صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ / ۰۱:۰۹
کد خبر: 8799
گزارشگر: 213
۵۷۱
۰
۰
۶
توصیه های دکتر دیوید پرلموتز در «غلات و مغز ما»

اسامی قاتلان خاموش مغز

اسامی قاتلان خاموش مغز
غذاهایی که می خوریم جز تأمین کالری، چربی ،پروتئین و ویتامین ها، تعدیل کننده های قوی فراژنتیک اند؛ به این معنا که؛ خوب یا بد، قادر به تغییر ژن های ما هستند.

به گزارش واحد تبلیغاتی آسیانیوز، جواد لگزیان، برای داشتن یک مغز سالم و شاداب و یک زندگی باطراوت امروز با توصیه‌های دکتر دیوید پرلماتر پزشک عصب‌شناس و از اعضای کالج تغذیه آمریکا با سی و پنج سال سابقه همراه می‌شویم.

دکتر پرلموتز در کتاب مغز غلات معتقد است که بسیاری از بیماری‌های مرتبط با مغز، از افسردگی تا زوال عقل، تا حد زیادی به تغذیه و سبک زندگی مربوط می شود و بیشتر بیماری‌های عصبی تا حد زیادی ناشی از شیوه غلط مصرف کربوهیدراتها به مقدار زیاد و کم مصرف کردن چربی‌های سالم است.

-------

بیشتر بخوانید

برند «گوچی» در دنیای حسادت و رقابت

---------------------------------------------------

دکتر پرلموتز تاکید دارد که گندمی که به طور متوسط در طول یک سال مصرف می‌شود کوچک ترین شباهت ژنتیکی، ساختاری و شیمیایی به آنچه شکارچیان قدیم مصرف می کردند ندارد....و ما بیش از پیش فیزیولوژی خود را به کلنجار رفتن با موادی وامی‌داریم که از لحاظ ژنتیکی برای آنها آمادگی نداریم.

غذاهایی که می خوریم جز تأمین کالری ، چربی ،پروتئین و ویتامین ها ،تعدیل کننده های قوی فراژنتیک اند ــ به این معنا که ،خوب یا بد، قادر به تغییر DNA ما هستند. در حقیقت غذاها فراتر از یک منبع کالری، پروتئین و چربی تنظیم کننده وضعیت بسیاری از ژن‌ها هستند پس برای یک زندگی بهتر باید یک رژیم غذایی مناسب را پدید آورد.

از نگاه دکتر پرلموتز بهترین رژیم غذایی رژیمی است که حاوی کربوهیدرات کم و چربی بالا باشد. به این ترتیب دکتر پرلماتر با یک برنامه چهار هفته‌ای به نبرد با کربوهیدراتها می‌پردازد:

در روزهایی که برای هفته اول«تمرکز بر مواد غذایی»، آماده می‌شوید، باید به سراغ پزشکتان بروید تا او آزمایشهای خاصی را روی شما انجام دهد و خط اصلی کار را به شما ارائه کند.

همچنین از این زمان استفاده کنید تا سروسامانی به آشپزخانه خود دهید. مکملهای خود را شروع کنید. خود را به ترک کربوهیدرات ها عادت دهید و برای شروع، روزه گرفتن یکروزه را در نظر بگیرید. در طول هفته اول برنامه منو را آغاز و پیشنهادهای غذایی را اجرا خواهید کرد. در طول هفته دوم، «تمرکز بر ورزش»، شما را به شروع یک برنامه ورزشی منظم تشویق می‌کنم و پیشنهادهایی برای تحرک بیشتر در طول روز ارائه خواهم داد.

در طول هفته سوم، «تمرکز بر خواب» به عادتهای خوابتان توجه خواهید کرد و برخی نکات ساده را دنبال می‌کنید تا مطمئن شوید بهترین خواب ممکن را در هر شب، به‌علاوه تعطیلات آخر هفته، به دست می‌آورید. در طول هفته چهارم، یعنی «کنار هم گذاشتن تمام این موارد» به شما کمک خواهم کرد تا تمامی عوامل این برنامه را در کنار هم قرار دهید و شما را به تدبیری مجهز می‌کنم تا بتوانید به طور دائم این عادت‌های جدید را در زندگیتان جایگزین کنید.

در مورد توانایی خود برای موفقیت در این کار تردید نکنید. این برنامه را طوری طراحی کرده ام که دنبال کردن آن تا حد امکان ساده و انجام پذیر باشد.»

 
در پایان کتاب هم دکتر پرلموتز فهرست غذاهای سالم و دستور پخت آنها را آورده است. در این غذاها انواع فراوانی از سبزیجات، ماهی، گوشت، مرغ، خشکبار، تخم مرغ و سالاد را خواهید دید.

در عین حال می‌توانید به آسانی غذاهای ساده‌تری را هم بر اساس تم ارائه شده درست کنید. برای مثال یک تکه ماهی یا گوشت پخته با سبزیجات با سالاد را برای ناهار یا شام، و تعدادی تخم مرغ پخته با مقداری خشکبار را برای اسنک انتخاب کنید. همچنین ایده های زیادی برای دسر پیدا خواهید کرد و البته سالاد.

و تذکر نهایی دکتر پرلموتز این که پایبندی به اصول رژیم غذایی بدون غلات از آنچه تصور می‌کنید، آسانتر است. اگرچه این روش تازه برای خوردن به طور چشمگیری مصرف کربوهیدرات ها ، به خصوص گندم و شکر را برای شما محدود می‌کند، ولی درواقع هیچ نوع کمبود مواد غذایی در آشپزخانه شما وجود نخواهد داشت.

شما برای آنکه بتوانید به مصرف برخی غذاهای مورد علاقه‌تان ادامه دهید باید کمی خلاق باشید، اما وقتی متوجه شوید که چطور به‌آسانی می‌توانید جایگزینی‌های خاص را ایجاد کنید، قادر خواهید بود از روی همان کتابهای آشپزی قدیمی‌تان همین کار را انجام دهید. مطمئن باشید دستورهای غذایی دکتر پرلماتر به شما درکی کلی از چگونگی به کار گرفتن دستورالعمل‌ها برای تقریباً هر غذایی را می دهد و کمک می‌کند تا در آشپزی بدون غله استاد شوید.

پس پیش به سوی تغییراتی که شما می‌توانید از همین امروز در سبک زندگی‌تان به وجود آورید تا مغزتان را سالم و سرحال و پرکار نگهدارید و در عین حال به نحو شگفت انگیزی خطر ابتلا به بیماری های مغزی در آینده را کاهش دهید.

کتاب (غلات و مغز ما: حقایقی شگفت‌انگیز دربار ه قاتلان خاموش مغز کربوهیدرات‌ها، گندم، و شکر) نوشته دکتر دیوید پرلموتز وکریستین لوبرگ با ترجمه مریم دولت آبادی را انتشارات دات در ۳۵۲ صفحه و با قیمت ۹۰۰۰۰۰ریال رهسپار بازار کتاب کرده است./

علاقمندان برای تهیه کتاب با تلفن ۶۶۴۱۰۳۲۵- ۰۲۱ تماس بگیرند.

آسیانیوز
https://www.asianews.ir/u/5vd
اخبار مرتبط
«بدبختی می تواند خوشبختی بیاورد، خوشبختی می تواند بدبختی به بار آورد؛ این به خاطر آن است که وقتی کسی در موقعیت های بلا و خطر قرار دارد، سخت در فکر یافتن ایمنی و امنیت است»، جملاتی از کتاب تازه منتشر شده «هنر مدیریت به روش خردمندان شرق» است.
روشنفکران ایران، مهم‌ترین خاستگاه و پایگاه احزاب و تشکل‌های سیاسی بودند، اما به دلایلی نظیر تقابل‌های شدید فرهنگی و ایدئولوژیک در جامعه ایرانی و همچنین خودمحوری و تکروی در میان خودشان،نتوانستند پیوند سیاسی و تشکیلاتی فعال و پایداری برقرار کنند.
در ژوئن ۲۰۲۱، رویدادی دیوانه‌کننده در پرواز پاریس - نیویورک زندگی صدها زن و مرد را زیر و رو می‌کند؛ فرود اجباری و قرنطینه‌کردن مسافران و خدمه نشان می‌دهد که چیزی «ناجور» و نامرسوم مشاهده شده؛ نوعی «آنومالی» و ناهمخوانی در این رویدادِ مرموز ذهنیت متخصصان را مشغول و نگران کرده‌ است.
حالا تو کجا هستی، تو آنجایی و من دارم برایت می نویسم؛ تو آنجایی، میان کاکتوس ها و شغال ها. وقتی این نوشته را می خوانی، اینجا بازگشته ای و اسباب های من دیگر در انبار زیر شیروانی خواهند بود و من نخواهم بود.
اثر داستانی «خانه گوچی» روایتگر قتل مائوریتزیو گوچی، نوه‌ی بنیان‌گذار شرکت گوچی شروع می‌شود و در فضایی مافیایی ادامه می‌یابد که سرشار از حسادت و رقابت و شکست و پیروزی است.
کتاب «در دفاع از خلیل ملکی» از تئوریسین‌ها و سیاست‌مداران معاصر درصدد است تا با بررسی زندگی و مبارزات خلیل ملکی این آموزگار پیشرو رفتار سیاسی بار دیگر ما را با ابعاد مثبت این شخصیت تاریخ ایران آشنا کند.
«لحظات هفده‌گانه بهاران» اثر یولیان سمیونوف یکی از کتاب های مهم ژانر جاسوسی و درباره جاسوس روسیه به تازگی منتشر شده است که بخش های بسیاری از آن روایت گر پیام‌های درونی انسانی است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید