صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ / ۱۳:۱۱
کد خبر: 9307
گزارشگر: 213
۱۳۱۷
۰
۰
۳
در ولایت خوست ده ها نفر کشته شدند

علت حمله هوایی پاکستان به افغانستان/درگیری ها با طالبان در آغاز نخست وزیری شهباز شریف

علت حمله هوایی پاکستان به افغانستان/درگیری ها با طالبان در آغاز نخست وزیری شهباز شریف
حملات هوایی پاکستان به شرق افغانستان که ده ها کشته در ولایت خوست بر جای گذاشته است از تحرکات تازه در این دو کشور پس از نخست وزیری شهباز شریف در پاکستان است.

به گزارش آسیانیوز، در پی حملات هوایی پاکستان به شرق افغانستان، دست‌کم ۷ نفر در ولایت خوست شدند. مسئولان محلی طالبان در این ولایت ضمن تایید انجام این حملات زمان آن‌را بامداد شنبه حوالی ساعت ۲ اعلام کرده‌اند.

--------------

بیشتر بخوانید

شهباز شریف؛ میلیاردر سرسخت؛ کیست؟

------------------------------------------

خبرگزاری فرانسه تعداد تلفات را دست‌کم ۷ نفر گزارش داده اما روزنامه هشت صبح افغانستان می‌گوید ۳۰ نفر در اثر این حملات جان خود را از دست داده‌اند. رسانه‌های محلی در افغانستان همچنین گزارش داده‌اند که شب گذشته درگیری‌های مرزی میان نیروهای طالبان و گارد مرزی پاکستان در منطقه خوست به وقوع پیوسته و دست‌کم ۷ غیرنظامی نیز کشته شده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی در خصوص حملات هوایی پاکستان به ولایت کنر افغانستان نیز منتشر شده است. رسانه‌های پاکستانی می‌گویند عملیات هوایی در وزیرستان شمالی به کشته شدن تعداد زیادی از مخالفان دولت اسلام‌آباد منجر شده است.ایالت وزیرستان، یکی از پایگاه‌های سنتی طالبان پاکستان است.

در واکنش به این حملات، وزارت خارجه طالبان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد و نارضایتی «امارت اسلامی» در این خصوص را به اطلاع اسلام‌آباد رسانده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در دیدار با سفیر پاکستان، اعتراض شدید افغانستان را در خصوص حملات هوایی نیروهای پاکستانی در خاک افغانستان ابراز داشته است. در این دیدار همچنین معاون وزارت دفاع طالبان نیز حضور داشته است.

به گزارش روزنامه هشت صبح، در این دیدار امیرخان متقی به سفیر پاکستان هشدار داده که چنین حملاتی می‌تواند به روابط دو طرف آسیب بزند. این در حالی‌است که پاکستان از معدود کشورهایی است که با طالبان رابطه دارد و بسیار سریع روابط خود را با این گروه پس از سقوط دولت مرکزی افغانستان آغاز کرد.

این حملات همچنین با اعتراض بومیان منطقه در ولایت‌های خوست و کنر نیز مواجعه شد. روز شنبه گروهی از معترضان با در دست داشتن تصاویری از جان باختگان حملات پاکستان به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی ضد دولت مرکزی اسلام آباد سر دادند.

هنوز مشخص نیست دلیل اصلی انجام این حملات از سوی پاکستان چه بوده اما رسانه‌های این کشور می‌گویند هدف از انجام چنین حملاتی نابودی گروه‌های مخالف دولت مرکزی اسلام آباد در مناطق مرزی با افغانستان بوده‌است.

این در حالی است که شهباز شریف، رئیس حزب مسلم لیگ پاکستان روز دوشنبه و یک روز پس از برکناری عمران خان، به عنوان بیست و سومین نخست وزیر پاکستان انتخاب شد.

او اکنون به عنوان نخست‎‌وزیر این کشور می‌تواند تا اکتبر ۲۰۲۳ که قرار است انتخابات عمومی بعدی برگزار شود، در این پست بماند. او در خارج از پاکستان کمتر شناخته شده است، اما در داخل کشور بیشتر به عنوان یک مدیر "موثر" شهرت دارد تا یک سیاستمدار. شهباز برادر کوچک‌تر نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین است./

https://www.asianews.ir/u/697
اخبار مرتبط
مدیرکل آسیای جنوبی با احضار کاردار افغانستان اعلام کرد که بخش های کنسولی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان فعالیت های خود را متوقف کرده اند.
شهباز شریف، ۷۰ ساله، که او را به عنوان مدیری سرسخت و پرکار هم می شناسند، روز دوشنبه و یک روز پس از برکناری عمران خان، به عنوان بیست و سومین نخست وزیر پاکستان انتخاب شد.
ظاهرا طالبان مدتی است که برای ایران خط و نشان می کشد؛ تا جایی که یکی از فرماندهان سرشناس این گروه گفت که بر ایران مسلط خواهند شد؛ در حالی که چند روز گذشته نیز طالبان سفیر ایران را نیز در افغانستان فراخوانده بود.
وزارت خارجه طالبان مسئولان سفارت ایران در کابل را احضار کرد.
گروه جدیدی از افراد ضدطالبان در افغانستان که به نام «جبهه آزادی افغانستان» شناخته می‌شوند، بیشتر اعضایشان نظامیان پیشین افغانستان‌ هستند و با سایر جبهه‌های ضدطالبان چون جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود و شورای مقاومت ملی متحد شده اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید