صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ / ۱۳:۵۲
کد خبر: 9269
گزارشگر: 213
۱۴۵۷
۰
۰
۲
بنا بر اظهارات رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی

دلایل گران شدن ماکارونی و مشتقات آرد در روزهای آینده

دلایل گران شدن ماکارونی و مشتقات آرد در روزهای آینده
رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران از افزایش نرخ فروش گندم دولتی خبر داد و گفت قیمت آرد گران می شود و احتمال افزایش قیمت مشتقات آن نیز وجود دارد.

به گزارش آسیانیوز، انجمن صنایع غذایی ایران: «تصمیم‌های مدیران دولتی قواعد حاکم بر بازار را برهم می‌زند»

محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران از افزایش نرخ فروش گندم دولتی خبر داد و گفت قیمت آرد نیز روند صعودی گرفته است. به گفته او، احتمال افزایش قیمت ماکارونی نیز وجود دارد.

نرخ فروش گندم دولتی که پیش‌تر کیلویی دو هزار و ۷۰۰ تومان بود، ۱۲ هزار تومان شد. بر اساس اعلام رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، متعاقب این افزایش نرخ، قیمت آرد نیز به کیلویی ۱۶ هزار تومان رسید و احتمال دارد که قیمت ماکارونی هم از کیلویی ۱۲ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان برسد.

محمدرضا مرتضوی به خبرگزاری ایلنا گفت: «این افزایش نرخ باعث خواهد شد بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده خرد در ماه‌های نخست سختی‌های زیادی را پشت سر بگذرانند، چرا که باید حداقل سرمایه در گردش خود را شش برابر افزایش دهند.»

او با انتقاد از تصمیم وزارت جهاد کشاورزی در افزایش قیمت گندم، افزود: «بسیاری از مدیران جدید سابقه چندانی در شغلی که پذیرفته‌اند ندارند. از این‌رو، تصمیم‌گیری‌های آن‌ها در بسیاری موارد قواعد حاکم بر بازار را برهم می‌زند.»

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی بر این باور است که حمله نظامی روسیه به اوکراین در زمینه تامین گندم خللی ایجاد نمی‌کند.

با این‌ حال، شواهد نشان می‌دهد که جنگ میان این دو کشور که از صادرکنندگان اصلی گندم به شمار می‌روند جهان را با چالش تامین گندم مواجه کرده است. افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی پس از درگیری دو کشور نیز این موضوع را اثبات می‌کند.

ایران پیش از بحران روسیه و اوکراین نیز با چالش تامین گندم روبه‌رو بود. تولید گندم در ایران به دلیل خشکسالی‌های سال‌های اخیر کاهش یافته است.

 رویای خودکفایی گندم

از سوی دیگر، پایین بودن قیمت خرید گندم از کشاورزان موجب شد حدود چهار میلیون تن گندم ایران راهی سیلوها نشود. برخی فعالان صنفی نیز خبر قاچاق گندم ایران به کشورهای همسایه از جمله ترکیه را تایید کرده‌اند.

این موارد در کنار هم، کاهش ذخیره گندم در ایران را به دنبال داشت تا آن‌جا که سال گذشته محمدجواد عسگری، نایب‌رئیس‌ کمیسیون کشاورزی مجلس، اذعان کرد کشور با کمبود هشت میلیون تن گندم مواجه است و باید برای جبران کسری، ذرت، جو و سویا نیز وارد کند.

ایران یکی از واردکنندگان اصلی گندم از روسیه است، محمدرضا مرتضوی پیش‌تر گفته بود روسیه برای صادرات گندم، تعرفه ۷۰ دلاری تعیین کرده است و این یعنی قیمت گندم وارداتی از قیمت گندم داخلی بیشتر تمام می‌شود.

خبرگزاری رویترز شهریور ۱۴۰۰ در گزارشی نوشت نرخ هر تن گندم خریداری‌شده ایران از روسیه ۳۰۵ دلار بود، در حالی‌ که دولت جمهوری اسلامی ایران همین گندم را از کشاورزان داخلی ۲۰۰ دلار می‌خرد.

حالا با افزایش نگرانی‌ها در زمینه تامین گندم در جهان و اختلال در صادرات روسیه و اوکراین، دولت ایران با امید بستن به تولید داخلی، قصد دارد از قاچاق گندم به کشورهای دیگر جلوگیری کند و به همین دلیل قیمت آن را افزایش داد؛ اما این اقدام افزایش قیمت آرد و ماکارونی را نیز در پی داشت.

با افزایش قیمت آرد، احتمال افزایش قیمت نان نیز وجود دارد.

در هفته‌های اخیر، قیمت انواع نان در بسیاری از نانوایی‌های شهرهای مختلف ایران افزایش یافت. استانداری‌ها ادعا می‌کنند افزایش قیمت نان در واحدهای صنفی «اقدامی خودسرانه» و «تخلف» است، ولی واحدهای صنفی نان می‌گویند آرد یارانه‌ای دولت کافی نیست و آن‌ها مجبور می‌شوند آرد موردنیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند. حالا با افزایش دوباره قیمت آرد، احتمال بیشتر شدن قیمت نان در روزهای آینده نیز وجود دارد.

همچنین  به دنبال گرانی آرد، مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه سال گذشته گفت جزئیات کارت نان در دولت در حال بررسی است و هنوز نهایی نشده. اما پیشنهاد اولیه این است که ارز ترجیحی نان حذف شود و دولت به مردم کارت مخصوص خرید نان بدهد.


مردم می‌توانند با این کارت نان را با قیمت فعلی از نانوا بخرند و بعدا دولت مابه‌التفاوت قیمت واقعی و قیمت یارانه‌ای نان را به نانوا پرداخت می‌کند. به عبارتی در این شیوه خرید نان، همان قیمت قبلی نان از کارت نان افراد کسر می‌شود، ولی به نانوا قیمت جدید پرداخت می‌شود.

در این حال اولین سوال این است که آیا پرداخت کارت نان به معنای تعیین سهمیه مشخص تعداد نان برای هر خانوار طی یک ماه است؟ یعنی دولت بر اساس تعداد اعضای خانوار به آنها سهمیه یا کوپن خرید نان می‌دهد و مازاد بر آن را مردم باید با قیمت آزاد بخرند؟ مانند سهمیه بنزین که ماهانه سهمیه مشخصی پرداخت می‌شود و مازاد این سهمیه، با قیمت آزاد محاسبه می‌شود؟

اگر چنین باشد به معنای دو نرخی شدن قیمت نان است و بعد از این نان هم مانند بنزین قیمت آزاد و یارانه‌ای خواهد داشت./
https://www.asianews.ir/u/685
اخبار مرتبط
در حالی که دولت می خواهد با درج قیمت تولیدکننده و مصرف کننده، گرانی‌ها را کنترل کند، دستور کاهش قیمت هشت هزار و ۵۰۰ کالا در ایران از سوی سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولید کنندگان صادر شده است.
دامنه اصطکاک ها برای حذف یا حفظ ارز ترجیحی همزمان با رونمایی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ دولت مطرح شد؛ این در حالی است که چنین بحث هایی زمانی بیشتر می‌شود که پای کالاهای حساسی همچون دارو به میان می‌آید.
یک عضو اتاق بازرگانی امروز گفت: نه تنها فقر مطلق از بین نمی‌رود بلکه بسیار بیشتر خواهد شد.
براساس گزارش ها نگرانی‌های بسیاری در کنگره آمریکا در خصوص توافق برجام و تحریم‌های غرب علیه مسکو و آزاد شدن پول های ایران مطرح شده و درباره آن سناتورها توضیحاتی داده اند.
رئیس اتحادیه فروشندگان درباره دلایل کاهش خرید خشکبار و آجیل در روزهای پایانی سال توضیحاتی داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید