صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۵
کد خبر: 8807
گزارشگر: 213
۸۸۹
۱
۰
۲
زمان اجرای مصوبه مجلس درباره جلو کشیدن ساعت

ساعت رسمی تغییر نمی کند؟/مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس

ساعت رسمی تغییر نمی کند؟/مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس
با وجود مخالفت مجلس، ظاهرا رای به تغییر نکردن ساعت رسمی کشور به فروردین ماه سال جدید نمی‌رسد ولی اجرایی می شود.

به گزارش آسیانیوز، رای مجلس به تغییر نکردن ساعت رسمی کشور به فروردین ماه سال جدید نمی‌رسد. به همین دلیل امسال در اولین روز فروردین ساعت‌ها مجددا یک ساعت به جلو می‌رود. اما احتمالا ساعت از نیمه دوم سال جدید تغییر نمی‌کند.

این خبری است که ابوالفضل درویش‌وند، سرپرست معاون امور حقوقی دولت اعلام کرده است.

---------

بیشتر بخوانید

لغو تغییر ساعت رسمی در فروردین ۱۴۰۱!/دلیل جلو کشیدن ساعت در بهار چیست؟

------------------------------------

درویش‌وند اعلام کرده که چون مصوبه مجلس در خصوص عدم تغییر ساعت رسمی کشور به تصویب نهایی نرسیده و به قانون تبدیل نشده، دولت موظف به اجرای قانون موجود است و ساعت رسمی کشور در آغاز سال ۱۴۰۱، یک ساعت به جلو کشیده می‌شود.

این مقام مسئول اعلام کرده تا هنگامی که قانون سال ۸۶ اعتبار دارد و مصوبه جدید به قانون تبدیل نشده، تغییر ساعت طبق روال سال‌های گذشته است و ساعت تغییر می‌کند.

 بر این اساس در اولین روز سال ۱۴۰۱ ساعت‌های رسمی کشور مجددا تغییر می‌کند و مردم باید ساعت را یک ساعت جلو ببرند.

این طرح در مجلس تصویب شده و منتظر تایید نهایی است. البته مرکز پژوهش‌های مجلس با تغییر نکردن ساعت رسمی کشور مخالفت است.این مرکز در گزارشی اعلام کرد: به‌دلیل توجیه‌پذیری و مستند بودن نتایج پژوهش‌های مطالعه آثار تغییر ساعت رسمی کشور، اهمیت جایگاه صرفه‌جویی انرژی و تنظیم فعالیت‌های اجتماعی با توجه به اوقات شرعی، پیشنهاد می‌شود که این قانون کمافی‌السابق در کشور اجرا شود و بنابراین تصویب طرح پیشنهاد نمی‌شود.

به گزارش آسیانیوز، تغییر ساعت رسمی سبب طولانی شدن زمان روز می شود و در روزهای اخیر با گزارش کمیسیون اجتماعی مجلس کلیات طرح نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور به منظور لغو این قانون بررسی شده است.

استفاده بسیاری از کشورها برای استفاده بیشتر از انرژی و بالا بردن میزان بهره‌وری، ساعت رسمی خود را در برخی ماه‌های سال تغییر می‌دهند. ساعت رسمی ایران نیز نخستین بار قبل از انقلاب تغییر کرد. این طرح بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷، به دلایل شرعی منسوخ شد.

در سال ۱۳۷۰، هم‌زمان با دوران ریاست‌جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، بار دیگر موضوع تغییر ساعت رسمی در دولت مطرح شد و در نهایت با رای هیئت‌ وزیران، ساعت رسمی کشور در فصل‌های بهار و تابستان تغییر کرد.

حدود ۱۴ سال بعد، با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، قانون تغییر ساعت در ایران لغو شد. در همان زمان غلامحسین الهام، سخنگوی وقت دولت، مدعی شد که تغییر ساعت «تاثیری در کاهش مصرف انرژی ندارد و باعث سردرگمی مردم می‌شود».

اگرچه مقام‌های دولتی ادعای بی‌تاثیر بودن تغییر ساعت رسمی را مطرح می‌کردند، تصمیم آنان در باورهای مذهبی و دلایل شرعی ریشه داشت. این موضوع را برخی افراد نزدیک به دولت به‌صراحت بیان کردند و گفتند که «تغییر ساعت در زمان انجام فریضه‌های دینی مثل نماز اختلال ایجاد می‌کند».

----------

بیشتر بخوانید

دلیل اصرار بر عدم تغییر ساعت رسمی در سال ۱۴۰۱
-----------------------------------------------------------------

دو سال بعد از لغو تغییر ساعت رسمی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۶ قانونی را تصویب کردند که به موجب آن، دولت موظف بود هر سال در فصل‌های بهار و تابستان، ساعت رسمی را جلو بکشد. حالا نیز پس از گذشت ۱۶ سال، بار دیگر ماجرای لغو تغییر ساعت رسمی ایران در صورت تصویب نمایندگان مجلس یازدهم، تکرار می‌شود./

https://www.asianews.ir/u/5vl
اخبار مرتبط
در حالی که کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم خواهان لغو طرح نسخ قانون تغییر ساعت بود، امروز اعلام شد که مصوبه مجلس در خصوص عدم تغییر ساعت رسمی کشور به تصویب نهایی نرسیده است.
در حالی که تغییر ساعت رسمی سبب طولانی شدن زمان روز می شود، گزارش کمیسیون اجتماعی مجلس امروز کلیات طرح نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور را بررسی کرده است.
در حالی که تغییر ساعت رسمی سبب طولانی شدن زمان روز و استفاده بیشتر از نور خورشید می شود، مجلس در مخالفت با نسخ قانون تغییر ساعت بیانیه صادر کرد.
در حالی که در اکثر کشورهای جهان با جلو کشیدن ساعت ها در ابتدای بهار، صبح ها کوتاه تر و عصرها طولانی تر می شود، ابوالفضل ابوترابی، طرح لغو تغییر ساعت رسمی کشور در هفته‌های آینده را به دلیل اختلال در زمان انجام فریضه‌های دینی مطرح کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
امید
۱۴۰۱/۰۱/۰۶
0
0
0

سلام ماباخیلی کشورهاتفاوت داریم مامخالف تغییروسردرگمی هستیم .ساعت بایدثابت باشد.ان شاالله .یازهرسلام الله علیهاروحی فداک


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید