یکشنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۸ / ۲۰:۲۸
کد خبر: 921
گزارشگر: 2
۴۸۱
۰
۰
۰
رعایت نکردن محدودیت غنی سازی

خروج کامل از برجام

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفت که از آنجایی که خواسته‌های ایران در خصوص برجام، تحقق پیدا نکرده، ما گام دوم را بر می‌داریم و سطح غنی‌سازی را رعایت نخواهیم کرد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفت که از آنجایی که خواسته‌های ایران در خصوص برجام، تحقق پیدا نکرده، ما گام دوم را بر می‌داریم و سطح غنی‌سازی را رعایت نخواهیم کرد.
همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای اروپایی، تصمیمات جدید کشورمان درباره کاهش تعهدات برجامی روز گذشته در نشست خبری سخنگوی دولت با حضور عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام می‌شود.
در این نشست عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در این باره گفت: ما در موعد ۶۰ روز پایان گام اول تعهدات خود هستیم و از آنجایی که خواسته‌های ما در خصوص برجام، تحقق پیدا نکرده، گام دوم را بر می‌داریم. همانطور که در مرحله اول اعلام کردیم که میزان ذخایر پایبند نیستیم، در گام دوم نیز سطح غنی سازی را رعایت نمی‌کنیم، در نامه آقای ظریف به موگرینی این موضوع اعلام می‌شود.
معاون وزیر خارجه در ادامه گفت: روند کاهش تعهدات ایران در برجام روندی است که در راستای حفظ برجام است. ممکن است که این روند به خروج کامل ما از برجام منتهی شود، ولی حرکت ما برای حفظ برای برجام است. این روند کاهش تعهدات در گام‌های 60 روزه ادامه پیدا خواهد کرد. ما معتقدیم که برجام یک توافق معتبر و مهم بین‌المللی است. ما خواهان ادامه برجام هستیم ولی خواسته‌های ما از برجام هم باید برآورده شود، وگرنه در تعهدات خود بازنگری می‌کنیم. یک طنزی این وسط اتفاق افتاده و آن اینکه آمریکا که خودش از برجام خارج شده، خواستار نشست شورای حکام شده و خواستار رسیدگی به نقض برجام توسط ایران شده است. مهم این است که سایر کشورهای اروپایی، روسیه و چین با این درخواست همراهی نکردند. برآورد ما این است که در نشست شورای حکام که برگزار خواهد شد، منطق ایران را خواهند شنید.
گام سوم برجامی ایران
معاون وزیر خارجه ایران درباره چگونگی برداشتن گام سوم ایران نیز توضیح داد: ما نه تنها درباره گام سوم، بلکه درباره گام‌های بعدی هم بررسی و مطالعه کرده‌ایم. گام سوم را ترجیح می‌دهیم که دو ماه دیگر و در پایان ۶۰ روز اعلام کنیم. معمولا دو گام را با هم اعلام کرده‌ایم.
عراقچی درباره رفت و آمدهایی که در پیش است و همچنین سفر آقای ماکرون و اجلاس وزرای خارجه نیز گفت: ما در روزهای آینده رفت و آمدهای دیپلماتیکی را خواهیم داشت از جمله اجلاس وزرا. ما خواهان سفرهای نمایشی نیستیم، مگر اینکه این سفرها منجر به نتیجه‌ای شوند، نه اینکه بخواهیم فقط به جر و بحث و دعوا ختم شوند.
وی افزود: ما مفهومی به نام ۱+۵ را به رسمیت نمی‌شناسیم. آمریکا از برجام خارج شده و از هیچ مکانیزم برجام هم نمی‌تواند استفاده کند، اما از جلسات ۱+۴ با آن شرطی که گفتم می‌توانند حضور پیدا کنند. شرط ما اول تحریم‌های نفتی و بانکی هستند که تحریم‌های دیگر هم مد نظر خواهند بود. برجام یک پرونده بسته شده است به این معنی که قابل مذاکره مجدد نیست، بدون اینکه کلمه‌ای اضافه یا کم شود باید اجرا شود. برجام وقتی به وضعیت نرمال خود برمی‌گردد که خواسته ایران در زمینه رفع تحریم‌ها برآورده شود.
معاون وزارت امور خارجه گفت:‌ قسمت هسته‌ای برجام چهار رکن اساسی دارد، که ایران برخی محدودیت‌ها را برای ۸ تا ۱۵ سال پذیرفته است. ما در گام اول از یکی از رکن‌ها (ذخایر اورانیوم) عبور کردیم و در گام بعدی رکن دیگر را که محدودیت سطح غنی‌سازی است رعایت نمی‌کنیم. میزان عدد مهم نیست و این موضوع اهمیت سیاسی دارد. این‌که درصد غنی‌سازی ما چه عددی است مهم نیست، مهم این است که ما پایبند به این محدودیت‌ها نیستیم.

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید