صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ / ۱۸:۰۲
کد خبر: 9149
گزارشگر: 213
۴۹۹
۰
۰
۳
حواشی حضور اسطوره فوتبال ایران در قطر

چه کسی با کراوات‌بستن علی دایی مخالف بود؟

چه کسی با کراوات‌بستن علی دایی مخالف بود؟
به‌ تازگی شایعه شده که حضور علی دایی از جنبه ای در قطر بحث‌برانگیز شده و دلیل آن کراوات‌بستن علی دایی است!

به گزارش آسیانیوز، این روزها در فضای مجازی ویدئو علی دایی با یک آهنگ خاص هنگام ورود به سالن مراسم قرعه کشی به ویدئویی محبوب تبدیل شده است.  

----------------

بیشتر بخوانید

علی دایی نوشت خشونت بر زنان در ورزشگاه فراموش‌ نمی شود+عکس

-----------------------------------------------

دایی در هفته گذشته درگیر مراسم قرعه کشی جام جهانی بود و در قطر حضور داشت. علی دایی بین‌المللی‌ترین چهره فوتبال ایران است. وی تا همین چندماه پیش رکورددار گل‌های زده ملی در دنیا بود و کمترکسی تصور می‌کرد رکورد گل‌های اسطوره ایران شکسته شود.

با این وجود، فوق‌ستاره‌ای به اسم کریستیانو رونالدو از راه رسید و این عنوان را از چنگ علی دایی درآورد. از دست‌دادن عنوان برترین گلزن تاریخ تیم‌های ملی نه‌تنها برای  دایی بد نشد بلکه باعث شد نسل جدیدی که با دایی آشنایی نداشتند و تاریخ‌سازی او را از یاد برده بودند، به یاد بیاورند که روزگاری فوتبالیست مطرح و بزرگی از ایران، در دنیای فوتبال متولد شده است.

دایی این تولد دوباره را مدیون رقابت سالم بود که با کریس رونالدو درگرفته بود؛ به‌طوری‌که رونالدو، یکی از بزرگ‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ بعد از رکوردشکنی، مجبور به ستایش علی دایی شد و رکورد او را مورد تمجید قرار داد.

بااین‌حال، با او در فوتبال ایران آن هم بعد از تعریف و تمجید ستاره‌های بزرگ دنیا، رفتارهای عجیب‌وغریبی شد. شایعه ممنوع‌الفعالیتی‌اش از یک‌سو (موردی که خودش تکذیب کرده) و تراشیدن حواشی بزرگ و کوچک برای او از سوی دیگر، باعث شد تا دایی از مسئولان ورزش ایران و شاید از مسئولان غیرورزشی دل چندان خوشی نداشته باشد.

اوج این دل‌ناخوشی مربوط به زلزله کرمانشاه بود که دایی دست به کار شد و شخصا برای کمک به زلزله‌زده‌ها به میدان آمد ولی در عین ناباوری، حسابی که او برای کمک‌های نقدی اعلام کرده بود، مسدود شد و خودش هم به دادگاه فراخوانده شد.

------------

بیشتر بخوانید

جادو با فوتبال ایران چه کرد/حذف تیم ملی؟+فیلم

----------------------------------

دایی بارها پیش از این همان جمله معروفش را به کار برده که «با خدا لابی کرده» و کاری به سایر موارد ندارد. او گفته دلیل چنین رفتارهایی با او به این خاطر است که از «محبوبیتش می‌ترسند». البته که بعد از رکوردشکنی کریستیانو رونالدو که باعث شد تا مدت‌ها رسانه‌های مطرح خارجی در باب بزرگی علی دایی مطلب بنویسند، موجی حمایتی به راه افتاد که باید قدر این اسطوره زنده را دانست. اوج این قدر و ارج‌نهادن اما شد آنکه اتوبانی حوالی کرج را به نام علی دایی کردند!

او زمانی در کمیته جوانان فیفا عضویت داشت و بحث‌های توسعه را برای این نهاد باید پیگیری می‌کرد. دایی سفیر نهادهای مهمی هم هست و هربار هم پای مراسم فیفا و AFC در میان است، او یکی از مدعوین است. آخرین باری که ارزش علی دایی برای ایرانی‌هایی که قدرش را نمی‌دانند ثابت شده، مربوط به همین مراسم قرعه‌کشی جام جهانی در قطر است که فیفا، او را به‌عنوان یکی از اسطوره‌های دنیای فوتبال به این مراسم دعوت کرد تا دایی گوی‌های قرعه‌کشی را از گلدان‌های مربوطه بیرون بکشد.

 

موضوع کراوات‌بستن علی دایی؟

  اگرچه حضور دایی در این مراسم با واکنش‌های مثبتی همراه بود، این حضور چندان بدون حاشیه هم نبود.

به‌تازگی شایعه شده که ملاقات علی دایی با سفیر ایران در قطر بحث‌برانگیز شده و دلیل بحث پیش‌آمده بین این دو نفر، کراوات‌بستن علی دایی است! مشخص نیست چنین شایعه‌ای چطور شکل گرفته ولی یکی، دو عکاس ایرانی حاضر در مراسم این موضوع را تأیید کرده و گفته‌اند قبل از شروع رسمی مراسم چنین بگومگویی صورت گرفته و نهایتا دایی نه‌تنها استقبالی نکرده بلکه بدون دست‌دادن با سفیر ایران در قطر، از او جدا شده تا ناراحتی‌اش را نشان دهد.

این شایعه در شرایطی مطرح شده که علی دایی نه برای اولین بار به‌عنوان نماینده ایران در مراسمی خارجی شرکت کرده و نه برای اولین بار است که در چنین مراسمی کراوات بسته است. البته بعد از مطرح‌شدن چنین موضوعی هر دو طرف، هم سفیر ایران در قطر و هم علی دایی این موضوع را تکذیب کرده‌اند.

حمیدرضا دهقانی، سفیر ایران در قطر در واکنش به شایعاتی مبنی بر اختلاف او با علی دایی در جریان سفر دایی به قطر برای شرکت در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2022، در صفحه توییتر شخصی خود نوشت: «چنانکه قبل از مراسم، در پست اینستاگرامی اعلام کردم، حضور علی آقای دایی در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر افتخاری ملی بود. فرصت دیدار با ایشان فراهم نشد، اما شایعاتی منتشر شده که از اساس دروغ است.

-----------

بیشتر بخوانید

تمجید کارشناس معروف فوتبال از اقدام فیفا در تحریم روسیه

---------------------------------------------

به نظرم دروغ سیزده می‌باشد». علی دایی هم در گفت‌وگوی کوتاهی که با تابناک داشته این موضوع را تکذیب کرده است: «سال‌هاست در چنین برنامه‌هایی از سوی فدراسیون جهانی دعوت می‌شوم و این حرف‌وحدیث‌ها را هم الان از شما می‌شنوم و البته برایم تازگی ندارد. اگر چنین چیزی بود، خودم می‌گفتم اما حقیقت ندارد».

اینکه مسئله کوچکی به‌عنوان کراوات تبدیل به بحثی جدی در فضای رسانه‌ای ایران شده، موضوع مهمی است. با وجود آنکه این شایعه توسط طرفین تکذیب شده ولی به نظر می‌رسد فضای اجتماعی حاکم بر ایران از یک سو و کاریزمای علی دایی از سوی دیگر باعث شده تا این شایعه مهم جلوه کرده و بازتاب زیادی داشته باشد.

در ایران موضوعات مهمی مانند باید و نبایدهای لازم بر سر مقوله پوشش، داستان به کار گماردن گشت ارشاد و نهایتا برخوردهایی که بعضا تصاویری از آنها در فضای مجازی بازتاب داشته باعث شده تا حساسیت‌ها نسبت به پوشش و نگاه سیاسیون به این مقوله با جدیت بیشتری از سوی مخاطبان دنبال شود.

اگرچه پذیرش این موضوع که مقامی در حد سفیر با نماینده‌ای ورزشی از ایران برای بستن یا نبستن کراوات وارد جدل شود غیرقابل باور می‌نماید ولی از آنجا که ذهن مخاطب آمادگی پذیرش چنین موضوعی را داشته، داستان باورپذیر شده است./

55online
https://www.asianews.ir/u/64z
اخبار مرتبط
علی دایی در یک پیام همراه با عکس آرزو کرد روزی برسد که اشک زنان ایرانی آزادانه برای شوق پیروزی تیم محبوبشان باشد نه در اثر اسپری فلفل، گاز اشک‌آور.
توییت احمدرضا براتی درباره علی دایی، بمبی را پیش روی فوتبال ملی قرار داده ، پرسشی است که حتما او پاسخی شخصی برایش دارد.
عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال در توییتی درباره سرمربی شدن علی دایی در تیم ملی توضیحاتی داد.
علی دایی در یک ویدیو نوروز را تبریک گفت و خواسته ای را برای زندگی مردم ایران بیان کرد.
علی دایی از حمله روسیه به اوکراین انتقاد کرد و در اینستاگرام واکنش نشان داد.
علی دایی در روز تولدش تصویر کیک جالب و گران قیمتی را به اشتراک گداشته است.
سارق گردن‌بند علی دایی با شکایت این فوتبالیست سابق و شمار دیگری از مال‌باختگان محکوم به جزا شد؛ این در حالی است که این فوتبالیست نخواست بخششی در خصوص این سارق داشته باشد.
علی دایی اسطوره فوتبال توانست یک محکومی به اعدام را از چوبه دار نجات دهد؛ حال این ابراز تاسف را می توان مطرح کرد که ای کاش جان «آرمان عبدالعالی» نوجوان 25 ساله کودک مجرم نیز با پادرمیانی افراد خیر و شناخته شده جامعه از مرگ نجات می یافت!
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید