و گرانی شدید کالاها در کشور وجود دارد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی پیش از این نیز بارها به مقام‌های دولتی هشدار داده‌اند، اما کسری بودجه و تلاش دولت به منظور تامین این کسری روزبه‌روز منجر به افزایش حجم نقدینگی، افزایش تورم و گسترش فقر، فلاکت و انواع آسیب‌های اجتماعی در جامعه ایران می‌شود./

https://www.asianews.ir/u/5v7
اخبار مرتبط
در حالی که یکی از مهم‌ترین آثار منفی حجم نقدینگی در اقتصاد، افزایش نرخ تورم است، یک مقام اقتصادی کشور هم هشدار داد که به دلایل بسیاری اقتصاد ایران در «خطرناک‌ترین نقطه تاریخی تورم ۴ دهه اخیر» قرار گرفته است.
ریشه فساد در توزیع نابرابر منابع در جامعه است و نابرابری اقتصادی بستر فساد را به وجود می آورد؛ همچنانکه بازارها به‌ دلیل مداخلات دولت و علائم قیمتی نادرست به درستی عمل نمی‌کنند.
قیمت شیرینی شب عید از سوی رئیس اتحادیه قنادان اعلام شد؛ همچنین خرید آجیل نیز موضوعی است که در آستانه نوروز از وجوه مختلف باید به آن توجه داشت.
دولت در آستانه یکی از سخت ترین و حساس ترین تصمیمات دهه اخیر قرار دارد و باید حتما کارشناسان و نخبگان اقتصاد کشور دست به کار شوند و به کمک دولت بیایند.
با حمله روسیه و در صورت توقف صادرات روغن نباتی از اوکراین به کشور، ایران در یکی دیگر از اقلام ضروری و موردنیازش به روسیه وابسته می‌شود که تبعات آن انحصار بازار و گرانی است؛ در حالی که پس از تحریم روسیه و عبور بهای نفت خام از بشکه‌ای ۱۱۷ دلار شوک های جدی در بازارهای غذا و انرژی قابل انتظار است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید