صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۶ فروردین ۱۴۰۱ / ۲۲:۵۵
کد خبر: 8915
گزارشگر: 213
۳۷۲
۰
۰
۶
اشاره امیر عبداللهیان به نکته های باقی مانده مذاکرات برجام

سپاه در فهرست تروریستی می ماند؟

سپاه در فهرست تروریستی می ماند؟
حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت که سپاه خواسته در اولویت مذاکرات وین قرار نگیرد.

به گزارش آسیانیوز، وزیر امور خارجه ایران:‌ سپاه گفته است ما را در مذاکرات در اولویت قرار ندهید.

طرفین مختلف مذاکرات هسته‌ای از احتمال نزدیک بودن توافق بین ایران، گروه «چهار به اضافه یک»، و آمریکا سخن می‌گویند، در حالی که به نظر می‌رسد هنوز مسایل مهمی باقی مانده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، آن گونه که ایرنا گزارش داده در گفت‌وگویی تلفنی گفته است: «به نقطه توافق نزدیک شدیم اما موضوعاتی اندک و مهم باقی مانده‌اند. توافق فراتر از برجام نخواهد بود. در حوزه لغو تحریم‌ها توانستیم پیشرفت‌های بزرگی را داشته باشیم.»

مهم‌تر اما آن ‌که به نظر می‌رسد مسوولان جمهوری اسلامی ایران در مورد یکی از خواست‌های کلیدی خود کوتاه آمده‌اند.

یکی از مهمترین مسایل باقی‌مانده، خواست ایران برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» وزارت خارجه آمریکا است. با این ‌که از این موضوع معمولا به عنوان یکی از «خطوط قرمز» ایران نام برده می‌شد، در سخنان امیرعبداللهیان نشانه‌ای از این احتمال هست که ایران این خواست را کنار بگذارد.

وزیر خارجه در اظهارات تلویزیونی خود گفت: «جایگاه و نقش سپاه [باید]‌ به عنوان نقش امنیتی و دفاعی ما مورد توجه قرار بگیرد»، اما افزود: «مقامات ارشد سپاه همواره به ما یادآوری می‌کنند در راستای منافع ملی کشور هرچه لازم است انجام بدهید و موضوع سپاه پاسداران را در اولویت خود قرار ندهید و این ازخودگذشتگی سپاه پاسداران است… علی‌رغم اجازه مقامات سپاه، اما این موضوع از موضوعات اصلی ما است.»

 در روزهای اخیر شاهد بودیم که روسیه خواست‌هایی جدید در مذاکرات مطرح کرد که مربوط به تحریم‌ها علیه این کشور به دلیل معضل اوکراین می‌شد. وزیر خارجه ایران این قضیه را مربوط به «افکار عمومی» و «فضای مجازی» و «رسانه‌های متمایل به غرب» دانست و گفت، برای حل این موضوع به سرعت با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، تماس گرفته و به مسکو سفر کرده است. روزنامه «دیلی تلگراف» لندن اخیرا مدعی شده بود که ایران و روسیه بر سر مذاکرات برجام و تحریم‌های روسیه به توافقی محرمانه رسیده‌اند، اما مقامات ایران این خبر را تکذیب کرده‌اند.

این در حالی است که جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا، نیز در منطقه است و به چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس سفر کرده است. او روز شنبه، ۲۶ مارس، طی سخنانی در «مجمع دوحه» که در پایتخت قطر برگزار می‌شود، گفت توافق «بسیار نزدیک» است.

بورل گفت: «اکنون ما بسیار نزدیک به توافق هستیم و من امیدوارم که ممکن باشد.»

انریکه مورا، معاون بورل، نیز روز شنبه به تهران سفر کرده است تا با ، علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایرانی، و سایر مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار کند.

مورا روز جمعه در توییتر ضمن اعلام سفر خود، نوشته بود:‌ «در تلاش برای پر کردن شکاف‌های باقی‌مانده در مذاکرات وین در مورد برجام هستیم. ما باید این مذاکره را به خاتمه برسانیم. پای موضوعات مهمی در میان است.»

به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، به نقل از منابع مطلع، قرار است آقای مورا پس از ایران عازم آمریکا شود و روز دوشنبه در واشنگتن خواهد بود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، نیز روز جمعه به خبرنگاران گفته بود که آمریکا «هنوز به دنبال نتیجه دیپلماتیکی است که برنامه هسته‌ای ایران را عقب براند»، اما در عین حال آماده است تا اگر دیپلماسی موفق نشد، در همکاری با متحدین آمریکا فشار را بر ایران افزایش دهد.

یک منبع مطلع اما به خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به سپاه، گفت که «به دلیل عدم اتخاذ تصمیم سیاسی لازم از سوی واشنگتن، هنوز در نقطه توافق قرار نداریم.»

امیرعبداللهیان نیز گفته بود که ایران با اروپایی‌ها، چین، و روسیه به توافق رسیده است و تنها توافق با آمریکا است که باقی مانده است.

او گفت: «مانع اصلی مذاکرات این است که طرف آمریکایی زیاده‌خواهی‌هایی را مطرح می‌کند و حتی برخی از زیاده‌خواهی‌های آن‌ها را به بورل مطرح کردم و به ایشان گفتم که ما هم می‌توانیم موضوعاتی را مطرح کنیم.» او اما همچنین گفته بود که تنها «مسایلی اندک» باقی مانده‌اند. او ضمنا گفت که در پیام‌هایی که ایران از طرف آمریکا دریافت می‌کند، «تعارض و تفاوت» وجود دارد و ایران خواستار «تعهد محکم» است.

ایران حاضر به مذاکره مستقیم با آمریکا نیست و با میانجی‌گری اتحادیه اروپا، اسنادی غیررسمی و بدون سربرگ بین دو کشور رد و بدل می‌شوند./


https://www.asianews.ir/u/5yj
اخبار مرتبط
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت تصمیمات سختی را برای بازگشت برنامه هسته‌ای ایران به محدودیت‌ داریم و به دلایلی توافق با ایران حتمی نیست.
در حالی که برخی گزارش های خارجی از حمله اسرائیل به کرمانشاه و نابودی شمار زیادی از پهپادهای ایران خبر دادند، این رویداد را به تازگی سپاه پاسداران تایید کرده است.
مقامات عالی دولت عراق و مقتدی صدر از حمله به اربیل عراق شدیدا انتقاد کردند.
در حالی که پنتاگون در حال بررسی حمله گزارش شده در نزدیکی اربیل است، سپاه پاسداران اعلام کرد که دلیل حمله به اربیل عراق کشته شدن دو سپاهی در سوریه بوده است.
یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه مصاحبه بی‌بی‌سی با کاترین شکدم راه نقشه شیطانی را مسدود کرد، در این باره توضیحاتی را بیان کرد.
مجلس در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۱ مصوبه ای را تصویب کرد که بر اساس آن نفت خام به ارزش چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو در اختیار یک سری «اشخاص» قرار می گیرد تا آن را بفروشند و برای هزینه‌های نظامی صرف کنند.
یک روز پس از اعلام ضرب الاجل آمریکا برای ایران در مذاکرات وین، سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که مذاکرات در «مرز توافق یا بن بست» قرار دارد.
مقر پشتیبانی نیروهای مسلح در ماهیدشت امروز دچار آتش سوزی گسترده شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید